Rolki prowadzące xiros® a ugięcia folii w etykieciarce. Dlaczego waga rolek do przenośników ma znaczenie?

  • Post author:

Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że wymagania w zakresie produkcji maszyn, np. etykieciarek, stale rosną. Dlatego igus® opracował system rolek do przenośników, które bardzo dobrze sprawdzają się w przemyśle pakującym. Rolki prowadzące xiros® składają się z osi, która jest zamknięta w tubie, oraz poprzecznych łożysk kulkowych z kołnierzem w postaci zaślepek. Nie bez znaczenia jest również ich waga. Sprawdźmy dlaczego?

Ludzie ciągle martwią się o ciężar. Często otrzymujemy więc pytania o to jak wyeliminować zbędną masę i zredukować siły napędowe, których potrzebuje użytkownik, albo jak zmniejszyć wagę całego systemu… Przedsięwzięcie to często nie jest łatwe i wymaga kompromisów lub zastosowania drogich materiałów specjalnych bądź technologii. Jednak nie zawsze jest to konieczne.

rolki prowadzące - przemysł pakujący

Zbyt ciężkie rolki prowadzące

Kiedy analizujemy tę kwestię w obszarze technologii etykietowania, często skupiamy się na wadze rolek prowadzących folię. Nazywamy je również rolkami tańczącymi. Ich zadaniem jest podawanie folii lub etykiet do maszyny. Ponieważ jest to proces niezwykle dynamiczny, taśma nośna jest wielokrotnie odchylana, a rolki utrzymują podstawowe napięcie. W ten sposób buforowane są szybkie ruchy odrywające. Rolka często zawieszona jest na folii, a jej ciężar utrzymuje napięcie folii.

Ciężar jest tu bez wątpienia bardzo ważny. Bez lekkiego naprężenia wstępnego folia nie rozwijałaby się płynnie i przesuwałaby się na boki. Jeśli jednak rolka jest zbyt ciężka, to folia jest zbyt mocno obciążona. Może to ja może uszkodzić. Dodatkowy ładunek będzie musiał zostać przesunięty, co wymaga większej mocy napędu. Wtedy, konieczne jest zastosowanie mocniejszych napędów, które wymagają więcej energii.

Gotowe do montażu rolki prowadzące folię

Właśnie w tym momencie konieczne jest znalezienie najlepszego kompromisu, który spełni oba wymagania. Przemyśleliśmy więc nasze podejście i włączyliśmy do naszego standardowego programu rolki prowadzące folię na bazie łożysk kulkowych xiros®. W ten sposób optymalnie połączyliśmy zalety obu tych produktów.

rolka prowadząca

Największą zaletą łożysk kulkowych xiros® jest bez wątpienia fakt, że nie wymagają smarowania, a więc ich moment rozruchowy jest znacznie niższy niż w przypadku smarowanych łożysk metalowych. W połączeniu z niższą wagą polimerowych łożysk kulkowych, już samo to stanowi ogromną zaletę.

Elastyczność łożysk kulkowych pozwala nam łączyć je z szeroką gamą materiałów, z których wykonane są same tuby. Mamy więc tu coś dla każdego zastosowania – od “prostego standardu” w połączeniu z tubą z anodowanego aluminium, przez tuby ze stali nierdzewnej, niebieskie tuby z PVC przystosowane do kontaktu z żywnością, po tuby węglowe dla zminimalizowania wagi.

rolki prowadzące - rodzaje

Różne materiały, z których wykonane są łożyska kulkowe, umożliwiają wiele kombinacji. Można również stosować specjalne łożyska z wystającym kołnierzem, który zapobiega przesuwaniu się folii. Długości i średnice są również bardzo elastyczne – mamy do dyspozycji szeroki asortyment łożysk standardowych.

Aby jeszcze bardziej ułatwić montaż rolek prowadzących, oferujemy je jako indywidualnie dopasowane, gotowe do montażu, konkurencyjne systemy z osią.

Właściwe wykończenie powierzchni rolek prowadzących

Kolejnym ważnym elementem jest powierzchnia rolki. Wymagania zależą od etykiety i jej właściwości. W wielu przypadkach powierzchnię możemy jednak pominąć. Jeśli jednak konieczna jest specjalna powierzchnia, mamy w tym zakresie w igus® duże doświadczenie. Aby zapewnić lepszą przyczepność i zapobiec ześlizgiwaniu się folii, możemy zastosować rolki z powlekaną powierzchnią. Ten sam efekt możemy uzyskać również na nielakierowanej tubie z włókna węglowego,  ponieważ jego powierzchnia jest matowa i lekko chropowata.

Kolejnym wyzwaniem może być wykrywanie kodów za pomocą skanerów i kamer. Jeżeli kod jest skanowany na jasnej, przezroczystej folii, a rolka odchylająca folię jest również jasna (anodowane aluminium lub stal szlachetna), szybko dochodzi do niedokładności i błędów. Dlatego też, doskonałym rozwiązaniem tej sytuacji będzie zastosowanie przyciemnionej rolki.

Jaka jest żywotność rolki prowadzącej?

Ostatecznie pozostaje jeszcze pytanie: Jak długo wytrzyma rolka? Właśnie z tym pytaniem mamy do czynienia każdego dnia.

Nasze narzędzia obliczeniowe mogą określić odpowiedź dla Twojej aplikacji. Przy wyborze komponentów i zastosowanych materiałów, bierzemy pod uwagę wpływy zewnętrzne, takie jak zanieczyszczenia czy środki czyszczące.

Znajdź odpowiednią rolkę prowadzącą xiros® dla swojego zastosowania – oblicz jej masę oraz oczekiwane ugięcie: Aplikacja ekspercka xiros® dla rolek prowadzących. W Aplikacji możesz również zamówić znalezioną rolkę prowadzącą lub wysłać do nas zapytanie, w celu uzyskania dalszych informacji.

Masz pytania? Napisz do nas: mgawrys@igus.net. Monika Gawryś, Manager Produktu xiros®, rozwieje wszystkie Twoje wątpliwości, udzieli szczegółowych porad i wsparcia.

Dodaj komentarz