Ciche prowadnice liniowe drylin®. Jak ważna jest cisza w rozwiązaniach liniowych?

  • Post author:

Hałas w każdej dziedzinie życia, od gospodarstwa domowego, przez biura po przemysł nie jest zjawiskiem pożądanym. Mimo, iż jest  nieunikniony, nie niemożliwy do zminimalizowania. Przykładem niech będą ciche prowadnice liniowe drylin®. Poznaj ich możliwości i niezaprzeczalne zalety.

Cicho działające maszyny i urządzenia, zarówno te w gospodarstwie domowym, jak i w laboratorium czy w szpitalu, są przez nas łatwiej akceptowalne. Wszyscy przecież znamy dźwięki, które potrafią być bardzo niezwykle irytujące.

Winda jeżdżąca w środku nocy, zmywarka czy lodówka, która wieczorem jest zdecydowanie głośniejsza niż za dnia, zgrzyt otwieranej szuflady czy głośne toczenie się kółek nowej walizki po podłodze, gdy o 5:10 rano wyjeżdżamy w podróż służbową…

Fot. 1 Toczenie czy przesuwanie – emisja hałasu może mieć decydujące znaczenie (igus GmbH)

To prawda, nie dotyczy to wszystkich, jednak z zasady cisza jest bardzo pożądana. Podobne efekty występują w przypadku prowadnic liniowych. Tu także emisję hałasu można ograniczyć poprzez dokonanie określonych wyborów. Łatwo to zrozumieć, porównując prowadnice kulkowe i systemy prowadnic liniowych.

Prowadnice liniowe drylin® czy prowadnice kulkowe?

W prowadnicach kulkowych i ogólnie w łożyskach kulkowych, metalowe elementy toczą się po metalowej powierzchni, zazwyczaj szynie lub wale. Metal stykający się z metalem powoduje hałas – tym bardziej ekstremalny, gdy systemy nie są już fabrycznie nowe i wykazują pierwsze oznaki zużycia.

Smar wymagany dla każdej prowadnicy kulkowej, umieszczony w łożysku, tłumi hałas, ale nie jest w stanie go skutecznie zniwelować. W literaturze technicznej jest on określany jako drgania mechaniczne powodowane np. przez obracające się elementy.

Między innymi Instytut Bezpieczeństwa i Higieny Pracy przy Niemieckim Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (IFA) dostarcza dokładniejszych informacji: określenie poziomu ciśnienia akustycznego emisji w miejscu pracy opisano w normach podstawowych DIN EN ISO 11201 do DIN EN ISO 11205. Szczególne znaczenie dla określenia poziomu mocy akustycznej mają normy podstawowe DIN EN ISO 3744 i DIN EN ISO 3746.

Z kolei prowadnice liniowe, zwłaszcza te wykonane z wysokowydajnych tworzyw sztucznych – takie jak prowadnice liniowe drylin®, przesuwają się po powierzchni tocznej i wytwarzają tylko najmniejsze drgania, które są jednocześnie tłumione przez tworzywo sztuczne. Nie daje to takiej samej precyzji i sztywności, ale bardzo przyjemną gładkość. Poziom 45 db jest rzadko przekraczany.

ciche prowadnice liniowe porównanie

W tym celu wykonaliśmy wiele testów. Ich wyniki znajdziecie na TUTAJ.

Najlepiej porównać to z jazdą na łyżwach i rolkach, albo na nartach i wrotkach. Na łyżwach i nartach poruszasz się szybko, elegancko i prawie bezszelestnie. I tak mniej więcej wygląda doświadczenie z prowadnicą liniową drylin® .

Gdzie sprawdzą się ciche prowadnice liniowe drylin®?

W bardzo wielu zastosowaniach. Wystarczy wymienić choćby te, z którymi spotykamy się niezwykle często i dzięki cichej pracy urządzeń, nawet do głowy by nam nie przyszło, że może być tam głośniej… Pomyślmy chociażby o:

  • technice medycznej,
  • laboratoriach,
  • meblach,
  • wyposażeniu kuchni etc.

Co więcej, automatyzacja coraz chętniej wkracza do naszych gospodarstw domowych. Tak zwane ruchome roboty z tacami do serwowania, które już nikogo nie dziwią w branży gastronomicznej, będą wspierały nasze codzienne życie. A jeśli taki jest nadchodzący trend, to te niezwykłe stworzenia powinny być przynajmniej ciche!

Chcesz dowiedzieć się więcej o prowadnicach liniowych drylin®, odwiedź naszą stronę internetową poświęconą systemom prowadnic liniowych igus®. Jeśli jednak nadal będziesz miał pytania, napisz do Kamila Niemyjskiego (kniemyjski@igus.net) lub Radosława Sobocińskiego (rsobocinski@igus.net), który rozwieją wszelkie Twoje wątpliwości.

Więcej informacji o łożyskach liniowych drylin® na blogu

Dodaj komentarz