Offshore – czy przemysł morski jest gotowy na inteligentne tworzywa sztuczne?

  • Post author:

Przemysł offshore, to branża, w której konserwacja kosztuje miliony, ale czy takie koszty są naprawdę konieczne? Inteligentne rozwiązania igus® pozwalają na monitorowanie stanu kabli i e-prowadników, co pozwala na znaczne obniżenie kosztów konserwacji i zapobiega awariom maszyn. Sprawdźcie, jak to działa.

e-prowadniki i rozwiązania zarządzania kablami na platformach wiertniczych, maszynach budowlanych i w zastosowaniach morskich są narażone na zmienne warunki atmosferyczne, wilgoć, brud i duże ciężary. Może to powodować prawdziwe obciążenie, nie tylko dla grubych przewodów i twardych węży, ale także dla wrażliwych kabli BUS’owych oraz przewodów do transmisji danych.

Zbyt duże naprężenia mogą prowadzić do uszkodzeń, które zazwyczaj kosztują dużo czasu i pieniędzy. Nawet helikopter lub statek użyty do podróży do miejsca uszkodzenia może szybko pochłonąć od kilkudziesięciu tysięcy złotych. Kosztowne przestoje to coś, z czego żaden zespół zarządzający lub zarząd nie będzie zadowolony, dlatego stworzyliśmy rozwiązanie, które zminimalizuje potencjalne przestoje bardziej niż kiedykolwiek wcześniej.

Korzystne połączenie dla offshore – przemysł morski i system e-loop

Dzięki nowemu systemowi e-loop, Twój system może pracować przez znacznie dłuższy czas. Ten system zarządzania kablami jest zbudowany z grubych polimerowych segmentów, które chronią wewnętrzne przewody z różnymi  mediami i wydłużają czas, zanim konieczna będzie kolejna konserwacja. Ponadto, w przypadku awarii, przewody i części e-prowadnika mogą być łatwo wymieniane pojedynczo, bez konieczności demontażu całego systemu, jak w przypadku tradycyjnych metalowych prowadników kablowych.

Fot. Modułowy system e-prowadnika e-loop®

Dzięki dłuższej żywotności i łatwiejszemu sposobowi wymiany przewodów i części, następuje znaczne obniżenie niespodziewanych kosztów serwisowych.

Wyobraź sobie, że zainstalowano dodatkowy element technologii, który zapobiega uszkodzeniu systemu podczas przechylania, powiadamiając użytkowników za każdym razem, gdy żywotność kabla dobiega końca. Nagle konserwacja platform wiertniczych lub dużych maszyn budowlanych i inżynierii rolniczej mogłaby stać się relaksującą pracą!

Inteligentne tworzywa sztuczne igus® dla przemysłu offshore

Wraz z powstaniem w 2016 roku systemu CF.Q, wprowadziliśmy na rynek system monitorowania stanu przewodu. Za pomocą dodatkowych elementów materiałowych określa on stan mechaniczny kabla i informuje o tym użytkownika. Jednak zastosowane dodatkowe elementy wymagają zazwyczaj specjalnego kabla, dlatego w 2018 roku rozpoczęliśmy pomiary i testowanie stanu kabli Ethernet poprzez analizę zastosowanych przewodów w ramach wcześniejszego systemu monitorowania. Na początku do kabla wkładany był przemysłowy komputer PC, jednak w 2019 roku tę metodę zastąpiły mniejsze jednostki.

W naszym laboratorium testowym przewody chainflex® są rygorystycznie testowane. Dzięki temu, możemy precyzyjnie udokumentować okres użytkowania, a nie tylko polegać na AI. Zmniejsza to ogólny wymagany wysiłek obliczeniowy i pozwala na bardziej opłacalne podejścia technologiczne.

Przemysł morski, czyli potęga morza, sztormy, wiatry, lód i śnieg

Te zewnętrzne czynniki środowiskowe mogą powodować wiele problemów w zastosowaniach morskich. Większość „systemów pętli serwisowych” nie jest w stanie przetrwać tych trudnych warunków, a duże siły mogą zniszczyć cały system w ciągu zaledwie kilku sekund. Jednak nie zawsze musi tak być.

W systemie EC.PR mierzymy siły na ruchomych końcach, w zależności od ich położenia. Gdy tylko te pomiary przekroczą określony punkt, system komunikacji i-sens zostaje o tym poinformowany w ciągu milisekund i natychmiast wyłącza zasilanie jazdy maszyny napędzającej e-prowadnik. Dzięki nagłemu wyłączeniu systemu, niebezpieczeństwo zostaje zminimalizowane. Dodatkowo, jeśli system jest podłączony do modułu ICOM, technik serwisowy jest informowany przez dostęp on-line lub GSM i w wielu przypadkach może zdalnie zidentyfikować blokadę.

Czy przemysł offshore jest gotowy na inteligentne tworzywa sztuczne? Z igusem absolutnie tak!

Przy tak wielu innowacyjnych rozwiązaniach Przemysłu 4.0 i całej łączności, jaką daje IoT (Internet rzeczy), nigdy nie było lepszego momentu na tworzenie inteligentnych rozwiązań w zastosowaniach z polimerami dla przemysłu offshore. Niezależnie od tego, czy obsługujesz dźwig na platformie wiertniczej na środku oceanu, czy wykorzystujesz platformę wiertniczą na wybrzeżu, inteligentne rozwiązania z tworzyw sztucznych firmy igus® mogą nie tylko zmienić sposób eksploatacji aplikacji, ale mogą również pomóc zmniejszyć kosztowne przestoje!

Masz pytania dotyczące rozwiązań dla offshore? Chcesz wiedzieć więcej? Napisz do nas!

Jeśli czujesz, że jesteś gotowi na redukcję kosztownych przestojów dzięki inteligentnym rozwiązaniom technologicznym igus®, skontaktuj się z nami.

Nasz ekspert, Rafał Gralewski, przeprowadzi Cię przez tajniki rozwiązań igus® dla przemysłu morskiego. Napisz do nas: rgralewski@igus.net, a Twoje pytania nie pozostaną bez odpowiedzi.

Dodaj komentarz