Jakie materiały do druku 3D są bezpieczne dla żywności?

  • Post author:
Webinar - Bezpłatne szkolenia online - Wirtualna akademia igus - NOWOŚĆ igutex - łożyska do skrajnie wysokich obciążeń

Materiały do druku 3D FDA istnieją! Są one co prawda mniej powszechne niż konwencjonalne materiały PLA i SLS, ale mają kluczowe znaczenie dla wielu gałęzi przemysłu. Niektóre z największych branż na świecie obejmują produkty spożywcze, więc chcąc zapewnić konsumentów, że żywność pozostaje wolna od zanieczyszczeń, muszą korzystać z materiałów zatwierdzonych przez FDA. Czy wiesz, jaki materiał do druku 3D jest bezpieczny dla żywności?

Co oznaczają materiały do druku 3D FDA?

Materiały do druku 3D bezpieczne dla żywności

W Europie dyrektywa UE 10/2011 reguluje zgodność tworzyw sztucznych z żywnością. Norma określa wymagania dla materiałów i przedmiotów z tworzyw sztucznych przeznaczonych do kontaktu z żywnością. Materiały są testowane w ekstremalnych warunkach, odzwierciedlających rzeczywiste zastosowania. Obejmuje to ocenę ryzyka toksyczności i potencjalnej migracji cząstek z tworzyw sztucznych lub niektórych chemikaliów do produktów spożywczych. Na rynku amerykańskim FDA (U.S. Food & Drug Administration) reguluje dopuszczalność tworzyw sztucznych dla przemysłu spożywczego. Obie normy zawierają szczegółowe listy, na których można znaleźć dopuszczalne substancje.

Na szczęście, materiały do druku 3D FDA, to materiały zaprojektowane specjalnie do zastosowań medycznych i spożywczych, dzięki czemu produkcja pozostaje bezpieczna i wolna od zanieczyszczeń.

Wraz ze wzrostem popularności druku 3D, zapewnienie, że stanie się on realną opcją dla przemysłu medycznego i spożywczego ma ogromne znaczenie. Istnieją różne formy i różne materiały dostępne w standardzie do druku 3D, a wiele z nich jest zatwierdzonych przez FDA, jednak mogą istnieć ograniczenia dotyczące ich możliwości.

Które materiały do druku 3D są bezpieczne dla żywności?

Jak wspomnieliśmy, istnieje wiele materiałów do druku 3D, które są bezpieczne dla żywności. Jednak należy wziąć pod uwagę nie tylko element bezpieczeństwa żywności. Większość zastosowań ma inne parametry, które odgrywają rolę w wyborze najbardziej odpowiednich materiałów. Są to temperatury, prędkości, obciążenia itp. Wszystkie te czynniki muszą być brane pod uwagę wraz z aspektem bezpieczeństwa żywności.

Konwencjonalne materiały, takie jak PET-G, Nylon-6, a także niektóre PP i ABS są klasyfikowane jako bezpieczne dla żywności, ale wszystkie mają różne ograniczenia. Dlatego też każdy z nich należy dokładnie rozważyć.

Czy igus® oferuje materiały do druku 3D FDA?

Oczywiście! Mamy materiał iglidur® A350, który jest dostępny jako filament, a także jako pręty, płyty i łożyska. W pełni zgodny z FDA i EU 10/2011.

Mamy również iglidur® I151 i I150 – wszystkie dostępne jako filamenty do drukowania części bezpiecznych dla żywności.

Aby móc zaoferować różnorodność technologii wykonania, posiadamy również materiały SLS do spiekania laserowego. Jednym z nich jest iglidur I10, odpowiedni dla kontaktu z żywnością zgodnie z wymogami FDA i UE 10/2011. Dodatkowo, materiał ten posiada wysoką odporność chemiczną i jest idealnym rozwiązaniem dla przemysłu spożywczego i galwanicznego. Możesz również zamówić gotowy komponent w ramach usługi przemysłowego druku 3D, który wykonamy z wybranego materiału dostępnego w naszym sklepie z materiałami do druku 3D.

Pomimo tego, iż mamy wieloletnie doświadczenie w dziedzinie druku 3D, nie oznacza to, że możemy generalizować. Jak wspomniano wcześniej, każde zastosowanie jest inne i ma inne wymagania w odniesieniu do zgodności z żywnością. Dlatego w zależności od zastosowania i wymagań mogą być również wymagane testy konkretnego komponentu. W igus® możemy zaoferować wsparcie w tym zakresie. Może to być przeprowadzenie określonych testów w laboratorium w Kolonii lub dostarczenie próbek materiałów w celu przeprowadzenia niezbędnych testów na miejscu. Tak czy inaczej, możemy wesprzeć Cię w Twojej podróży.

Jako środek ostrożności zawsze zalecamy dokładne sprawdzenie deklaracji zgodności dla danego zastosowania, ponieważ istnieją znaczne różnice w zatwierdzonych produktach bezpiecznych dla przemysłu spożywczego. Mowa tu o wspomnianych wcześniej temperaturach czy zatwierdzonym czasie kontaktu z żywnością.

Tak więc, w odpowiedzi na pytanie “jakie materiały do druku 3D są bezpieczne dla żywności?“, dostępnych jest wiele możliwości, które znajdziesz w igus®!

Masz pytania dotyczące materiałów do druku 3D? Skontaktuj się z nami!

Aby dowiedzieć się więcej na temat zastosowań druku 3D, zobacz więcej artykułów dotyczących tego tematu na naszym blogu. Możesz również skontaktować się z menedżerem produktu Druk 3D – Michałem Sędrowskim (msedrowski@igus.net).

Do dyspozycji masz również naszą stronę internetową poświęconą tematyce druku 3D (Druk 3D za pomocą odpornych na zużycie polimerów (igus.pl)). Na niej znajdziesz pełną listę naszych materiałów i usług druku 3D.