igus® ponownie nagrodził najlepsze innowacje z zastosowaniem systemów zasilania. 8. edycja konkursu vector rozstrzygnięta

Webinar - Bezpłatne szkolenia online - Wirtualna akademia igus - Module Connect - rewolucja w łączeniu przewodów

Od ponad 50 lat, firma igus – światowy lider w obszarze rozwiązań motion plastic – dostarcza nowoczesne prowadniki kablowe z tworzyw sztucznych, które zapewniają bezpieczne i niezawodne zaopatrzenie w energię, dane, sygnały i media wszystkim rozwiązaniom ruchomym. Co dwa lata przyznaje natomiast nagrodę vector, stanowiącą wyróżnienie dla najlepszych konstruktorów, tworzących innowacyjne i unikalne rozwiązania z zastosowaniem e-prowadników.

Sprostanie wysokim wymaganiom, jakie stawiają przed konstruktorami dynamiczne szybkości, niewielkie przestrzenie montażowe, wysokie obciążenia dodatkowe czy pomieszczenia czyste sprawia, że prowadniki kablowe i przewody muszą być stale opracowywane od nowa. Dlatego też, firma igus od lat wspiera innowatorów, którzy konstruują najciekawsze rozwiązania z zastosowaniem e-prowadników.

Konkurs o nagrody vector, to inicjatywa zapoczątkowana przez centralę igus® w Kolonii i rozpowszechniona na wszystkie oddziały firmy na świecie. Zwycięzców wybiera jury złożone ze specjalistów z dziedziny nauki, prasy branżowej oraz stowarzyszeń. W każdej edycji, igus® Polska rozstrzyga konkurs lokalnie. Tak było i w tym roku. Trofea oraz nagrody pieniężne w wysokości 2000 PLN za I miejsce, 1500 PLN za drugie, 1000 PLN za trzecie miejsce oraz zielony vector i wyróżnienie zostały wręczone na Targach Mach-Tool 2022 w Poznaniu.

Złoty vector 2022

Złoty vector 2022 przyznany został firmie Protomatic Sp. z o.o. z Tychów. Nagrodzony projekt łączy aplikację spawalniczą, handlingową oraz cięcie laserem, co w znacznym stopniu skraca czas potrzebny na wykonanie produktu oraz zapewnia większe bezpieczeństwo podczas obróbki detalu aluminiowego.

System transporterów przemieszcza detal pod suwnicę, na której umieszczony jest wyposażony w twisterband chwytak zasilany przez prowadniki. Zasilanie i komunikacja narzędzi odbywa się poprzez prowadnik e-spool, natomiast robot handlingowy wyposażony jest w systemy twisterchain, prowadniki triflex oraz system odciągu triflex R. Aplikacja do cięcia laserem korzysta z kolei z twisterchainów oraz odciągu RSE.

Zastosowanie produktów igus® pozwoliło nie tylko na skrócenie czasu montażu i umożliwienie zasilania i komunikacji w ruchomej, bardzo ograniczonej przestrzeni, ale także redukcję kosztów poprzez zapobieżenie nieplanowanym przestojom produkcyjnym, związanym z blokowaniem się przewodów oraz traceniem sygnału.

Srebrny vector 2022

Nagroda srebrnego vectora 2022 trafiła do firmy Festo Sp. z o.o., która skonstruowała uniwersalnego robota równoległego Festo EXPT. Służy on do realizacji aplikacji pick-and-place o bardzo wysokiej wydajności. Wyposażony został w specjalny chwytak z dodatkową osią A5, która umożliwia chwytanie detali na płasko i odkładanie ich w orientacji pionowej. W aplikacji wykorzystano dedykowane rozwiązanie prowadnika RBR o wyjątkowo niskiej masie i wysokiej żywotności, dzięki czemu zredukowano do minimum awaryjność przewodów do osi A5, która zamontowana jest na końcówce roboczej tripoda EXPT.

Brązowy vector 2022

Firma W-IREX Przedsiębiorstwo Prywatne Wiesław Ciura otrzymała trzecią, brązową nagrodę vector 2022 za innowacyjną, mobilną pilarkę taśmową CZ-1/ZT do cięcia drewna, umożliwiającą odtworzenie mostu czy budowę przeprawy z drewna, pozyskanego bezpośrednio z lasu lub na miejsca budowy. Pilarka została wyposażona w 5 zestawów prowadników kablowych igus serii R4.32 oraz e-prowadników R15, które doprowadzają przewody chainflex®: zasilające, serwo, enkoderowe, sterownicze, czujnikowe oraz pneumatykę do wszystkich ruchomych osi odpowiadających za rozkrój surowych bali drewna.

Zielony vector 2022

Odpowiedzialność za dbanie o środowisko zobowiązuje, dlatego już po raz drugi, jury konkursowe postanowiło przyznać zieloną nagrodę vector. Uhonorowana została nią firma Absu Water z Sokołowa. Nagrodę przyznano za stację uzdatniania wody do zastosowań antykryzysowych, np.  gdy brak jest dostępu do wody czystej lub jej jakość nie jest znana. Urządzenie uzdatnia wodę z jezior, rzek, stawów, odwiertów czy terenów popowodziowych do jakości wody nadającej się do użycia, ale także wodę wodociągową, w przypadku skażenia bakteriami i wirusami. Stacja jest w pełni mobilna, dzięki czemu może pracować wszędzie tam, gdzie zachodzi potrzeba jej użycia.

Wyróżnienie w konkursie vector 2022

Uwagę jury zwróciła również aplikacja Bufor/Sorter TLB320 firmy Nowy Styl Sp. z o.o., nagrodzona w tegorocznej edycji zasłużonym wyróżnieniem. Bufor/Sorter to urządzenie wchodzące w skład zautomatyzowanej linii do produkcji mebli biurowych, które składa się z 4 bliźniaczych alejek. Jego zadaniem jest kompletowanie zamówień i wydawanie ich do produkcji końcowej w wymaganej dacie oraz kolejności, zgodnie z procesem montażu i pakowania.

Nagroda vector® honoruje śmiałe zastosowania w zakresie zasilania energią. Tegoroczni laureaci z pewnością są tego niezaprzeczalnym dowodem.

Dodaj komentarz