Polska edycja konkursu manus 2021 rozstrzygnięta!

  • Post author:

Dziękujemy za wszystkie zgłoszenia do tegorocznej, jubileuszowej edycji konkursu manus 2021. Spośród wszystkich aplikacji, które napłynęły do nas z Polski, jury wybrało 5 laureatów. Zobaczcie kto wygrał i poznajcie najciekawsze projekty, w których zastosowano produkty igus®!

Jury, w składzie dr inż. Zbigniew Kusznierewicz, wykładowca Politechniki Warszawskiej na wydz. Mechatroniki, Radomir Ochocki, Dyrektor Zarządzający igus® Sp. z o.o. oraz Monika Gawryś, Menadżer Produktu igubal®, xiros®, iglidur®, druk 3D miało przed sobą niełatwe zadanie. Musieli bowiem wybrać laureatów ze 104 zgłoszeń innowacyjnych aplikacji z zastosowaniem polimerowych łożysk ślizgowych igus®

Poznajcie tegorocznych laureatów polskiej edycji konkursu manus 2021

Złoty manus

Złotą statuetkę manus i nagrodę pieniężną w wysokości 2000 zł otrzymała firma Prodromus Sp. z o.o. za urządzenie do reedukacji chodu dla osób z porażeniem mózgowym, przepukliną oponowo-rdzeniową, rozszczepem kręgosłupa oraz po urazach z możliwością lub bez powrotu do pełni funkcjonalności ruchowej.

Manipulator o pięciu stopniach swobody

W aplikacji zrealizowane zostały manipulator o pięciu stopniach swobody dla każdej z kończyn oraz podpora ustalająca wysokość podparcia korpusu pacjenta. Urządzenie umożliwia zmianę głębokości położenia korpusu pacjenta. Rozwiązuje to problem balansu pionowego ciała pacjenta w trakcie chodu w urządzeniu zrobotyzowanym oraz umożliwia zmianę wysokości pulpitu operatora.
W manipulatorze zastosowanych zostało wiele produktów igusa. Wśród nich znalazły się łożyska kulkowe, śruby napędowe, półfabrykaty z igliduru®, elementy wydrukowane w 3D, tuleje TX1 oraz prowadnice drylin® R.

Srebrny manus

Srebrny manus® oraz nagroda pieniężna w wysokości 1500 zł trafiła do firmy Harpo Sp. z o.o. za aplikację o nazwie Mountbatten Brailler Tutor. Jest to nowoczesna maszyna brajlowska – narzędzie do nauki, komunikacji, gier oraz drukarka i notatnik w jednym. Jest to urządzenie do pierwszej interakcji technologicznej dla niewidomych dzieci. Niezbędne, by zrozumiały one pojęcia takie jak strona, akapit, wiersz tekstu, wyrównanie itp. Mountbatten Brailler Tutor  to także nieoceniona pomoc dla nauczycieli i rodziców, którzy dzięki niej mogą wspierać dzieci w edukacji poprzez zabawę i gry, a także ułatwiać interakcję z rówieśnikami. Mountbatten Brailler Tutor to elektroniczna maszyna brajlowska, która dzięki swym rozbudowanym funkcjom może również pracować jako drukarka i notatnik brajlowski. Współpracuje bezprzewodowo ze smartfonem lub z komputerem. Urządzenie posiada lekką, bezprzewodową klawiaturę, któ®a pozwala na wygodniejszą pracę nawet przy coraz częściej występujących niepełnosprawnościach sprzężonych. W szkole, widzący nauczyciel, a w domu rodzic, korzystają z ekranu umieszczonego w urządzeniu.

Mountbatten Brailler Tutor to urządzenie doskonałe do nauki Braille’a

Stanowi jedyną możliwość pełnej interakcji z urządzeniem technicznym dla dzieci niewidomych. Dziecko może gryzmolić po kartce, po tym, jak dowie się, że kolejne kropki układają się w znaki. Dowiaduje się, czym jest wiersz, jak wygląda dwuwymiarowa struktura pisma, co to jest akapit, strona i centrowania tekstu.

Urządzenie bez problemu można zabrać do szkoły. Można więc wprowadzać notatki do pamięci maszyny, aby potem wydrukować je w domu lub przekazać do komputera. Podłączenie maszyny do komputera lub urządzenia mobilnego (tablet, smartfon) umożliwia obróbkę wprowadzonych notatek i wydruk na drukarce czarnodrukowej. Do Mountbatten’a można bezpośrednio podłączyć urządzenia peryferyjne, m.in. klawiaturę komputerową. Osoba niewidoma może więc sama przygotować tekst w czarnodruku. I odwrotnie… Osoba nieznająca Braille’a może napisać tekst na zwykłej klawiaturze komputerowej i wydrukować go w Braille’u za pomocą Mountbatten’a.

Projekt urządzenia powstał wraz z użytkownikami – dziećmi słabowidzącymi i niewidomymi oraz z ich nauczycielami i opiekunami. Produkt zdobył nabywców na rynku amerykańskim. Komponenty ślizgowe igus® wykorzystywane są w mechanizmie tłoczącym Brajla. Pozwalają one na ruch zarówno obrotowy, jak i liniowy matrycy tłoczącej. Precyzja detali oraz polimerowe, bezsmarowe łożyska igus® pozwoliły wyeliminować dotychczasowe wady mechanizmu. Wykorzystanie standardowych elementów w urządzeniu znalazło odzwierciedlenie w aspekcie ekonomicznym produkcji. Zastosowanie aluminiowych prowadnic liniowych oraz łożysk polimerowych, pozwoliło również obniżyć wagę tego przenośnego urządzenia.

Brązowy manus

KRYZA Technologies & Enterprises to trzeci z laureatów, który otrzymał brązową statuetkę manus nagrodę pieniężną w wysokości 1000 zł za wolnoobrotowe złącze elektryczne wykorzystywane w oczyszczalni ścieków.

Wolnoobrotowe złącze elektryczne

Trudne warunki oczyszczalni ścieków wymagają elementów bezsmarowych. Do tego dochodzi praca pod wpływem oparów kwasu siarkowodorowego w ruchu ciągłym co wymaga materiałów odpornych na korozję oraz kwasoodpornych. Firma rozważała zastosowanie innych tworzyw sztucznych, jako materiałów ślizgowych, ostatecznie zdecydowała się jednak na wkładki ślizgowe PRT od igus®. Zostały one wykorzystane jako łożyskowanie wolnoobrotowego złącza elektrycznego.

Wyróżnienia manus 2021

Jury przyznało również dwa wyróżnienia i nagrodę pieniężną w wysokości 500 zł dla każdej z wyróżnionych firm

Ramię spawalnicze

Telemond Sp. z o.o. zgłosił do konkursu ramię spawalnicze do spawania profili teleskopowych stosowanych w dźwigach teleskopowych. Aplikacja pełni rolę regulowanego oscylatora, co oznacza, że operator może sterować zakresem i prędkością oscylacji palnika spawalniczego ze swojego. Aplikacja stosowana jest w ramieniu spawalniczym w procesie łączenia połówek profili teleskopowych. Problematyczne jest środowisko w jakim pracuje urządzenie. Jest to bowiem ograniczona ilość miejsca i temperatura pracy. Ramię spawalnicze musi zmieścić się w profilach teleskopowych od 300-400 mm (wymiar wewnętrzy). Co więcej w profilu musiały zmieścić się również regulacja, oscylator, palnik i podajnik drutu spawalniczego. Aplikacja, musiała być więc przede wszystkim kompaktowa, mieć możliwość płynnej regulacji za pomocą potencjometrów prędkość pracy i zakres oscylacji.

Alternatywnym i wypróbowanym rozwiązaniem było zastosowanie wózka ZLW ze śrubą pociągową igus®. W aplikacji zastosowane zostały elementy drylin® E, drylin® ZLW-1040-standard napęd z paskiem zębatym, profil twardoanodowany, pasek zębaty z PU zbrojony stalą, biały, blok końcowy polimerowy, silnik krokowy NEMA23XL z enkoderem, 3,5 Nm, czujnik położenia, indukcyjny, 24 V, PNP NC, z mocowaniem, drylin® ZLW-1040S-G0BW0-D0A1C-AN1B1AA-80* (*specjalny numer artykułu, skok roboczy 80 mm), długość napędu (I+skok) 284 mm, D1 – control for ST, DC, EC motors, sterownik PLC Siemens serii S7-1200 Program, 2 potencjometry, dwa przyciski, cztery diody, przewody, podłączenie, test i dobranie parametrów, zasilacz 24 VDC oraz dwa wózki ZLW do krzyża do regulacji pion-poziom.

Bezobsługowe połączenia ruchome maszyn rolniczych

Drugie wyróżnienie otrzymała firma AGRIMET Sp. z o.o. za bezobsługowe połączenia ruchome maszyn rolniczych wykorzystujące tuleje ślizgowe igus® iglidur® TX1.

AGRIMET Sp. z o. o. jest nową firmą na rynku maszyn rolniczych, która specjalizuje się w maszynach uprawowych. Intencją producenta jest projektowanie i produkcja maszyn o wysokiej użyteczności, jakości i trwałości. Aby sprostać tym zadaniom firma stosuje w swoich maszynach tuleje ślizgowe firmy igus®. Wszystkie połączenia ruchome, które są poddawane dużym obciążeniom, i które do tej pory opierały się na smarowanych tulejach metalowych, są zastępowane przez tuleje ślizgowe igus®.

Problemem w produkcji była konieczność projektowania i wykonania systemu smarowania połączeń ruchomych w maszynach uprawowych. Do tego dochodziło terminowe smarowanie połączeń w trakcie eksploatacji. Wiadomo bowiem, że w przypadku zaniedbań serwisowych może dojść do zapieczenia połączenia. A na koniec praca w ciężkich warunkach (duże obciążenia, kurz, błoto, zmienne temperatury), które wpływają na przyspieszone zużycie elementów ruchomych. Rozwiązaniem okazało się zastosowanie bezsmarowych i bezobsługowych tulei ślizgowych igus®. Pozwoliło to na zaprojektowanie bezobsługowych połączeń ruchomych, zarówno w bronach talerzowych, jak i w maszynach głęboszujących. Analiza problemu we współpracy z igus® pozwoliła na dobór najbardziej odpowiedniego tworzywa, czyli iglidur® TX1. Nie bez znaczenia jest w tym przypadku wysoka odporności tego tworzywa na brud i inne media.

Wszystkim nagrodzonym jeszcze raz serdecznie gratulujemy!

Dodaj komentarz