Unikalne zastosowania z systemami prowadników kablowych igus® znalezione! Laureaci polskiej edycji konkursu vector 2024

  • Post author:
Webinar - Bezpłatne szkolenia online - Wirtualna akademia igus - Module Connect - rewolucja w łączeniu przewodów

Zakończyliśmy kolejną rundę konkursu vector 2024 organizowanego przez firmę igus®. Na nasze wezwanie odpowiedzieli inżynierowie z całego świata, w tym również z Polski. Już po raz dziewiąty firma igus® uhonorowała inżynierów i kierowników projektów za innowacyjne, odważnie i kreatywne zastosowania systemów prowadników kablowych oraz przewodów wykonanych z wysokowydajnych polimerów. Zwycięzcy ogólnoświatowego konkursu zostali zaprezentowani podczas tegorocznych Targów HMI. Dzisiaj, mamy niezwykłą przyjemność przedstawić Państwu polskich laureatów tej prestiżowej nagrody.

vector 2024 - 9. edycja konkursu - laureaci

We współczesnej inżynierii dominuje tematyka sztucznej inteligencji, Internet rzeczy i Przemysł 4.0. Jednak inżynierowie wciąż robią niezwykłe postępy, także w innych, wydawałoby się niepozornych sferach przemysłu. Mowa tu na przykład o obszarze prowadzenia przewodów oraz węży w maszynach i systemach. Wbrew pozorom wymaga to od inżynierów, konstruktorów czy technologów coraz większych umiejętności i wiedzy, ponieważ coraz bardziej świadomi klienci oczekują więcej niż kiedykolwiek do tej pory.  

Wystarczy spojrzeć chociażby na rozwiązanie węża hydraulicznego, który waży kilka ton, a posusza się w niezawodny sposób na odległości ponad 1 kilometra w gigantycznych koparkach czerpakowych. Inny przykład – przewody do transmisji danych, które mogą podążać za najbardziej nieprzewidywalnymi ruchami 3D na ramionach przegubowych robotów w fabrykach.  

Takie przykłady można byłoby wymieniać w nieskończoność, ale trudno byłoby się w nich odnaleźć. Dlatego firma igus® honoruje takie rozwiązania. Dzięki konkursowi vector pokazujemy możliwości, jakie daje współczesna inżynieria. Prezentujemy rozwiązania kreatywne, innowacyjne, czasem niezwykle odważne. Wszystkie one działają, sprawdzają się i mają niezwykły wpływ na opłacalność produktu, ochronę środowiska i optymalizację pracy.  

Polska nagroda vector 2024 

W tym roku najlepsze polskie aplikacje wybierało jury w składzie: Paweł Kruk, Redaktor Naczelny MM Magazyn Przemysłowy,    Daniel Marzec, Dyrektor Zarządzający – systemy e-rowadnikowe igus® Polska oraz Karol Lenkiewicz, Manager produktu readychain® w firmie igus® Polska. Jury, pod szczególną uwagę brało: 

  • innowacyjność urządzenia, 
  • unikatowość na polskim rynku,​ 
  • zastosowanie systemu igus®​, 
  • żywotność, niezawodność, bezobsługowość. 

Po niełatwych obradach, wyłonionych zostało 5 laureatów. Oto aplikacje, które wzbudziły największe zainteresowanie sędziów polskiej nagrody vector 2024.

Złoty vector 2024

1. miejsce i złoty vector dla firmy ZEMAT Technology Group za zastosowanie wiązek kablowych ze złączami Module Connect w maszynach Boxmat przeznaczonych do krótko- i średnioseryjnej produkcji opakowań kartonowych. 

Maszyny pracują w dużym zapyleniu i wymagają częstego przezbrajania, w zależności od materiału z jakiego w danym momencie wykonywana jest produkcja. Szybkie, łatwe i bezpieczne rozłączanie i łączenie poszczególnych modułów maszyn było tu jednym z podstawowych warunków.  Równie istotne było to, żeby takie przezbrojenie użytkownik maszyny mógł wykonać samodzielnie. 

Dzięki zastosowaniu złącza Module Connect w jednym miejscu można zintegrować różnego rodzaju przewody (zasilające, sterowania, sieciowe EtherCAT oraz pneumatyczne), co znacznie oszczędza miejsce montażowe, w stosunku do klasycznych złączy. Dodatkowo, rozwiązanie jest kompletne, co oszczędza czas montażu i eliminuje błędy a wysoka jakość rozwiązania gwarantuje mniejszą awaryjność, przy wydłużonym czasie eksploatacji maszyny. Wszystko to przyczynia się finalnie do redukcji kosztów. 

Srebrny vector 2024

2. miejsce i nagrodę srebrnego vectora otrzymała firma POLCOM Przemysław Kimla. Nagroda została przyznana za rozwiązania zastosowane w wielkoformatowy centrum obróbczym CNC BPF. To wysokowydajne urządzenie zostało zaprojektowane jako platforma do maszyn obrabiających metodą skrawania w co najmniej 3 osiach. Nagrodzona maszyna pracuje w branży aluminiowych produktów dachowych oraz elewacyjnych, i obrabia blachy aluminiowe rozwijane z kręgu sięgające długości nawet 16 m. I to właśnie dla tego obszaru roboczego zastosowany został e-prowadnik firmy igus®.  

W prowadniku pracują przewody zasilające, sterownicze oraz pneumatyczne. Jednak największym wyzwaniem było poprowadzenie przewodu ssawnego o średnicy 100 mm, który miał odprowadzać wióry z miejsca obróbki blach. Dodatkowo wymagana była prędkość przesuwu wynosząca 1 m/s i przyspieszenie 10 m/s2. Dzięki zastosowaniu trzymodułowego prowadnika kablowego igus®, zaoszczędzono bardzo dużo miejsca i znacząco poprawiono ergonomie pracy maszyny, ponieważ wszystkie przewody zostały poprowadzone w jednym prowadniku. Pozwoliło to również na redukcję kosztów. 

Brązowy vector 2024

3. miejsce i brązowy vector powędrował do firmy Baumalog Sp. z o. o. za system, który umożliwia wyjazd wózka transportowego z maszyny i pozwala na jego poruszanie się na dużych odległościach – nawet do 55 m. Dodatkowe wymaganie jakie spełniły dwa zastosowane systemy prowadników igus® to prędkość jazdy wózka, wynosząca 0,2 m/s.  

Celem zastosowań rozwiązań e-prowadnikowych było skrócenie interwałów konserwacyjnych i czasu montażu. Przy okazji udało się zaprojektować system, w którym prowadnik kablowy nie przeszkadza w codziennym użytkowaniu.

  

Zielony vector 2024

Coraz większą wagę przykładamy do zielonych rozwiązań, dlatego igus® nagradza również aplikacje, które wspierają ochronę środowiska. W tym roku zielony vector otrzymała firma Systemy Transportu Bliskiego Panda Sp. z o.o. za system automatycznych suwnic chwytakowych dla magazynu paliwa biomasowego. Suwnice stanowią niezbędne ogniwo w procesie rozładunku biomasy do automatycznego magazynu oraz załadunku paliwa do pieca w elektrociepłowni. 

Rozwiązaniem jakie tu zastosowano jest prowadnik kablowy zick-zack firmy igus®. Jest to najlepsze rozwiązanie dla tej aplikacji, z powodu potrzeby pionowego  przemieszczania dużej ilości przewodów (w tym ekranowanych). W aplikacji wykorzystano również złącze modułowe Module Connect. Pozwala ono na szybki i łatwy montaż oraz demontaż chwytaka podwieszonego pod suwnicę w przypadku awarii, serwisu czy przeglądu. Dodatkowo, cały układ automatycznych suwnic chwytakowych wpisuje się w zastosowanie alternatywnych źródeł energii. Jest to pierwsza tego typu inwestycja w Polsce, gdzie jako paliwo zastosowano luźną słomę. Magazyn biomasy, w którym pracować będą suwnice chwytakowe pozwoli na: 

  • znaczne ograniczenie spalania węgla, 
  • zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii w produkcji ciepła i energii elektrycznej, 
  • zdecydowane obniżenie emisji CO2 do atmosfery oraz  obniżenie kosztów operacyjnych działalności związanych z zakupem uprawnień do emisji CO2
  • wzrost bezpieczeństwa energetycznego dzięki zapewnieniu dywersyfikacji paliw. 

Wyróżnienie

Jury naszego konkursu zdecydowało również o przyznaniu w tym roku jednego wyróżnienia. Trafiło ono do firmy REbuild 3DCP, za drukarkę 3D, która drukuje funkcjonalne budynki i większe prefabrykowane elementy betonowe. Podczas pracy, drukarka narażona jest na działanie warunków atmosferycznych – opady i zapylenie. Pracuje w temperaturze od 5 do 40oC. Dodatkowo osiąga prędkości do 600 mm/s i przyśpieszenia do 800/s2. Z racji na modułową konstrukcję, posuwy w osiach X i Y mogą wahać się od 3 do 15 m.  

Dzięki zastosowaniu przewodów chainflex® oraz e-prowadników igus® możliwe było zachowanie początkowych założeń i rozbudowanie funkcjonalności drukarki. Wysoka niezawodność produktów pozwala skrócić czas i ograniczyć koszty serwisu maszyny. 

Uwagę zwraca również ekologiczny aspekt tej aplikacji. Drukarka pozwala bowiem na ograniczenie odpadów w procesie tworzenia konstrukcji betonowych. Możliwe staje się tu wyeliminowanie szalunków, które są konieczne w przypadku metod tradycyjnych. Równocześnie, proces pozwala na optymalizację topologiczną struktury drukowanych obiektów. To z kolei przekłada się na zminimalizowanie użytego materiału i ograniczenie generowanego śladu węglowego. 

— 

Serdecznie gratulujemy wszystkim uhonorowanym w 9. edycji konkursu o nagrodę vector i dziękujemy za wszystkie zgłoszenia! Te niezwykłe, innowacyjne i kreatywne aplikacje, w których zastosowane zostały produkty igus® wpisują się w wizję firmy – Technologia w górę! Koszty w dół! To nasza praca! Na naszym blogu znajdziecie również aplikacje, które zwyciężyły w konkursie vector w ubiegłych latach.

Kolejny konkurs za rok! Już dzisiaj zapraszamy do udziału w konkursie manus 2025! Tym razem będziemy poszukiwać innowacji związanych z zastosowaniem łożysk polimerowych! Szczegóły już niebawem!