Łożyska kulkowe w przemyśle włókienniczym – dlaczego polimery wygrywają z metalem?

  • Post author:
Konkurs vector 2024 - najlepsze rozwiązania z zastosowaniem prowadników kablowych

Brak środków smarnych, niewrażliwość na pyły czy długa żywotność... To tylko niektóre wymagania, jakie muszą spełnić łożyska kulkowe w przemyśle włókienniczym. Czy polimerowe łożyska toczne xiros® pokonają w tej konkurencji swoich metalowych rywali?

Maszyny włókiennicze i ich komponenty są coraz bardziej narażone na duże obciążenia, co zwiększa stawiane im wymagania. Wibracje, różne warunki pracy, stale zmieniające się obciążenia, a w szczególności przyleganie brudu i kurzu. To właśnie wyzwania, przed którymi stają operatorzy instalacji w przemyśle tekstylnym. Ponadto nie należy lekceważyć czynników zewnętrznych, takich jak wilgotność i silne wahania temperatury.

Prace konserwacyjne są zatem trudnym przedsięwzięciem i pojawiają się na porządku dziennym tylko w dłuższych odstępach czasu. I tu właśnie polimerowe łożyska kulkowe xiros® firmy igus® odgrywają rolę w przemyśle włókienniczym.

Fot. Maszyna włókiennicza – przędzarka

Łożyska kulkowe w przemyśle włókienniczym – polimer ma przewagę

Brak środków smarnych i niewrażliwość elementów łożyska na pył są ważnymi kryteriami, szczególnie w przemyśle tekstylnym. Niewymagające konserwacji i zoptymalizowane trybologicznie łożyska kulkowe z wysokowydajnych polimerów spełniają wszystkie wymagania. Nie wymagają one żadnego dodatkowego smarowania i przekonują długą żywotnością.

Poza tym polimerowe łożyska kulkowe maja znacznie mniejszy moment rozruchowy, ponieważ nie muszą pokonywać oporu środka smarnego. Metalowe łożyska kulkowe osiągają tutaj swoje granice. Wynika to z faktu, że mają tendencję do szybszego zatykania się z powodu zapylonego i podatnego na zabrudzenia środowiska zastosowania.

Potrzebujesz specjalnego rozwiązania?

Skorzystaj z niemal nieograniczonych możliwości zaprojektowania specjalnego łożyska kulkowego, dzięki indywidualnej konsultacji technicznej. Twój komponent będzie miał żądany kształt, ilość i materiał. Jak to możliwe? Ponieważ indywidualne części specjalne są tak samo częścią naszego portfolio, jak części standardowe.

Rodzaje łożysk kulkowych - Łożyska kulkowe w przemyśle włókienniczym
Fot. Łożyska kulkowe i części specjalne xiros® dla przemysłu włókienniczego

Niezliczone możliwości dzięki łożyskom kulkowym xiros®. Ty masz pomysł, my go urzeczywistniamy!  Wystarczy, że prześlesz nam plik CAD i opiszesz specjalne atrybuty swojego zastosowania. Wyślij zapytanie o indywidualne części specjalne.

Łożyska kulkowe w przemyśle włókienniczym – nasze rekomendacje

Dla obszaru zastosowania, jakim jest na przykład prowadzenie nici, mamy w naszym portfolio łożyska kulkowe poprzeczne z profilowaniem w rozmiarach zabudowy 608, 6000 i 6201. Kliknij, aby zapoznać się z rekomendacją produktu >> promieniowe łożysko kulkowe zwykłe xiros®.

Masz pytania? Napisz do nas: mgawrys@igus.net. Monika Gawryś, Manager Produktu xiros®, rozwieje wszystkie Twoje wątpliwości, udzieli szczegółowych porad i wsparcia.

Ten post ma jeden komentarz

Dodaj komentarz