Poznaj samonastawne łożyska ślizgowe igus® – wprowadzenie i podstawowe informacje

  • Post author:

W tym artykule zdefiniujemy samonastawne łożyska ślizgowe. Opowiemy o tym, jak powstały, omówimy ich skład materiałowy, konstrukcję i zastosowania. Podpowiemy Wam również, jak dobierać łożyska samonastawne i na co zwracać uwagę podczas wyboru części.

Co sprawia, że ​​łożysko jest ślizgowe i samonastawne?

Łożyska mogą pośredniczyć w tarciu na dwa główne sposoby: poprzez części mechaniczne, takie jak kulki, które się toczą, np. w łożyskach kulkowych. Lub poprzez części wykonane z tworzyw sztucznych, które mogą zawierać smary stałe, eliminujące potrzebę zewnętrznego smarowania i zapobiegające uszkodzeniu części. Ten ostatni mechanizm jest tym, co określa się mianem łożyska ślizgowego.

Samonastawność odnosi się do faktu, że łożysko może obsługiwać różne rodzaje ruchu, takie jak wahliwość, oscylacja i ruch liniowy, a nie tylko osiowy w przypadku wału obrotowego. Kluczem jest tutaj to, że coś musi być utrzymywane w zalecanej równowadze w poziomie, pionie lub płaszczyźnie. Jeśli to wyrównanie lub kąt nie jest utrzymywany idealnie, konstrukcja łożyska samonastawnego skompensuje ten ruch, co zapobiegnie nadmiernemu tarciu, a maszyna będzie mogła dalej działać bez awarii.

Dlatego też samonastawne łożysko ślizgowe, to łożysko bez części mechanicznych, które kompensuje niewspółosiowość w układzie łożyskowym.

Łożyska samonastawne składają się z dwóch elementów. Jednym z nich jest wewnętrzna czasza kulista. Wał lub wrzeciono przechodzi przez wnętrze czaszy zamontowanej z kolei w większym elemencie zwanym obudową, która może mieć różne konstrukcje. Niektóre elementy wewnętrzne są wyjmowane, a niektóre są stałe.

Konstrukcje łożysk ślizgowych samonastawnych

W celu dostosowania do różnych zastosowań, samonastawne łożyska ślizgowe występują w różnych wersjach. Łączy je to, że wszystkie w jakiś sposób kompensują niewspółosiowość. Różnią się kształtem elementu wewnętrznego i obudowy.

Fot. 1 Głowica przegubowa, zwana również końcówką drążka | Głowica widełkowa ze sworzniem sprężynowym | Łożysko stojakowe igubal®, KSTM

Z jakich materiałów wykonane są samonastawne łożyska ślizgowe igubal®?

Części składowe łożysk samonastawnych igubal® mogą być wykonane z różnych materiałów, zazwyczaj z plastiku lub metalu. Obie części mogą być więc plastikowe, jak widać na zdjęciach powyżej, metalowe lub mogą być kombinacją tych materiałów – inny materiał dla elementu wewnętrznego, inny dla obudowy. Czasami dołączana jest wkładka z metalu lub tworzywa sztucznego, która wzmacnia wytrzymałość lub poprawia elastyczność większej konstrukcji.

Fot. 2 Łożysko stojakowe igubal®, ESTM, W300 | Łożyska igubal® z kołnierzem z dwoma- lub czterema otworami montażowymi

Plastikowe łożyska przegubowe mogą mieć wiele zalet w porównaniu z ich metalowymi odpowiednikami. Zapoznaj się z infografiką „Metal vs igus®”, aby dowiedzieć się o kluczowych korzyściach samonastawnych łożysk ślizgowych.

Gdzie znajdują zastosowanie łożyska samonastawne?

Obszary zastosowań są zróżnicowane i obejmują:

Skąd się wzięły samonastawne łożyska ślizgowe?

Samonastawne łożyska ślizgowe pochodzą od swoich metalowych odpowiedników (zwanych po prostu łożyskami samonastawnymi) wynalezionych w 1838 roku przez Jamesa Nasmytha. Wynalazca zauważył, że obracające się wały byłyby nierówno umieszczone wewnątrz łożysk nośnych na każdym końcu. Nierówne umieszczenie spowodowane było przypadkową „zmianą poziomu podparcia łożysk”, montażem w ciemnych lub trudnodostępnych miejscach. To właśnie dwa ostatnie przypadki doprowadziłyby do nierównomiernego montażu (obecnie, uznaje się również, że winne mogą być także wyginające się wały). W takich sytuacjach doszłoby do zwiększonego tarcia, nagrzewania się, a nawet pożarów. 

Aby rozwiązać ten problem, James Nasmyth wynalazł samonastawne łożysko metalowe. Jeśli system napotka niewspółosiowość, łożysko kompensuje ten błąd, umożliwiając przesunięcie w kierunkach ruchu bez uszkodzenia obudowy lub uzyskania nadmiernego tarcia. Kompensacja ruchu obejmuje ruch oscylacyjny (z boku na bok, w górę i w dół) oraz liniowy (z przodu do tyłu).

Łożyska wahliwe przeszły długą drogę od 1838 r., ponieważ dostępnych jest teraz więcej opcji materiałowych i konstrukcyjnych, w tym wysokowydajne polimerowe czasze kuliste i obudowy, które są samosmarujące, odporne na korozję, lekkie i bezobsługowe.

Masz pytania? Napisz do nas

Chcesz dowiedzieć się, czy elementy z tworzyw sztucznych przyniosą korzyści Twojej aplikacji? Napisz na adres mgawrys@igus.net, a nasza ekspertka od samonastawnych łożysk ślizgowych, Monika Gawryś, chętnie pomoże w wyborze odpowiedniego rozwiązania.

Dodaj komentarz