Poznaj ślizgowe łożyska samonastawne igus® – wprowadzenie i podstawowe informacje

  • Post author:

W tym artykule zdefiniujemy ślizgowe łożyska samonastawne. Opowiemy o tym, jak powstały, omówimy ich skład materiałowy, konstrukcję i zastosowania. Podpowiemy Wam również, jak dobierać łożyska samonastawne i na co zwracać uwagę podczas wyboru części.

Co sprawia, że ​​łożysko jest samonastawne i ślizgowe?

Łożyska mogą pośredniczyć w tarciu na dwa główne sposoby: poprzez części mechaniczne, takie jak kulki, które się toczą, np. w łożyskach kulkowych. Lub poprzez części wykonane z tworzyw sztucznych, które mogą zawierać smary stałe, eliminujące potrzebę zewnętrznego smarowania i zapobiegające uszkodzeniu części. Ten ostatni mechanizm jest tym, co określa się mianem łożyska ślizgowego.

Łożyska samonastawne igubal od igus

Samonastawność odnosi się do faktu, że łożysko może obsługiwać różne rodzaje ruchu, takie jak wahliwość, oscylacja i ruch liniowy, a nie tylko osiowy w przypadku wału obrotowego. Kluczem jest tutaj to, że coś musi być utrzymywane w zalecanej równowadze. W poziomie, pionie lub płaszczyźnie. Jeśli tego wyrównania lub kąta nie będziemy w stanie utrzymać idealnie, konstrukcja łożyska samonastawnego skompensuje ten ruch, co zapobiegnie nadmiernemu tarciu, a maszyna będzie mogła dalej działać bez awarii.

Dlatego też samonastawne łożysko ślizgowe, to łożysko bez części mechanicznych, które kompensuje niewspółosiowość w układzie łożyskowym.

Łożyska samonastawne składają się z dwóch elementów. Jednym z nich jest wewnętrzna czasza kulista. Wał lub wrzeciono przechodzi przez wnętrze czaszy zamontowanej z kolei w większym elemencie zwanym obudową, która może mieć różne konstrukcje. Niektóre elementy wewnętrzne można wyjąć. Inne są zamontowane na stałe.

Konstrukcje łożysk ślizgowych samonastawnych

W celu dostosowania do różnych zastosowań, samonastawne łożyska ślizgowe występują w różnych wersjach. Łączy je to, że wszystkie w jakiś sposób kompensują niewspółosiowość. Różnią się kształtem elementu wewnętrznego i obudowy.

Rodzaje łożysk samonastawnych -  Głowica przegubowa, zwana również końcówką drążka | Głowica widełkowa ze sworzniem sprężynowym | Łożysko stojakowe igubal®, KSTM
Fot. 1 Głowica przegubowa, zwana również końcówką drążka | Głowica widełkowa ze sworzniem sprężynowym | Łożysko stojakowe igubal®, KSTM

Z jakich materiałów wykonuje się są samonastawne łożyska ślizgowe igubal®?

Części składowe łożysk samonastawnych igubal® wykonujemy z różnych materiałów, zazwyczaj z plastiku lub metalu. Obie części mogą być więc plastikowe, jak widać na zdjęciach powyżej, metalowe lub mogą być kombinacją tych materiałów – inny materiał dla elementu wewnętrznego, inny dla obudowy. Czasami dołączana jest wkładka z metalu lub tworzywa sztucznego, która wzmacnia wytrzymałość lub poprawia elastyczność większej konstrukcji.

Rodzaje łożysk samonastawnych -  Łożysko stojakowe igubal®, ESTM, W300 | Łożyska igubal® z kołnierzem z dwoma- lub czterema otworami montażowymi
Fot. 2 Łożysko stojakowe igubal®, ESTM, W300 | Łożyska igubal® z kołnierzem z dwoma- lub czterema otworami montażowymi

Plastikowe łożyska przegubowe mogą mieć wiele zalet w porównaniu z ich metalowymi odpowiednikami. Zapoznaj się z infografiką “Metal vs igus®”, aby dowiedzieć się o kluczowych korzyściach samonastawnych łożysk ślizgowych.

Gdzie znajdują zastosowanie łożyska samonastawne?

Skąd się wzięły samonastawne łożyska ślizgowe?

Samonastawne łożyska ślizgowe pochodzą od swoich metalowych odpowiedników (zwanych po prostu łożyskami samonastawnymi) wynalezionych w 1838 roku przez Jamesa Nasmytha. Wynalazca zauważył, że obracające się wały byłyby nierówno umieszczone wewnątrz łożysk nośnych na każdym końcu. Nierówne umieszczenie spowodowane było przypadkową “zmianą poziomu podparcia łożysk”, montażem w ciemnych lub trudnodostępnych miejscach. To właśnie dwa ostatnie przypadki doprowadziłyby do nierównomiernego montażu (obecnie, uznaje się również, że winne mogą być także wyginające się wały). W takich sytuacjach doszłoby do zwiększonego tarcia, nagrzewania się, a nawet pożarów. 

Aby rozwiązać ten problem, James Nasmyth wynalazł samonastawne łożysko metalowe. Jeśli system napotka niewspółosiowość, łożysko kompensuje ten błąd, umożliwiając przesunięcie w kierunkach ruchu bez uszkodzenia obudowy lub uzyskania nadmiernego tarcia. Kompensacja ruchu obejmuje ruch oscylacyjny (z boku na bok, w górę i w dół) oraz liniowy (z przodu do tyłu).

Łożyska wahliwe przeszły długą drogę od 1838 r., ponieważ dostępnych jest teraz więcej opcji materiałowych i konstrukcyjnych, w tym wysokowydajne polimerowe czasze kuliste i obudowy, które są samosmarujące, odporne na korozję, lekkie i bezobsługowe.

Masz pytania? Napisz do nas

Chcesz dowiedzieć się, czy elementy z tworzyw sztucznych przyniosą korzyści Twojej aplikacji? Napisz na adres amroczek@igus.net, a nasz ekspert od łożysk samonastawnych, Artur Mroczek, chętnie pomoże w wyborze odpowiedniego rozwiązania.

Dodaj komentarz