Jak przemysł motoryzacyjny może wykorzystać druk 3D?

  • Post author:

Druk 3D odgrywa coraz ważniejszą rolę w produkcji pojazdów silnikowych. Przemysł motoryzacyjny, a w szczególności produkcja samochodów sportowych i pojazdów ekskluzywnych coraz więcej części wykorzystuje nie tylko do opracowywania lub testowania prototypów, ale również jako funkcjonalne komponenty w pojazdach produkcyjnych.

Części drukowane w technologii 3D zapewniają lepszą aerodynamikę

Ostatnim przykładem jest projekt współpracy OptiAMix, w którym igus® uczestniczy, oprócz innych, jako partner z dziedziny badań i rozwoju. Projekt polega na opracowaniu regulowanego spoilera tylnego, który wspiera dynamikę jazdy pojazdu silnikowego z różnymi położeniami, w zależności od sytuacji.

Fot. OptiAMix. System WING3D łączy w sobie lekką konstrukcję, aktywną aerodynamikę, funkcjonalną integrację i atrakcyjny wizualnie projekt z pomocą wytwarzania przyrostowego. Copyright: EDAG Engineering GmbH

Przemysł motoryzacyjny wymaga dużej swobody projektowania

Jedną z istotnych zalet druku 3D jest duża swoboda projektowania części. Tutaj “forma podąża za funkcją” i otrzymuje nowy wymiar. Druk 3D może dostosować każdą stworzoną część dokładnie do indywidualnego kształtu otaczających ją form i funkcji. Skomplikowane geometrie możemy szybko realizować, a modyfikacje projektowe przeprowadzić “z dnia na dzień”. Wynika z tego duży potencjał dla technologii lekkiej i wspiera efektywne projektowanie oraz redukcję emisji zanieczyszczeń przez pojazdy.

To właśnie sprawia, że druk 3D jest tak atrakcyjny dla projektantów w przemyśle motoryzacyjnym. Bez względu na to, czy potrzebne są części z tworzyw sztucznych czy metalu, można je łatwo wyprodukować bez konieczności składania minimalnego zamówienia w druku 3D.

Ponadto, istnieje duża różnorodność materiałów, które mogą być używane z częściami drukowanymi w 3D bez ograniczenia funkcjonalności.

Duża mieszanka materiałów z drukarki 3D

Przykład nowo opracowanego tylnego spojlera w projekcie OptiAMix pokazuje kilka części wykonanych z różnych materiałów, które są drukowane w 3D.

Aby zapewnić cichą i trwałą regulację tylnego spojlera, w łożyskach skrzydła projektanci zastosowali części wyprodukowane metodą SLS z materiału iglidur®. Dzięki temu osiągnięto niskiego tarcia i bezobsługową regulację. 

Copyright: EDAG Engineering GmbH

Przemysł motoryzacyjny zyskuje nieskończone możliwości dzięki drukowaniu 3D

Kilka lat temu, druk 3D był metodą tworzenia wyprasek do celów poglądowych i projektowych. Dziś możliwe jest produkowanie wyprasek seryjnych dla różnych obszarów zastosowań, których właściwości nie odbiegają w dużym stopniu od tych produkowanych tradycyjnymi metodami produkcji masowej.

Co więcej, daje to zupełnie nowe możliwości w zakresie ekskluzywności pojazdów mechanicznych. Nie ma już potrzeby produkowania narzędzi, dzięki czemu możliwe są zupełnie nowe sposoby projektowania i funkcjonowania.

Dowiedz się więcej o drukowaniu 3D z trwałych i bezobsługowych polimerów. Zdobądź więcej informacji o specjalnych rozwiązaniach dla sektora motoryzacyjnego.

Chcesz wiedzieć więcej na temat projektu OptiAMix, kliknij TUTAJ.

Ten post ma jeden komentarz

  1. Kuba

    Technologia drukowania w trzech wymiarach po raz pierwszy została opatentowana już ponad 30 lat temu, jednak dopiero w ostatnim czasie rynek drukarek 3D stał się naprawdę popularny.

Dodaj komentarz