Go Zero Lubrication! Bezsmarowe tworzywa sztuczne tworzą czystą rewolucję w przemyśle

  • Post author:
Webinar - Bezpłatne szkolenia online - Wirtualna akademia igus - Module Connect - rewolucja w łączeniu przewodów

Każdego roku 750 miliardów dolarów jest traconych z powodu awarii maszyn spowodowanych nieodpowiednim smarowaniem. Ponad 22,2 miliona ton środków smarnych przedostaje się każdego roku do wody i gleby. Mimo to, rok w rok na smarowanie wydaje się 240 miliardów dolarów. igus pokazuje, w jaki sposób można osiągnąć czystą rewolucję dzięki pionierskim technologiom, takim jak AI i VR, a także innowacyjnym materiałom, takim jak bezsmarowe tworzywa sztuczne.  

Tej wiosny, specjalista w dziedzinie tworzyw sztucznych prezentuje 247 innowacji ze wszystkich obszarów bezsmarowych tworzyw sztucznych, które przynoszą korzyści zarówno środowisku, jak i przemysłowi. Nie zabraknie więc nowych produktów wykonanych z materiałów ekologicznych i surowców odnawialnych, nowych technologii liniowych oraz napędowych do najmniejszych przestrzeni montażowych i do zastosowania w ciężkich warunkach. Rozszerzamy gwarancje igus, prezentujemy nowe rozwiązania robotyki oparte na sztucznej inteligencji oraz igus:bike, który obecnie wchodzi do produkcji seryjnej pod nową nazwą RCYL. 

Czysta rewolucja ze sztuczną inteligencją pozwala zaoszczędzić na smarowaniu, konserwacji i kosztach 

Dzięki programowi „Go Zero Lubrication”, przedstawiamy rozwiązania igus® dla świata bez smaru. Nowe badania pokazują, że stosowanie bezsmarowych łożysk może nie tylko usprawnić produkcję, ale także mieć pozytywny wpływ na środowisko oraz pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze.  

247 nowych produktów i dodatków do asortymentu wykonanych z innowacyjnych komponentów i materiałów, a także pionierskich technologii, takich jak sztuczna inteligencja czy wirtualna rzeczywistość, sprawią, że czysta rewolucja będzie dziecinnie prosta. 

Bezsmarowe tworzywa sztuczne – bez konserwacji, z oszczędnościami 

Od wielu lat skupiamy się na tym, aby obniżać koszty naszych klientów. Uważamy bowiem, że jest to jedna z najważniejszych rzeczy, którą możemy zaproponować, podobnie jak usprawnianie technologii i eliminacja smarowania – mówi Radomir Ochocki, Dyrektor Zarządzający dry-tech® w igus Polska. 

Przy współpracy z Uniwersytetem w Aachen, naszymi wieloletnimi klientami i naukowym spojrzeniu na temat, mogliśmy dokładnie przyjrzeć się aplikacjom przemysłowym, które wymagają smarowania i zaproponować rozwiązania bezsmarowe. Oto dwa przykłady efektów tych badań. 

  • Firma Krones AG, jeden z kluczowych producentów linii do nalewania, stosowanych na całym świecie, pomógł nam przeanalizować punkty smarujące w swoich maszynach. Analiza była przeprowadzana na podstawie ilości punktów, które są smarowane, ilości zużywanego smaru i czasu, jaki jest poświęcany na konserwację. Efekty zaskoczyły wszystkich, ponieważ wyliczenia wskazały nam, że oszczędność kosztów jaką można uzyskać po zastosowaniu rozwiązań igus® wynoszą ponad 5 milionów euro rocznie.  
  • Lemken, jest firmą specjalizującą się w produkcji sprzętu rolniczego. W maszynach rolniczych, pracujących w trudnych warunkach zapylenia i brudu, punktów wymagających smarowania jest bardzo dużo i przy klasycznych rozwiązaniach wymagają one stałego smarowania.  Stosując bezsmarowe łożyska polimerowe iglidur® firma jest w stanie zaoszczędzić niemal 2,5 miliona euro w ciągu jednego roku.  

To tylko dwa z wielu przykładów, gdy bezsmarowe tworzywa sztuczne wpływają na poprawę opłacalności aplikacji. Jesteśmy jednak przekonani, że doskonale obrazują sposób rozwiązania problemów związanych ze smarowaniem. Wyraźnie bowiem widać, że działania, dążące do realnego obniżenia kosztów, to oszczędności, po które należy sięgnąć.  

Jak igus® zapewnia żywotność swoich produktów?  

Dzięki wieloletnim testom prowadzonym w wewnętrznym laboratorium firmy w Kolonii. Rocznie przeprowadzanych jest tam około 15 tys. testów produktów, w tym 4 tys. to testy e-prowadników i przewodów chainflex® i 11 tys. testów łożysk dry-tech®. To pozwoliło, aby ten zbiór informacji przekazać do naszych narzędzi online, które dokładnie obliczają żywotność produktów w konkretnych zastosowaniach i przy konkretnych parametrach – mówi Daniel Marzec, Dyrektor Zarządzający e-chain® systems w igus Polska. Po przeliczeniu żywotności i dobraniu odpowiedniego produktu igus gwarantuje 4 lata bezawaryjnej pracy. 

Zrównoważony rozwój najważniejszą z inicjatyw 

Temat niezwykle ważny dla igus® – zrównoważony rozwój, czyli dbanie o to, jak wpływamy na środowisko naturalne. Proszę sobie wyobrazić, że tylko 1 litr smaru potrafi zanieczyścić 1 milion litrów wody! Szok? Oczywiście! Dlatego dzięki stosowaniu produktów firmy igus®, które są bezsmarowe i bezobsługowe, możemy przyczynić się do tego, aby smaru przedostającego się do gleby, wody, środowiska było coraz mniej.  

chainge®, to program polegający na odbieraniu od klientów zużytych prowadników kablowych, które następnie zamieniamy w granulat. Ten z kolei ponownie wykorzystujemy do produkcji… prowadników. W programie chainge® odebraliśmy już ponad 100 ton takich wyeksploatowanych materiałów na całym świecie i chcemy jeszcze więcej! 

W duchu zrównoważonego rozwoju, igus® produkuje również łożyska wykonane w 94% z materiałów, które można ponownie użyć, a także produkty wykonane z drewna, np. prowadnice liniowe czy łożyska obrotowe. Skupiamy się również na tym, by wyliczać ślad węglowy dla każdego z materiałów iglidur®, których używamy w produkcji oraz chcemy wykorzystywać 100% polimerowych odpadów z produkcji, by wracały do obiegu. 

Zapraszamy do zapoznania się z najważniejszymi NOWOŚCIAMI 2024 od igus®! 

Nowości systemu prowadzenia energii w ruchu 

Rozwój elektromobilności i pojawianie się na drogach coraz większej liczby pojazdów elektrycznych, niejako wymusza zwiększenie ilości ładowarek. Dlatego igus® wprowadza na rynek e-tract DC do ładowarek prądu stałego. Wiąże się to z tym, że wysokie moce ładowarek wymagają ciężkich przewodów o dużych przekrojach, których nie będziemy chcieli wozić w swoich samochodach. Stąd nasza propozycja – system odciągu dla uporządkowanego zarządzania przewodami na stacji szybkiego ładowania oraz optymalna ochrona kabla. 

Kolejne rozwiązanie, być może nieco nietypowe jak na igus®, to prowadnik OCO do mebli. Stosowany do ochrony przewodów, np. w podnoszonych biurkach.  Nie ma określonego promienia i można go ustawić w dwóch kierunkach  oraz bardzo łatwo skrócić lub wydłużyć. Montaż możliwy jest za pomocą magnesów lub śrub. 

e-prowadniki dla przemysłu

E2.C38 to nowy prowadnik bez otwieranych poprzeczek. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy o 33% obniżyć cenę tego prowadnika, w stosunku do otwieranego rozwiązania E2.38. Jednocześnie, podnosząc technologię, w nowej wersji mamy możliwość 20% cięższego wypełnienia i 20% dłuższej drogi samonośnej prowadnika kablowego. 

Nowy, otwierany e-prowadnik E4Q.58L w wersji light, daje o około 10% niższą wagę w stosunku do standardowej wersji, czyli prowadnika E4Q.58 i jest o 10% mocniejszy.  

Hybrydowy, polimerowo-metalowy prowadnik YE pozwala na zwiększenie długości samonośnej nawet o 50%. Jednocześnie połączenie tych dwóch materiałów pozwala na obniżenie masy prowadnika o 50% w stosunku do jego metalowych odpowiedników.

Dostępne są również prowadniki hybrydowe YR, jako tuby zamknięte. Dzięki specjalnym klipom, możemy tu zastosować nasze standardowe, zamykane poprzeczki z serii prowadników E4.42 czy E4.56. 

e-spool SPMC pozwala na prowadzenie w jednym zwoju dwóch przewodów jednocześnie, i to bez pierścienia stykowego. 

Rozwiązania do cleanroom, czyli prowadnik triflex z prętami z włókien szklanych wewnątrz, które pozwalają na sprężynowanie prowadnika. Dzięki takiemu rozwiązaniu, prowadnik uzyskał atesty ISO do zastosowań w pomieszczeniach czystych, ponieważ nie dotyka przestrzeni robota czy maszyny, z którą funkcjonuje.  

System EC.B, który natychmiast wykrywa zerwanie ogniwa w e-prowadniku i natychmiast wysyła powiadomienie. Pozwala to na bezpośrednią interwencję, często zapobiegając dodatkowym uszkodzeniom, jak i wyłączeniu systemu. 

System TRM, produkowany specjalnie do turbin wiatrowych, z dużą ilością przewodów w środku i możliwością obrotu o 1800 stopni. W tym rozwiązaniu zastosowane zostały prowadniki triflex®. 

Rozwiązania sceniczne z prowadnikiem zick-zack, który wyróżnia się z dwóch powodów. Pierwszy to jego waga – znacznie niższa niż w wersji standardowej. Drugi to cena.  Odchudzona wersja boksu low cost zick-zack nie zawiera bocznych części metalowych. 

Przewody chainflex, readycable i readychain

Konfekcjonowane przewody readycable®, systemy readychain®, w tym również złącze Module Connect są na pewno znane. Warto jednak w tym miejscu wspomnieć, że igus® może pomóc już od doboru pojedynczych przewodów do pracy w ruchu, doboru złączy i prowadników kablowych, a całość dostarczy jako gotowe, konfekcjonowane rozwiązanie, dedykowane dla danej maszyny.  Wszystko z jednego źródła! 

Przewody CF.SPECIAL dedykowane do wiertnic pionowych, stosowanych m.in. w sektorze morskim. Posiadają specjalną normę NEK 606, która gwarantuje, że przewody te sprawdzą się w ciężkich warunkach pracy, będą odporne na błoto i zanieczyszczenia. Chronione wytrzymałym, czarnym płaszczem zewnętrznym PUR z aramidowymi elementami nośnymi i pracujące w połączeniu z e-loop firmy igus, zapewniają najwyższy poziom bezpieczeństwa wymagany na platformach wiertniczych. 

Przewody zasilające CF33 i sterownicze CF150 i CF160, które są zgodne z normą UL i TC-RE. Oznacza to, że mogą pracować na terenie Stanów Zjednoczonych, zarówno w e-prowadniku, jak i w korytach kablowych.   

Nowości z zakresu łożysk ślizgowych i robotyzacji 

Łożysko iglidur® JPF to tylko jedno z wielu łożysk wolnych od PFAS i PTFE dostępnych od tego roku w ofercie igus®. Wymienić należałoby w tej grupie również: iglidur® FPF – materiał przewodzący, iglidur® J3, iglidur® A500, iglidur® M250 i wiele innych. Wszystkie charakteryzuje odporność na zużycie i wszechstronne, a dzięki formowaniu wtryskowemu również ekonomiczność. Ale co najważniejsze, są bezpieczne dla środowiska, gdyż nie zawieją PFAS i PTFE. 

Łożysko iglidur® JPF - bezsmarowe łożyska sztuczne

igutex® TXH - bezsmarowe tworzywa sztuczne

Rozwiniecie serii produktowej igutex®, czyli łożysk ślizgowych stosowanych do bardzo dużych obciążeń. Nowy, w pełni jednorodny materiał igutex® TXH. Oznacza to, że zarówno na zewnątrz, jak i od wewnętrznej strony łożyska, materiał jest dokładnie ten sam. Umożliwia to obróbkę wewnętrznej i zewnętrznej średnicy, co nie było możliwe przy dotychczasowych materiałach.  

Grupa półproduktów, czyli wałki, płyty, trybotaśmy. Nowością jest materiał iglidur® F160 (ESD), który odprowadza ładunki elektrostatyczne. Dostępny jest w formie folii, płyt i wałków.  

Kolejna nowość, to grupa materiałów do druku 3D, a wśród nich iglidur® i230. Materiał ten wykorzystujemy w technologii SLS, czyli spiekania laserowego i można uzyskać naprawdę skomplikowane geometrie. Produkty wydrukowane z materiału iglidur® i230 wytrzymują temperatury do 110oC.  

iglidur® i230 - bezsmarowe tworzywa sztuczne

Materiał do druku 3D przeznaczony do kontaktu z żywnością, czyli iglidur® I151 zgodny z FDA. 

Łożyska przegubowe

ESQM 2.0 to innowacyjne łożysko stojakowe do modułów trackerów solarnych, które charakteryzuje się wysoką wydajnością, prostym montażem, zoptymalizowanymi materiałami i zmniejszoną wysokością montażową. Składa się z dzielonej oprawy oraz dwóch sferycznych wkładów, które zapewniają kompensację kąta do 9o oraz nośność promieniową do 50 kN. Czasza kulista jest wykonana z odpornego na zużycie i chemikalia trybopolimeru iglidur® PUV, który jest również wysoce odporny na promieniowanie UV. 

Łożyska z wkładką sferyczną wykonane z iglidur® H3. Idealne rozwiązanie do dużych prędkości i bezobsługowej pracy. Umożliwiają prędkość taśmy przenośnika do 200 obr/min. Oferują imponujące zmniejszenie masy o 80% w porównaniu z konstrukcjami metalowymi. Są wytrzymałe i bezobsługowe. Idealne do zastosowań z wysokimi prędkościami i wymagającymi warunkami środowiskowymi. 

Nowe oprawy dzielone łożysk igubal®, które znacznie upraszczają montaż układu lub wymianę łożyska. Dzięki rozwiązaniom dzielonym igubal® łożyska mogą być montowane i demontowane bezpośrednio na wale bez konieczności demontażu innych elementów maszyny. Praca na sucho, bez smarowania oznacza, że są one również całkowicie bezobsługowe. 

Nowością w łożyskach kulkowych xiros® są nowe wersje łożysk do transporterów, tzw. grzybki. Nowy wariant gwarantuje nawet do 30 razy dłuższą żywotność niż w przypadku wersji standardowej i tarcie zmniejszone nawet o 60%. Dodatkowo, wersja łożyska z kołnierzem, może być montowana za pomocą śrub. 

LCA i robotyzacja

Nowe stoliki regulacyjne SLR to zoptymalizowane stoliki SHT, uzyskane poprzez dostosowanie wielkości śruby i wałków. Dzięki temu, uzyskaliśmy obciążenia na średnicy 30 mm do 1 tony, na 40 mm do 1,6 tony, a na 50 mm do 2,6 tony. SLR to układy regulacyjne do naprawdę wysokich obciążeń. 
   

Stolik z paskiem zębatym drylin® ZLX z zabudowaną konstrukcją. Cały układ liniowy schowany w profilu aluminiowym. Sercem ruchu jest prowadnica liniowa drylin® W w rozmiarze 16, która jest zintegrowana wewnątrz profilu. Konstrukcja wózka oferuje różne opcje mocowania dzięki rowkom i blokom ślizgowym, które są całkowicie chronione przed wpływami zewnętrznymi. 

Miniaturowe rozwiązania liniowe – drylin® mini. Pełne układy napędowe z silnikami w formie miniaturowej, również do kontaktu z żywnością

Rozwiązania LCA, a wśród nich coboty ReBel® w wersji KID, czyli cztery stopnie swobody. Dostepny również w wersji większej – z sześcioma stopniami swobody. Dostępne również na mobilnych platformach. W nowościach również układy kartezjańskie na przekładniach apiro®. Mówiąc o robotach, należy wspomnieć o tym, że do wszystkich robotów i napędów liniowych igus® produkujemy sterowniki do silników krokowych.  

RBTX.com to platforma do rozwiązań robotycznych. Można tu kupić nie tylko komponenty, a gotowe, kompletne aplikacje, sprawdzone w praktycznych zastosowaniach.  

Na koniec napędy śrubowe dryspin®, dopasowane do bezsmarowych nakrętek wykonanych z materiału iglidur® J. Oferujemy ponad 100 rozmiarów śrub i nakrętek – od najmniejszych, których średnica wynosi 3 mm, aż do 80 mm. 

igus:bike … staje się RCYL 

Jedyny taki rower! Bezsmarowy i odporny na rdzę, wyprodukowany w sposób zrównoważony z przetworzonych odpadów z tworzyw sztucznych: https://rcyl.bike/en/igusbike-goes-rcyl.  

Digitalizacja, czyli krok w przyszłość  

Hasło, które coraz częściej się pojawia to digitalizacja, która nie ominęła również firmy igus®. Jej najważniejsze zastosowania to: 

  • iguverse, to wirtualny świat igus®, w którym można doświadczyć naszych produktów w świecie wirtualnym. Pomaga to np. w przygotowaniu się do montażu produktów igus w konkretnych aplikacjach czy nawet przeprowadzaniu spotkań.  
  • narzędzia online, których mnogość, poziom zaawansowania i użyteczność są na niezwykle zaawansowanym poziomie. Pozwala to dobierać produkty, obliczać ich żywotność, projektować rozwiązania i konfigurować pliki CAD dla konkretnych zastosowań.   
  • igusGO – aplikacja, która umożliwia bardzo szybki i łatwy dobór rozwiązań igus® w zależności od branży. Jak to działa? To proste! W telefonie należy otworzyć zainstalowaną wcześniej aplikację igusGO, zrobić zdjęcie rozwiązania, którym jesteśmy zainteresowani i użyć tego zdjęcia. Teraz, wspomagany sztuczną inteligencją system, sprawdza co to za urządzenie i podpowiada nam rozwiązania produktowe. Wybieramy to co nas aktualnie interesuje i otrzymujemy propozycje konkretnych bezsmarowych produktów igus®, które możemy  w tym konkretnym rozwiązaniu zastosować. Prosto z aplikacji można przejść do sklepu online, poznać specyfikacje produktów i dokonać zakupu. Aplikację można pobrać w sklepie Google Play lub App Store.   

Dodaj komentarz