Bezsmarowe łożyska liniowe drylin® – bo nikt nie lubi mieć tłustych palców!

  • Post author:
Webinar - systemy odciągu triflex i rozwiązania dla robotów SCARA
Konkurs vector 2024 - najlepsze rozwiązania z zastosowaniem prowadników kablowych

Z pewnością nie raz miałeś tłuste palce – od jedzenia, smaru z łańcucha rowerowego, zmienianego koła samochodowego. To dość niekomfortowe uczucie, którego raczej nikt nie lubi. W przemyśle spożywczym, środowiskach czystych czy technologii medycznej, zjawisko to jest wręcz niepożądane. I tu z pomocą przychodzą bezsmarowe łożyska liniowe drylin®, z wbudowanymi stałymi środkami smarnymi. Koniecznie dowiedz się o nich więcej!

Po co maszynom smarowanie?

Pracujesz z elementami maszyn, takimi jak łożyska kulkowe, koła zębate lub prowadnice liniowe? Doskonale więc zdajesz sobie sprawę, że uniknięcie zanieczyszczenia smarem Twojego ubrania i stanowiska pracy, jest prawie niemożliwe. Prawda?

Faktem jest, że wszystkie ruchy metalu po metalu muszą być zaopatrzone w warstwę smarującą. W tym celu stosuje się oleje lub smary. Jeśli ich nie ma lub elementy nie są regularnie smarowane, system ulegnie awarii.

Smar zapewnia zatem funkcjonowanie łożyska metalowego, ale w wielu zastosowaniach może być również niezwykle kłopotliwy.

Smar na palcach operatora to jedno, ale co z resztą otoczenia. W produkcji i pakowaniu żywności lub leków, w produkcji bardzo wrażliwych chipów w pomieszczeniach czystych lub w technice medycznej i przemyśle papierniczym, tłuszcz i oleje nie są postrzegane jako zło konieczne, lecz jako niepożądane zanieczyszczenie. Podejmowane są więc wyszukane próby ograniczenia tego zjawiska.

bezsmarowe łożyska ślizgowe dylin
Fot. 1 Toczenie czy ślizganie: brak konieczności konserwacji i smarowania może być decydujący

Bezsmarowe łożyska liniowe drylin® ratunkiem dla środowisk czystych

Rozbieżność pomiędzy pilnie potrzebnymi smarami i olejami a higienicznym, czystym środowiskiem można rozwiązać za pomocą bezsmarowych liniowych łożysk ślizgowych z wysokowydajnych tworzyw sztucznych. Stałe środki smarne, które są wbudowane w tworzywo sztuczne już podczas obróbki, eliminują potrzebę dodatkowego smarowania zewnętrznego. Według niektórych producentów (m.in. igus®) to zewnętrzne smarowanie jest całkowicie niepożądane.

wbudowane smary stałe i zastosowanie bezsmarowych prowadnic liniowych
Fot. 2 Polimery bazowe ze stałymi środkami smarnymi powiększone 200 razy oraz zastosowania bezsmarowej techniki liniowej

Jeśli technicznie nic nie stoi na przeszkodzie, aby zastosować system prowadnic liniowych (należy wcześniej sprawdzić wysokie wymagania dotyczące precyzji i sztywności), rozwiązanie bezsmarowe jest wykonalne, a ponadto pomaga uniknąć przedostawania się zbędnych olejów i smarów do środowiska. Warto bowiem wiedzieć, że już jeden litr zużytego oleju może sprawić, że milion litrów wody nie będzie nadawało się do użytku! (źródło: Niemieckie Federalne Ministerstwo Środowiska, Ochrony Przyrody, Bezpieczeństwa Nuklearnego i Ochrony Konsumenta).

Skontaktuj się z nami i dowiedz więcej o bezsmarowych łożyskach liniowych drylin ®

Czy warto zrezygnować ze smarowania zewnętrznego? Czy czystość i bezpieczeństwo środowiska pracy jest dla Ciebie ważne? Czy ochrona przyrody jest jedną z Twoich wartości? Chętnie dowiemy się co o tym myślisz…

Napisz do naszych Produkt Managerów, którzy z pewnością odpowiedzą na Twoje pytania:

Jeśli zainteresowały Cię nasze bezsmarowe łożyska liniowe igus®, odwiedź naszą stronę internetową i dowiedz się więcej >> Czyste i higieniczne łożyska liniowe drylin®

Więcej informacji o łożyskach liniowych drylin® na blogu

Dodaj komentarz