Elastyczne przewody chainflex® zgodne z normą DNV. Poznaj możliwości igus® dla zastosowań dźwigowych

  • Post author:
Konkurs vector 2024 - najlepsze rozwiązania z zastosowaniem prowadników kablowych

Lista miejsc i rodzajów zastosowań, w których sprawdzą się elastyczne przewody chainflex®, przeznaczone do pracy w ruchu, jest niezwykle długa. Trudno więc w skrócie powiedzieć, gdzie sprawdzą się najlepiej. Wynika to częściowo z różnych gałęzi przemysłu, do których firma igus® dostarcza swoje produkty. Zawsze jesteśmy niezwykle ciekawi kolejnych branż, do których trafiają nasze komponenty.

Gdzie stosuje się elastyczne kable chainflex®?

W związku z tym, że produkty igus® projektowane są do pracy w ruchu, elastyczne przewody chainflex® najczęściej stosowane są w e-prowadnikach, które można spotkać niemal wszędzie.

Wiele z tych zastosowań, to zastosowania dźwigowe, również te spotykane w portach. Ale tam także rozróżniamy wiele systemów. Sprawdźmy jakie…

Przewody elastyczne chainflex® dla dźwigów portowych

Nie miniemy się z prawdą, gdy powiemy, że dźwigi portowe są bezpośrednim połączeniem z morzem i nie od dzisiaj ładują kontenery i towary masowe z zastosowaniem zaawansowanej automatyzacji. A wszystko to dlatego, by załadunek i rozładunek statków odbywał się w jak najkrótszym czasie.

Przed kablami używanymi do obsługi dźwigów stawiane są bardzo wysokie wymagania. Niezależnie od zastosowania, zawsze muszą wytrzymać występujące obciążenia.

W systemach dźwigów dokowych i przeładunku kontenerów obciążenie jest jeszcze większe. Stosowane tu przewody narażone są na działanie trudnych warunków atmosferycznych. Zmienne warunki wiatrowe, nierzadkie sztormy, deszcz czy śnieg, a także nadmierne promieniowanie słoneczne sprawiają, że kable stosowane w takich warunkach środowiskowych wymagają wysokiej wytrzymałości.

Dodatkowo, przewody stosowane w instalacjach portowych, są również narażone na działanie pyłu, piasku czy soli morskiej oraz znaczne wahania temperatury. Dlatego niezwykle ważne jest, by stosowane w takich rozwiązaniach przewody miały zwiększoną odporność na warunki atmosferyczne i gwarantowały niezawodną pracę.

chainflex® – elastyczne przewody do ruchu niezbędne w dźwigu RTG

W Azji, już ponad 10 lat, bezproblemowo i bez konieczności wymiany komponentów działa dźwig RTG wyposażony w system e-prowadników igus®.

Fot. Systemy zasilania igus® – e-prowadniki i przewody elastyczne chainflex® – doskonale sprawdzają się w rozwiązaniach portowych

Obecnie, na całym świecie, pracuje ponad 10 000 dźwigów portowych, które są niezawodnie obsługiwane przez elastyczne przewody chainflex®. W tym szacownym gronie znajdują się m.in. dźwigi typu ship-to-shore, dźwigi do przeładunku masowego czy dźwigi typu Goliath. Wraz z naszymi prowadnikami kablowymi, przewody elastyczne chainflex® działają niezawodnie i efektywnie nawet w najbardziej ekstremalnych  warunkach.

W wymienionych rozwiązaniach, najczęściej wykorzystywane są nasze wytrzymałe kable sterownicze chainflex® CF9/CF10 i przewody silnikowe chainflex® CF37.D/CF38. Jednak również pojedyncze żyły do wciągników, takie jak seria chainflex® CF330.D/CF340 i kable światłowodowe są częścią standardowej oferty.

Wszystkie elastyczne przewody chainflex®, oferowane do przemysłu morskiego, są zgodne z normą DNV, a w większości są także bezhalogenowe. To dwa główne wymogi projektantów instalacji elektrycznych w rozwiązaniach dźwigowych, które stawiane są podczas doboru odpowiednich przewodów. W tej chwili, posiadamy w ofercie 20 serii elastycznych przewodów chainflex® (komunikacja, zasilanie, sterowanie, światłowody, systemy wizyjne), które spełniają wyżej wymienione wymagania.

For. Elastyczne przewody chainflex® zgodne z normą DNV

W naszym laboratorium badawczym o powierzchni 3800 m2, które mieści się w centrali firmy igus® w Kolonii, testujemy systemy w rzeczywistych warunkach. Dzięki temu, jesteśmy w stanie zagwarantować długotrwałą niezawodność przewodów chainflex® i zaproponować ekonomiczną oraz bezobsługową alternatywę dla systemów firanek kablowych i bębnów kablowych.

Pamiętajmy jednak, że dźwig nie musi znajdować się w porcie. Skwapliwie skorzystamy więc z każdej możliwości realizacji aplikacji suwnicowych usytuowanych pod dachem.

Dlaczego elastyczne przewody chainflex®?

W zastosowaniach dźwigowych nie ma czasu na przestoje. Tu liczy się maksymalna niezawodność. Weźmy na przykład statki, które czekają na załadunek lub rozładunek w porcie w Hamburgu. O ich przybyciu wiadomo z dużym wyprzedzeniem i mają tylko krótkie okno czasowe, w którym nie ma miejsca na nieplanowane przerwy w pracy. Zbyt długi postój miałby fatalne skutki, ponieważ czasy przeładunków są planowane w przód na całej trasie, daleko w głąb Morza Północnego. Każdy przestój musi być więc uwzględniony z wyprzedzeniem, podczas planowania trasy.

To doskonały przykład na zaprezentowanie wszystkich atutów elastycznych przewodów chainflex® – dzięki jakości i licznym testom, wykonywanym w rzeczywistych zastosowaniach, są w stanie zagwarantować płynną i niezawodną pracę aplikacji dźwigowych.

Rozwiązania kablowe igus® dla każdego zastosowania

Niezależnie od obszaru zastosowań, z którymi masz do czynienia, firma igus® postawiła sobie za cel znalezienie przewodu spełniającego wszystkie wymagania, od tanich rozwiązań z płaszczem zewnętrznym z PVC po wysokiej klasy przewody z TPE. Mieści się to bowiem w naszym motto: Tech Up, Cost Down!

Masz pytania? Napisz do nas!

Jeśli chciałbyś skonsultować swoje rozwiązanie dźwigowe, koniecznie napisz do naszego eksperta z zakresu zastosowań elastycznych przewodów chainflex®. Maciej Ślęzak (mslezak@igus.net) rozwieje wszelkie Twoje wątpliwości, pomoże w skonfigurowaniu odpowiedniego rozwiązania i przeprowadzi przez proces wdrożenia.

Dodaj komentarz