5 przemysłowych rozwiązań IoT dla produkcji

  • Post author:

Jeśli jesteś częścią branży produkcyjnej, zapewne byłeś świadkiem integracji automatyzacji z codziennymi operacjami. Co jednak z IIoT? Czy mniej znany Przemysłowy Internet Rzeczy (IIoT) może zapewnić skuteczne rozwiązania dla wyzwań produkcyjnych? Potencjalnie, prowadzą one do nawet 30% oszczędności kosztów utrzymania. Czy to możliwe? W tym wpisie zbadamy te wyzwania i omówimy niektóre rozwiązania IoT dla produkcji.

Czym jest przemysłowy IoT?

Zanim omówimy sposoby, w jakie możemy wdrażać przemysłowy IoT (IIoT) w branżach wytwórczym w celu rozwoju inteligentnych fabryk, ważne jest, aby zrozumieć, czym dokładnie on jest. Przemysłowy IoT jest podzbiorem IoT, ale oba funkcjonują zasadniczo w ten sam sposób. Łączą one obiekty we wspólnej sieci za pośrednictwem technologii – najczęściej czujników i oprogramowania pracujących w tandemie. Dzięki temu możliwa jest transmisja danych między tymi obiektami, a także do chmury, gdzie użytkownik może je analizować. W niektórych przypadkach również przez sztuczną inteligencję – do rozwiązywania problemów i optymalizacji procesów.

Jak wyeliminować nieprzewidziane przestoje? Przemysłowy IoT jest rozwiązaniem. igus dla Przemysłu 4.0

Konserwacja predykcyjna. Poprawa wydajności i obniżenie kosztów

Konserwacja predykcyjna wykorzystuje monitorowanie stanu za pomocą czujników w celu określenia, kiedy maszyna wymaga konserwacji. Dzięki dostępowi 24/7 zapewnianemu przez IIoT (przemysłowy IoT), drobne zmiany w danych mogą być wykrywane i rozwiązywane natychmiast. Zapobiega to nieoczekiwanym przestojom, zmniejsza koszty i poprawia wydajność. W igus oferujemy nasz system konserwacji predykcyjnej, i.Cee, który wykorzystuje obszerne dane zebrane w naszym laboratorium testowym, w celu dokładnego przewidywania żywotności, z uwzględnieniem konkretnych warunków zastosowania. Prognozy te uwzględniają również sposób, w jaki sprzęt jest używany w danym zastosowaniu, aby zapewnić dalszą dokładność.

 Konserwacja predykcyjna - Monitorowanie stanu - IoT - IIoT - Internet Rzeczy - Przemysłowy Internet Rzeczy

Przemysłowy IoT zwiększa bezpieczeństwa pracowników

IIoT nie tylko pozwala na monitorowanie maszyn i produktów, ale także dba o zdrowie i bezpieczeństwo pracowników. Technologia identyfikacji radiowej (RFID) umożliwia zdalną identyfikację i śledzenie lokalizacji poszczególnych pracowników. Ostrzega np. o zagrożeniach, takich jak chemikalia czy gazy. Ponadto, pracownicy mogą korzystać z technologii do monitorowania parametrów życiowych, zapewniając terminowe zgłaszanie wszelkich niekorzystnych zmian. RFID i monitorowanie parametrów życiowych umożliwiają szybkie reagowanie na sytuacje zagrożenia zdrowia.

Usprawnione zarządzanie zapasami z wykorzystaniem znaczników RFID

W dużych, rozległych magazynach zagubione lub niewłaściwie umieszczone produkty to przykra rzeczywistość. Błędów ludzkich po prostu nie da się uniknąć, ale dzięki technologii IIoT i RFID można je łatwo skorygować. Wyposażenie zapasów w znacznik RFID, pozwala na ich stałe i dokładne monitorowanie. Jeśli pracownik umieści produkt w niewłaściwym miejscu, komponent się zgubi lub logistyka pomyli adres wysyłki, użytkownik otrzyma powiadomienie o błędzie.

Wykorzystanie przemysłowego IoT do zwiększenia wydajności

IIoT umożliwia optymalizację nowych procesów i rozszerzenie automatyzacji w produkcji. Zautomatyzowane pojazdy sterowane (AGV) i autonomiczne roboty mobilne (AMR) wykonują zadania takie jak transport przedmiotów i kontrole bezpieczeństwa. Sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe zwiększają możliwości tych pojazdów. Umożliwiają im np. niezależne reagowanie na przeszkody, zmniejszając lub nawet eliminując potrzebę nadzoru ze strony człowieka.

Zautomatyzowane pojazdy sterowane - AGV -  IoT - IIoT - Internet Rzeczy - Przemysłowy Internet Rzeczy

Bardziej tradycyjne roboty, takie jak zrobotyzowane ramiona i coboty, również mogą czerpać korzyści z IIoT. Konsolidacja danych pochodzących z IIoT daje producentom możliwość wprowadzania zmian na bieżąco. Poprawia to wydajność lub tworzy rozwiązania dla zupełnie nowych problemów. W niektórych aplikacjach wykorzystujących uczenie maszynowe i sztuczną inteligencję roboty robią to nawet samodzielnie. Ostatecznie, może to prowadzić do zwiększenia wydajności i żywotności robotów, oszczędzając pieniądze na kosztownych wymianach lub naprawach.

Inteligentne systemy pomiarowe dla optymalizacji zasobów

Inteligentne mierniki są powszechnie wykorzystywane w infrastrukturze miejskiej, ale mogą być również stosowane w produkcji. Połączone za pośrednictwem IoT mierniki, pozwalają na zdalne monitorowanie zużycia zasobów. Eliminując potrzebę osobistych inspekcji, inteligentne systemy pomiarowe skracają czas diagnozy i zapobiegają awariom lub przestojom. Przekazywane dane mogą być analizowane w celu optymalizacji wykorzystania zasobów, zmniejszenia ilości odpadów i ograniczenia niepotrzebnych wydatków. Technologia blockchain (rejestr zdecentralizowanych danych) może dodatkowo usprawnić i zoptymalizować systemy inteligentnych mierników.

Inteligentne tworzywa sztuczne od igus dla przemysłowego IoT

Smart plastik - Internet rzeczy - IoT - IIoT

Mając na uwadze wszystkie te zastosowania, przejście na automatyzację i technologię opartą na IIoT wydaje się oczywistym wyborem. Na szczęście igus oferuje szeroką gamę inteligentnych produktów z tworzyw sztucznych do zastosowania w systemach IIoT. Prowadniki kablowe, przewody chainflex, łożyska ślizgowe, kulkowe czy liniowe, wszystkie wyposażone w naszą inteligentną technologię tworzyw sztucznych.

Inteligentne produkty z tworzyw sztucznych igus, nasi klienci wykorzystują już w wielu różnych zastosowaniach. A my niezmiennie dążymy do ich ulepszania i stale poszerzamy ofertę, aby sprostać rosnącym potrzebom użytkowników.

Masz pytania, skontaktuj się z nami!

Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące inteligentnych tworzyw sztucznych stosowanych w naszych produktach, skontaktuj się z naszymi ekspertami. Aby uzyskać więcej informacji na temat IIoT, zapoznaj się z naszym opracowaniem technicznym.

Dodaj komentarz