Komponenty z tworzyw sztucznych bardziej zrównoważone niż myślisz

  • Post author:

Jako producent komponentów z tworzyw sztucznych, igus® często znajduje się w centrum dyskusji na temat ich wpływu na środowisko jako całości oraz tego, czy podejmowane są inicjatywy na rzecz zrównoważonego rozwoju. Kiedy większość ludzi słyszy słowo „plastik”, w pierwszej kolejności myśli o jednorazowych butelkach na wodę, kubkach, talerzach, naczyniach itp. Jednak nasze wysokowydajne komponenty z tworzyw sztucznych są w rzeczywistości bardziej korzystne dla środowiska niż zarówno te jednorazowe przedmioty, jak i podobne komponenty wykonane z metalu.

Emisja CO2

W ramach ogólnofirmowego dążenia do osiągnięcia neutralności węglowej, w połowie 2021 r. przeszliśmy w igus® na ekologiczną energię elektryczną, a w październiku 2021 r. na neutralny dla klimatu gaz. Przyczyniło się to bezpośrednio do zmniejszenia emisji CO2 o 31,2% w porównaniu z rokiem poprzednim, nawet przy wzroście całkowitej liczby godzin produkcji. Od kwietnia 2022 r. osiągnęliśmy 95% neutralności klimatycznej i nadal czynimy postępy w kierunku naszego celu, jakim jest całkowita neutralność węglowa.

Inne zmiany obejmują również przejście na nowe wtryskarki – o 40% bardziej energooszczędne niż poprzednie maszyny. To także zastąpienie starego oświetlenia oświetleniem LED oraz zainstalowanie stacji ładowania pojazdów elektrycznych w siedzibie igus w Kolonii w Niemczech. Ślad CO2 pięciu najlepiej sprzedających się materiałów łożysk iglidur® jest dostępny w sklepie internetowym. Każdy może je porównać i wybrać, najbardziej odpowiadające indywidualnie wybierać i porównywać. Pracujemy również nad tym, aby z czasem dodać jeszcze więcej obliczeń śladu CO2.

Komponenty z tworzyw sztucznych kontra metalowe

Wielu z Was czytających te słowa może myśleć: „Dlaczego miałbym się przejmować przejściem z metalu na plastik? Metale są lepsze dla środowiska!”. Prawda jest jednak taka, że metalowe komponenty są bardziej szkodliwe dla środowiska niż plastikowe. Wynika to w dużej mierze ze smarowania niezbędnego do skutecznego działania metalowych komponentów.

Ze wszystkich smarów sprzedawanych na całym świecie, 50% trafia do środowiska. Biorąc pod uwagę, że jeden litr środka smarnego może zatruć aż 1 milion litrów wody pitnej – a zapotrzebowanie na środki smarne rocznie wynosi średnio 37 milionów ton – jest to oszałamiająca liczba. Wysokowydajne tworzywa sztuczne firmy igus® całkowicie eliminują potrzebę stosowania zewnętrznych środków smarnych. Wynika to z tego, że stałe środki smarne są wtapiane w tworzywo sztuczne i nie można ich wycisnąć z elementu.

Komponenty z tworzyw sztucznych są również znacznie lżejsze niż metalowe. To prowadzi do zmniejszenia zużycia paliwa i emisji CO2 w zastosowaniach takich jak urządzenia zewnętrzne, samochody i samoloty. Komponenty z tworzyw sztucznych wymagają również tylko 10% energii potrzebnej do produkcji komponentów metalowych.

Recykling komponentów z tworzyw sztucznych

W świecie tworzyw sztucznych recykling nigdy nie był łatwy. Wiele tworzyw sztucznych nie może być w ogóle poddanych recyklingowi, a większość nietechnicznych polimerów ulega degradacji z każdą rundą recyklingu. W igus® zainwestowaliśmy jednak znaczne środki w recykling tworzyw sztucznych w ramach wielu różnych programów i inicjatyw.

Pierwszym z nich jest program recyklingu chainge®, który umożliwia klientom wymianę starych plastikowych prowadników kablowych i innych komponentów z tworzyw sztucznych na voucher, który można wykorzystać na zakup nowych produktów. Surowce wtórne są rozdrabniane, a następnie wysyłane do naszego partnera, który zajmuje się recyklingiem. Tam jest ponownie przetworzony na materiał nadający się do produkcji nowych e-prowadników.

Dodatkowo, 99% wszystkich odrzutów (wlewki, wadliwe części) powstających podczas produkcji wtryskowej również poddajemy recyklingowi i przywracamy do procesu produkcyjnego.

Zainwestowaliśmy również 5 milionów euro w Mura Technology Limited, innowacyjną firmę, która opracowała całkowicie nową metodę recyklingu tworzyw sztucznych. Dzięki niej, możemy przetwarzać tworzywa sztuczne niemożliwe wcześniej do recyklingu. Technologia ta – Hydrothermal Plastic Recycling Solution (HydroPRS) – przekształca nieposortowane odpady z tworzyw sztucznych w użyteczny olej w ciągu 20 minut. Pojedynczy zakład recyklingu HydroPRS może przetworzyć 20 000 ton plastiku rocznie i zmniejszyć emisję CO2 o 28 180 ton. Odpowiada to rocznemu zużyciu energii przez 4 914 gospodarstw domowych.

Wreszcie, co roku, oddziały igus na całym świecie angażują się w inicjatywy ponownego zalesiania. W ramach realizacji naszego celu zasadziliśmy już ponad 50 000 drzew.

Całkiem nieźle jak na producenta tworzyw sztucznych…

Pomimo uprzedzeń związanych z polimerami, wychodzimy poza ramy, aby obalić mit, że plastikowe komponenty są gorsze dla środowiska niż alternatywy. Dlatego też zaangażujemy się w inicjatywy, które poprawiają ich zrównoważony rozwój na całym świecie.

Dowiedz się więcej o zrównoważonym rozwoju w igus®

Aby uzyskać więcej informacji na temat działań i inicjatyw firmy igus w zakresie ekologii, odwiedź naszą stronę poświęconą zrównoważonemu rozwojowi. Jeśli masz dodatkowe pytania, skontaktuj się z naszym ekspertem.


Dodaj komentarz