Wysokiej klasy kable TPE – jak oszczędzają miejsce i zwiększają żywotność maszyn?

  • Post author:

Długie przesuwy i małe promienie gięcia stanowią nie lada wyzwanie, ponieważ tam na kabel oddziałują ekstremalne siły. Dlatego też, tak ważne jest, by wrażliwe komponenty w przewodzie były wykonane ze specjalnie wyselekcjonowanych materiałów, najwyższej jakości. Jednym z przykładów są kable TPE z wypełnieniem międzyżyłowym. Poznaj nieco bliżej ich możliwości.

Czasem bywa, że mamy za mało przestrzeni...

Coraz mniej przestrzeni w inżynierii mechanicznej

W budowie maszyn i urządzeń występuje podobne zjawisko: dostępna przestrzeń staje się coraz mniejsza. Maszyny muszą stać się bardziej kompaktowe i jednocześnie spełniać wyższe wymagania, w tym także w zakresie stosowanych przewodów. Oprócz kabli napędowych z typowymi parami dla czujników temperatury i/lub hamulca, wymagane są dodatkowe kable dla serwo lub systemów pomiarowych. A ze względu na coraz bardziej kompaktowe konstrukcje maszyn, rosną wymagania mechaniczne dla wszystkich kabli w ruchomym prowadniku kablowym.

Ale te maszyny i systemy są starannie zaplanowane, a nie rzucone razem gorączkowo jak Twoje ubrania do walizki po wakacjach. Projektant wie, że dla wypełnienia prowadnika kablowego i dostarczonych przewodów dostępna jest tylko niewielka ilość miejsca i musi działać odpowiednio. Typowy kabel serwo PUR, (4G1,5 + (2×1,5)C)C, ma na przykład średnicę zewnętrzną pomiędzy 11,5 mm a 13 mm. Zwykłe współczynniki zgięcia od 10xd do 15xd dają w najlepszym przypadku minimalny promień zgięcia 115 mm, a w najgorszym 195 mm. Przestrzeń montażowa maszyny musi być więc odpowiednio mała lub odpowiednio duża.

Kable TPE chainflex® dla najmniejszych promieni gięcia

Ale co zrobić, jeśli nie ma wystarczająco dużo miejsca lub wymagania dotyczące ruchów są bardzo wysokie? Właśnie w tym miejscu igus® wprowadza wysokiej klasy kable TPE. Oprócz materiałów płaszcza zewnętrznego PVC i PUR, dopasowanych do prowadnika kablowego, oferujemy idealną alternatywę w postaci serii przewodów serwo CF29.D oraz serii przewodów do systemów pomiarowych CF11.D. Przewody te, wyposażone w bezhalogenową powłokę zewnętrzną TPE oraz specjalnie dopasowaną koncepcję splotu i ekranowania, oferują współczynnik zgięcia wynoszący zaledwie 6,8xd. I tak na przykład w przypadku kabla serwo o kombinacji (4G1,5 + (2×1,5)C)C i o średnicy zewnętrznej 13 mm, promień gięcia ze 115 mm lub 195 mm można zredukować do 85 mm.

Daje to oszczędność miejsca w maszynie o 220 mm lub 230% przy zastosowaniu CF29.D w porównaniu z powszechnie dostępnymi na rynku serwokablami PUR.

Dzieje się tak dlatego, że wymagana przestrzeń to dwukrotność promienia prowadnika kablowego plus odpowiednia wysokość prowadnika.

Kable TPE - przewody chainflex do małych przestrzeni

Poznaj nasze kable silnikowe o małych promieniach gięcia, dedykowane do małych przestrzeni!

Wysokiej klasy kable TPE dla małych przestrzeni instalacyjnych

W najprostszym przypadku wystarczy kupić większą walizkę na następną podróż, aby rozwiązać problem przestrzeni. W budowie maszyn i urządzeń nie jest to oczywiście alternatywa, ponieważ trend w kierunku bardziej kompaktowych maszyn będzie się utrzymywał. Wysokiej klasy kable TPE chainflex® stanowią więc alternatywę dla rozwiązania powracającego problemu przestrzeni w technice napędowej. Bez problemu można osiągnąć najmniejsze promienie gięcia przy maksymalnej, gwarantowanej żywotności.

Dopasowanie komponentów do wielkości maszyny to jak pakowanie walizki w wymarzoną podróż

Spróbuj obliczyć i porównać żywotność dla Twojego indywidualnego zastosowania lub skontaktuj się z nami.

Dowiedz się więcej o kablach TPE do małych przestrzeni

Zapraszamy na naszą stronę internetową, gdzie dowiesz się, jak wysokiej jakości kable TPE chainflex® pozwalają tworzyć przestrzeń.
A jeśli masz dodatkowe pytania, skontaktuj się z nami. Maciej Ślęzak (mslezak@igus.net), nasz ekspert od przewodów chainflex®, rozwieje wszystkie Twoje wątpliwości dotyczące przewodów stosowanych w małej przestrzeni.