Poznaj lekkie łożyska liniowe igus® i „nie noś ołowianych butów”!

  • Post author:
Konkurs o nagrodę manus 2023 - innowacyjne zastosowanie łożysk ślizgowych
APLIKUJ JUŻ DZISIAJ!

W konstrukcji maszyn, masa ma niebagatelne znaczenie. Każdy niepotrzebny gram zwiększa zapotrzebowanie na energię lub wpływa na szybkość urządzenia. Dlatego lekkie łożyska liniowe igus® tak dobrze spełniają swoje zadanie. Przekonacie się sami!

Masa maszyny ma znaczenie

„Faktem jest, że do przemieszczania masy potrzebna jest energia. Energia ta może mieć postać paliwa, energii elektrycznej lub siły własnych mięśni. Nikt nie chce przecież nosić butów z ołowiu!”.

Fot. Ruch toczny lub ślizgowy – przemieszczana masa, może mieć decydujące znaczenie/igus GmbH

Ważne jest więc także zmniejszenie masy w konstrukcji maszyn i urządzeń, a także w automatyce. Każdy nadmiarowy gram zwiększa zapotrzebowanie na energię lub spowalnia ruch. Obowiązuje prawo bezwładności.

Dla przykładu, w przemyśle tekstylnym stosuje się łożyska liniowe, które muszą poruszać się z prędkością ponad 20 m/s, w niektórych przypadkach z częstotliwością ponad 100 Hz, z przyspieszeniami ponad 6 m/s2. Można to zrobić tylko przy niewielkim ciężarze własnym.

Przenośny sprzęt laboratoryjny i kuchenny powinien być łatwy w obsłudze i przemieszczaniu przez jedną osobę. Waga sprzętu, który musi być często podnoszony, nie może przekraczać 10 kg. Limit wagi przy okazjonalnym podnoszeniu wynosi 15 kg (źródło: Niemiecki Federalny Minister Pracy i Spraw Socjalnych/niemieckie przepisy dotyczące przenoszenia ładunków).

Co zrobić, by konstrukcja była lżejsza? Wybrać lekkie łożyska linowe igus®

Najprostszym sposobem jest wybór materiału. Tworzywa sztuczne i aluminium są odpowiednio pięć razy oraz dwa i pół razy lżejsze od stali. Bardziej uniwersalny charakter tworzywa sztucznego zapewnia jeszcze większą przewagę wagową.

Fot. Tworzywa sztuczne zmniejszają ciężar

Czynnik masy powinien być również wzięty pod uwagę przy wyborze właściwej prowadnicy liniowej. Łożyska liniowe z plastikowymi wkładkami ślizgowymi poruszające się po twardo anodowanych aluminiowych prowadnicach zapewniają optymalne rozłożenie ciężaru. Łożyska takie nie pozostawiają śladów na aluminium, nie degradują go tak jak elementy toczne. Efekt ten może być znany z nart lub rakiet śnieżnych, gdzie duża powierzchnia zapewnia odpowiednie rozłożenie obciążenia na całej powierzchni, gwarantuje to też małe ryzyko upadku. I jeszcze jedna rzecz, nie bez powodu, warto pozostać w pozycji leżącej, gdy podchodzisz do kogoś, kto wpadł pod pęknięty lód.

Ze względów technicznych łożyska z kulkami obiegowymi nie mogą być przesuwane w sposób ciągły po szynach aluminiowych. Pod obciążeniem kontakt punktowy poszczególnych kulek pozostawiałby ślady na powierzchni i powodowałby uszkodzenie prowadnicy. Maksymalny nacisk powierzchniowy na miękkie aluminium jest zbyt duży – twarda anodyzowana warstwa jest bardzo cienka i można ją porównać do kurzego jajka, a dokładniej do skorupki jajka. Twarda skorupka – miękki rdzeń!

Jak ważna jest dla Ciebie redukcja masy maszyny? Co cenisz? Podziel się swoimi argumentami w komentarzu…

Poznaj lepiej lekkie łożyska liniowe igus®

Jeśli masz pytania dotyczące lekkich łożysk liniowych igus®, napisz na adres rsobocinski@igus.net, a nasz Manager Produktu – Radosław Sobocinski – rozwieje wszystkie Twoje wątpliwości.

Więcej informacji o łożyskach liniowych drylin® na blogu

Dodaj komentarz