Brytyjski inżynier wykorzystuje elementy drukowane w 3D do projektowania najbardziej zaawansowanych technologicznie fortepianów na świecie

  • Post author:

Coraz częściej otrzymujemy zapytania o elementy drukowane w 3D lub części zamienne do instrumentów muzycznych. Jednym z przykładów jest fortepian koncertowy firmy Phoenix Pianos.

Fortepian – wymagający instrument

Podstawowa konstrukcja fortepianu koncertowego pozostała prawie niezmieniona od 1876 roku – od momentu zaprojektowania Steinway Centennial Grand. To był punkt wyjścia dla przemysłu fortepianowego, a pomysły przetoczyły się przez XIX wiek, przy czym podstawowa koncepcja została zachowana przez cały XX wiek.

Fot. Komponenty z tworzywa sztucznego igus® w fortepianie Phoenix Piano

W przypadku fortepianu, struny są uderzane przez młotki i wydawane są dźwięki. Młotki są zazwyczaj wykonane z drewna, a dokładniej z grabu, z czasem tracą swoją precyzję i muszą być regularnie serwisowane. Drewno jest również podatne na uszkodzenia pod wpływem wysokiej wilgotności i temperatury, ponieważ rozszerza się i staje się sztywne. Jeśli młoteczek nie trafia już dokładnie w struny, powstają niepożądane dźwięki wtórne. Ponadto bardzo trudno jest produkować z drewna w sposób ciągły identyczne przedmioty, dlatego też materiał ten pilnie potrzebował innowacji i zwiększenia wydajności.

Skąd się wzięły elementy drukowane w 3D z tworzywa sztucznego igus® w fortepianie Phoenix Piano?

Inżynier Richard Dain uznał, że nadszedł czas, aby gruntownie udoskonalić technologię skrzydła. W wieku 92 lat Dain kieruje firmą Phoenix Pianos i ma za sobą imponującą historię jako inżynier. Jednym z ulubionych zajęć Daina jest siedzenie przy fortepianie jako pianista amator.

Fot: Richard Dain – właściciel firmy Phoenix Pianos

W Phoenix Pianos rozpoczęto więc poszukiwania innowacyjnego materiału, który spełniałby wymagania. To czego szukali, znaleźli w końcu u nas, w igusie. Jesteśmy bowiem znani z produkcji komponentów z wysokowydajnych polimerów, również tych przeznaczonych do druku 3D.

Dzięki wykorzystaniu własnych drukarek 3D byliśmy stanie wyprodukować i szybko dostarczyć niezbędne pojedyncze elementy drukowane w 3D z tworzywa sztucznego. Dokładnie rzecz biorąc – z odpornego na zużycie materiału iglidur®.

Fot. Elementy drukowane w 3D z tworzywa sztucznego iglidur® w fortepianie koncertowym

Jak elementy drukowane w 3D zwiększyły żywotność fortepianu?

Następnie, inżynierowie z firmy Pheonix wspólnie z firmą igus® zaprojektowali „D3D Hammer System„, który posiada wszystkie zalety tradycyjnego systemu. Specjaliści Pheonix zakładają nawet, że nowy system sam w sobie przekroczy żywotność właściwego fortepianu, a niepożądane efekty uboczne odejdą w przeszłość.

Samo przejście z drewna na tworzywo sztuczne znacznie zmniejszyło podatność na wilgoć i temperaturę. Elementy w kolorze kości słoniowej są również bardzo podobne do oryginalnego materiału i doskonale pasują do reszty koncepcji projektowej. 

Fot. Młotek do fortepianu koncertowego wykonany z tworzywa sztucznego iglidur®.

Skuteczność druku 3D w produkcji fortepianów przetestowana!

Pianiści, którzy już grali na fortepianie D3D porównują to do przesiadki z Austina Seven do Ferrari. Można wygenerować więcej mocy przy mniejszym wysiłku i znacznie zwiększyć więź ze skrzydłem. Ogromnie wzrosło też poczucie kontroli nad skrzydłem. Ogólnie rzecz biorąc, przejście z tradycyjnego drewna na wysokowydajny plastik z drukarki 3D wydaje się być bardzo udane. Przynajmniej opinie ekspertów mówią same za siebie.

Szukasz rozwiązania dla swojego instrumentu? Skontaktuj się z nami!

Elementy drukowane w 3D z tworzyw sztucznych iglidur® można znaleźć również w innych instrumentach muzycznych. Nasza usługa druku 3D jest szybkim, ekonomicznym rozwiązaniem dla inżynierów poszukujących pojedynczych części, prototypów lub małych serii produkcyjnych.

Wypróbuj ją tutaj już dziś. Możesz również skontaktować się z Moniką Gawryś (mgawrys@igus.net) – naszą ekspertką od druku 3D i zapytać o nurtujące Cię kwestie.

Dodaj komentarz