Prowadnik kablowy autoglide 5 jako alternatywa dla szynoprzewodów w systemach magazynów automatycznych

  • Post author:

Szukasz rozwiązania all in one? Nie mogłeś trafić lepiej. Prowadnik kablowy autoglide 5 oferuje wszystko w jednym systemie i doskonale sprawdza się jako alternatywa dla szynoprzewodów. Zobacz, jak e-prowadnik igus® ze stalową linką prowadzącą został wykorzystany w rozwiązaniu do magazynów automatycznych firmy GEBHARDT.

Specjalista od systemów transportu oraz technologii magazynowania

Grupa GEBHARDT Intralogistics oferuje kompleksowe rozwiązania dla systemów transportu i montażu oraz technologii magazynowania, sortowania i dystrybucji na całym świecie. Aby stale udoskonalać wewnętrzną logistykę i dostarczać klientom optymalny system, nieustannie inwestuje w nowe technologie, procesy, materiały i komponenty — w tym również w system prowadników przewodów igus® autoglide 5.

Wszystko z jednego źródła

Firma GEBHARDT powstała w 1952 w Kirchardt-Berwangen w Niemczech. Wysoka precyzja, jakość, elastyczność — i zawsze patrzenie w przyszłość — do dziś są wizytówką firmy. Już trzecie pokolenie rodzinnego przedsiębiorstwa skupia się na rozwoju i produkcji rozwiązań systemowych dla logistyki wewnętrznej.

„Mamy ponad 70-letnie doświadczenie w opracowywaniu i wdrażaniu procesów logistycznych. Ta szeroka wiedza umożliwia nam oferowanie wszystkiego z jednego źródła — od planowania i projektowania po realizację kompletnych rozwiązań wewnętrznych”, mówi Volker Braun, kierownik ds. zarządzania produktami w zakresie systemów układarek magazynowych w GEBHARDT Intralogistics Group.

Kolejną cechą jakości jest to, że wszystkie komponenty i systemy są produkowane we własnym zakresie w zakładach Sinsheim i Pirmasens. Od rolki przenośnika i układarki magazynowej po kompletny system transportu materiałów z nowoczesnym sterowaniem elektronicznym.

System prowadnika kablowego autoglide 5 jest specjalnie zaprojektowany do użytku poziomego. Ponieważ to rozwiązanie nie wymaga rynny prowadzącej, jest szczególnie szybkie i łatwe w montażu (igus GmbH)

Dwa w jednym: poziome zasilanie i łatwa transmisja danych

Siedziba firmy w Sinsheim została w 2016 rozbudowana o centrum technologiczne i testowe, które jest wykorzystywane do zaopatrywania produkcji. Zainstalowana tam technologia magazynowa i przenośnikowa obejmuje technologię przenośników paletowych, technologię wahadłową (OLPS, MLS, OLS) oraz układnicę magazynową Cheetah.

Przyspieszenia, prędkości i czasy transferu mają ogromne znaczenie dla układnic magazynowych. Tradycyjnie do przesyłu mocy stosuje się system szynoprzewodów. Dane są przesyłane bezdotykowo przez fotokomórkę. Aby bezpiecznie prowadzić zasilanie i dane w płaszczyźnie poziomej za pomocą kabli i bez rynny, firma igus opracowała system autoglide 5.

Prowadnik kablowy autoglide 5 szynoprzewodów

„Tu, w zakładzie w Sinsheim, mamy decydującą przewagę: możemy najpierw dokładnie przetestować wszystkie innowacje techniczne w naszym własnym magazynie. Kiedy pan Strauch z igus® zaprezentował nam koncepcję prowadnika kablowego autoglide 5, od samego początku byliśmy przekonani i dostrzegliśmy duży potencjał dla naszych systemów logistycznych” — stwierdza Volker Braun. Christian Strauch, kierownik ds. transportu materiałów w igus®, dodaje: „Dużą wadą systemów szynoprzewodów jest potrzeba regularnej konserwacji i wysoka cena. System szynoprzewodów należy czyścić i konserwować. Styki obecnego pantografu również są podatne na zużycie. Z drugiej strony prowadnik kablowy autoglide 5 nie wymaga konserwacji. Dane są bezpiecznie przesyłane kablem, a nie bezprzewodowo, dzięki czemu system jest idealny do zastosowań poziomych w transporcie materiałów GEBHARDT”.

Fot. 2 System igus autoglide 5 bezpiecznie przesyła energię, dane, płyny i powietrze w jednym układzie oraz nie wymaga konserwacji (igus GmbH)

Niezwykle szybki i łatwy w instalacji – prowadnik kablowy autoglide 5

autoglide 5 można szybko i łatwo zamontować na stalowej linie rozciągniętej po podłodze. Prowadnik kablowy może bezpiecznie przesuwać się po tej linie z konfekcjonowanymi przewodami do energii, transmisji danych, płynów lub powietrza.

Zakres oferowanych kabli obejmuje obszerny asortyment z przewodami konfekcjonowanymi zgodnymi ze standardami producenta oraz indywidualnymi, jednorazowymi lub seryjnymi produkcjami, które przechodzą dokładną kontrolę jakości i testy funkcjonalności w firmie igus w Kolonii.

„Zakończyliśmy instalację całego systemu firmy igus®, wraz ze wszystkimi kablami, w ciągu trzech godzin — na sam system szynoprzewodów potrzebowalibyśmy półtora dnia. Nie wspominając o konfiguracji transmisji danych”, mówi Volker Braun. „Urzekła nas również prostota montażu. Wystarczy wywiercić cztery otwory, zacisnąć linę, rozwinąć prowadnik kablowy autoglide 5 z przewodami, połączyć wszystko i gotowe. System szynoprzewodów oznaczałby wywiercenie ponad 100 otworów — plus zainstalowanie innych niezbędnych komponentów, takich jak fotokomórka, nadajnik, odbiornik i tak dalej. Kolejną zaletą autoglide 5 jest to, że eliminuje potrzebę planowania i inżynierii projektu, co zajmuje dużo czasu”.

Podsumowanie: prawdziwa alternatywa dla systemu szynoprzewodów

„Prowadnik kablowy autoglide 5 jest tutaj używany w produkcji od ponad roku i jesteśmy naprawdę bardzo zadowoleni. System jest bezpieczny, cichy, łatwy w obsłudze i idealny dla naszych układarek magazynowych”, mówi Braun. Christian Strauch dodaje: „Ten system daje nam prawdziwą alternatywę dla systemu szynoprzewodów, a raczej autoglide 5 daje użytkownikowi niezrównany system do transportu materiałów pod względem ceny, konserwacji, montażu i bezpieczeństwa na krótkich oraz średnich torach”.

Rzut okiem na prowadnik kablowy autoglide 5 od igus®

  • Energia, dane, powietrze oraz płyny w JEDNYM systemie.
  • Często zastępuje dwa lub więcej innych systemów potrzebnych do przesyłania danych.
  • Szybkość 4 m/s.
  • Cicha praca: 63db(A) na 2 m/s.
  • 50% podłogi w hali pozostaje wolne, nie jest potrzebna rynna prowadząca.
  • Do 90% krótszy czas montażu niż w przypadku konwencjonalnego rozwiązania z rynnami prowadzącymi.
  • Dostępny jako konfekcjonowany system z przewodami, wężami i złączami.
  • Mniej wymagań dotyczących konserwacji i czyszczenia.

Zainspirowaliśmy Cię tą realizacją? Zapytaj o prowadnik kablowy autoglide 5 naszego eksperta – Huberta Kowalczyka (hkowalczyk@igus.net). Z pewnością odpowie na wszystkie Twoje pytania.

Dodaj komentarz