Recykling plastiku? Oczywiście! igus wspiera zbiórkę 10 000 kg odpadów z tworzyw sztucznych w Indiach

  • Post author:

Każdego roku w oceanach lądują miliony ton plastiku. Ponad 1000 rzek wypłukuje większość odpadów z lądu do morza. Organizacje, takie jak Plastic Fischer, próbują przeciwdziałać temu zanieczyszczeniu. Od 2021 ta firma non-profit zbiera i przetwarza odpady z tworzyw sztucznych z rzek w Indiach i Indonezji. Tę wyjątkową inicjatywę oczyszczania rzek wspieramy także my. Do tej pory igus® sfinansował już zbiórkę 10 000 kilogramów odpadów z tworzyw sztucznych w indyjskich rzekach. Bo recykling plastiku jest potrzebny!

Firma Plastic Fischer wykorzystuje pływające bariery do zbierania plastikowych odpadów z rzek. Dzięki wsparciu finansowemu ze strony firmy igus w Kanpur i Mangaluru zebrano już 3340 kilogramów plastiku. Jest to równowartość ponad 150 000 plastikowych toreb.
(Źródło: Plastic Fischer) 

Aby zwalczać zanieczyszczenie mórz i chronić ich różnorodność biologiczną, firma Plastic Fischer zbiera plastikowe odpady z rzek, zanim dotrą one do oceanów. Ich zdaniem, takie podejście jest do 300 razy bardziej opłacalne niż wyławianie plastiku z morza. Aby wesprzeć ten projekt, zdecydowaliśmy się sfinansować zbiórkę łącznie 10.000 kilogramów odpadów z tworzyw sztucznych.

W samym styczniu 2023 zebrano i poddano recyklingowi 3340 kilogramów plastiku w Kanpur i Mangaluru (Indie). To równowartość ponad 150.000 foliowych toreb.

Wsparcie finansowe zapewnia stałe dochody co najmniej 34 lokalnym mieszkańcom pracującym przy oczyszczaniu rzek. W niektóre dni pomagają dodatkowe osoby. Od początku inicjatywy firma Plastic Fischer zebrała ponad 520 ton odpadów z tworzyw sztucznych w Indiach i Indonezji. Planowany jest już kolejny projekt w Wietnamie. Praca jest weryfikowana przez Empower AS, aby zapewnić przejrzystość i upewnić się, że żaden kilogram nie został policzony podwójnie. 

3xL: local, low-tech, low-cost (lokalnie, prosto, opłacalnie) 

Jak działa zbiórka odpadów z tworzyw sztucznych? W tym celu firma Plastic Fischer opracowała własne „TrashBooms”, zbudowane z lokalnie dostępnych materiałów. „TrashBoom” to modułowy system do budowy pływającej bariery. Składa się z solidnej stalowej ramy, rurek jako pływaka i ocynkowanej siatki, która zatrzymuje plastikowe odpady. Zespół działający na miejscu, dostarcza „TrashBoom” do wybranej rzeki, zakotwicza system, uruchamia go i codziennie opróżnia. Ta koncepcja reprezentuje wysiłki firmy Plastic Fischer zmierzające do realizacji podejścia 3xL – stosowane rozwiązania są lokalne, mało zaawansowane technologicznie i niedrogie.

Co więcej, unikanie importu zaawansowanych technologii pozwala zaoszczędzić emisję CO2, czas i pieniądze oraz zapewnia szybką naprawę i wysoką skalowalność. Lokalnie powstają również miejsca pracy na pełen etat, co sprzyja tamtejszej gospodarce. 

Skuteczny recykling = nowe ścieżki do gospodarki o obiegu zamkniętym 

Po zebraniu, odpady są sortowane. Materiały nieorganiczne, takie jak tworzywa sztuczne i aluminium, dostarcza się do strefy suszenia, a następnie prasuje prasą ręczną lub hydrauliczną w celu zaoszczędzenia miejsca i zapewnienia sprawnego transportu do następnej lokalizacji.

Wszystkie materiały nadające się do recyklingu firma ponownie wprowadza do łańcucha dostaw. Jednak większość zebranych odpadów z tworzyw sztucznych klasyfikuje się, jako nienadająca się do recyklingu. Zamiast na składowiska, trafiają do recyklingu termicznego, gdzie są spalane i wykorzystywane jako źródło energii.

Aby zwiększyć możliwości recyklingu zebranego plastiku, Plastic Fischer szuka alternatywnych rozwiązań i współpracuje z lokalnymi start-upami. igus również postawił sobie za cel promowanie gospodarki o obiegu zamkniętym dla tworzyw sztucznych. W tym celu specjalista ds. tworzyw sztucznych opracowuje produkty z regranulowanych odpadów i pochodzących w 100% z recyklingu. Uruchomiliśmy nawet własną inicjatywę recyklingu technicznych tworzyw sztucznycheko-prowadnik”, w tym platformę internetową Chainge.

Ponadto wspieramy innowacyjne podejścia, takie jak technologia HydroPRS brytyjskiego start-upu Mura Technology. Ta nowa technologia przekształca odpady z tworzyw sztucznych w ropę naftową w zaledwie 30 minut — przy użyciu wyłącznie wysokiej temperatury, wody i ciśnienia. 

Dodaj komentarz