Kable silnikowe o małych promieniach gięcia

  • Post author:

Nowoczesne maszyny są coraz mniejsze i bardziej kompaktowe. Wymagają więc prowadników kablowych o mniejszych promieniach. Wyzwaniem jest więc obecnie, zastosowanie kabli, które wytrzymają to dodatkowe obciążenie. Wszyscy bowiem chcą, by jego kable silnikowe działały przez długi czas bezpiecznie i były trwałe. Standardowe kable nie są w stanie tego zapewnić, dlatego igus® znalazł rozwiązanie. Przewody dedykowane do małych przestrzeni! Dowiedz się więcej na ich temat.

Wszędzie brakuje przestrzeni

Każdy, kto w dzisiejszych czasach szuka miejsca parkingowego w dużych miastach, szybko zdaje sobie sprawę, że przestrzeń jest często problemem. Samochody są coraz większe, a ponadto po drogach porusza się obecnie znacznie więcej pojazdów niż miało to miejsce 20 czy 30 lat temu. Jeśli jednak porównamy wnętrza współczesnych samochodów z tymi z lat 80-tych, szybko zauważymy, że współczesne samochody mają na przykład znacznie mniejszy bagażnik. Po pierwsze, wynika to z faktu, że współczesne samochody mają znacznie bezpieczniejszy przedział pasażerski. Słupki są znacznie mocniejsze, a co za tym idzie grubsze. Ponadto w samochodach obecnie wykorzystuje się również więcej technologii, które również muszą być zintegrowane z pojazdem. Co więcej, wnętrza są bardziej zabudowane, dzięki czemu wyglądają ładniej.

Kiedy w maszynie jest mało przestrzeni, to tak jakbyśmy pakowali się na rodzinny wyjazd do garbusa albo malucha ;)

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku maszyn i systemów. Nowoczesne maszyny mają dziś znacznie więcej technologii. Ponadto rynek wymaga, aby były bardziej kompaktowe, co ma również wpływ na przestrzeń montażową prowadników kablowych. W rezultacie coraz więcej kabli do czujników i przewodów serwo musi być umieszczonych w prowadniku kablowym razem z kablami silnikowymi, również z możliwie najmniejszymi promieniami zgięcia.

Problemy z kablami silnikowymi o małych promieniach gięcia

Szczególnie w przypadku maszyn wymagających mocnych silników, takich jak przy produkcji szkła do wyświetlaczy dużych telewizorów, promień gięcia 175 mm może być wyzwaniem. Ekranowany kabel silnikowy 4G 16 mm², często ma średnicę zewnętrzną pomiędzy 22 mm a 25 mm. Jeśli obliczy się współczynnik zgięcia, okazuje się, że przy średnicy zewnętrznej 23 mm, przy wspomnianym wyżej promieniu prowadnika powstaje współczynnik zgięcia 7,6xd. Oczywiście istnieją przewody, które są projektowane na takie promienie gięcia. Należy jednak zauważyć, że kable proste o dużych przekrojach są bardzo sztywne ze względu na dużą zawartość miedzi. W związku z tym tworzywa sztuczne są mocno obciążone podczas pracy w prowadniku kablowym, co może prowadzić do pęknięć płaszcza. Przy długich przesuwach, miękkie materiały płaszcza, takie jak PVC, mogą również powodować korkociągi.

Upewnij się, że masz odpowiedni płaszcz zewnętrzny kabla silnikowego

Kabel silnikowy chainfelex - idealny co małych przestrzeni montażowych
Przewód silnikowy chainflex®

igus® oferuje przewody silnikowe chainflex® z materiałami płaszcza zewnętrznego wykonanymi z PVC, PUR i TPE. Zastosowania z małymi promieniami zgięcia stanowią duże obciążenie mechaniczne.

Z tego powodu zalecamy również przewody z bezhalogenowym płaszczem zewnętrznym TPE, ponieważ jest on najbardziej trwały i ma znacznie dłuższą żywotność w porównaniu z PVC i PUR.

Ponadto, kable TPE oferują wysoką odporność na oleje i są odporne na szeroki zakres chemikaliów. Zachowanie TPE pod względem ścieralności jest również znacznie lepsze niż w przypadku kabli z PVC lub PUR.

Wszystkie bezhalogenowe przewody TPE od igus® posiadają dopuszczenie UL i dlatego mogą być stosowane również w USA. W naszym laboratorium badawczym o powierzchni 3 800 m² przetestowaliśmy ekranowany przewód silnikowy 4G 25 mm² o promieniu gięcia 175 mm, aby sprawdzić, jak długo przewód ten wytrzyma zwisanie. Wyniki testów można zobaczyć tutaj.

W małej przestrzeni, zamiast jednego grubego kabla czterożyłowego, lepiej zastosować w prowadniku 4 cieńsze przewody, które mają zdecydowanie lepszy promień gięcia
Zamiast kabla cztreożyłowgo, w małych przestrzeniach sprawdzą się cztery pojedyncze żyły

Innym rozwiązaniem jest przejście na cztery pojedyncze żyły zamiast kabla czterożyłowego. Zaletą jest to, że można wybrać nawet mniejszy promień zgięcia prowadnika. Ponadto rozwiązanie to często daje oszczędności cenowe. W branży dźwigowej, dźwigi STS wdrażają to od wielu lat.

Obliczanie żywotności przewodów

Masz wymagające zastosowanie i chciałbyś wiedzieć, jak długo wytrzyma kabel chainflex® w Twojej aplikacji? Dzięki naszemu kalkulatorowi żywotności możesz to łatwo obliczyć. Co więcej, igus® gwarantuje żywotność do 36 miesięcy i do 12,5 milionów podwójnych cykli zgięć dla wszystkich przewodów chainflex®.

Dowiedz się więcej o kablach silnikowych do małych przestrzeni

Zapraszamy na naszą stronę internetową, gdzie dowiesz się, jak za pomocą kabli silnikowych chainflex® tworzymy przestrzeń.
A jeśli masz dodatkowe pytania, skontaktuj się z nami. Maciej Ślęzak (mslezak@igus.net), nasz ekspert od przewodów chainflex®, rozwieje wszystkie Twoje wątpliwości dotyczące przewodów stosowanych w małej przestrzeni.

Dodaj komentarz