Czy drukarki 3D mogą zastąpić obrabiarki?

  • Post author:

Wyobraźmy sobie sytuację, w której potrzebujesz metalowego komponentu, więc szybko importujesz model oprogramowania i komponent błyskawicznie wychodzi z drukarki 3D. Nie ma żadnych wiórów i praktycznie żadnych odpadów. Zastanawiasz się, czy to oznacza, że drukarki 3D i usługi druku 3D mogą zastąpić klasyczne obrabiarki? Ten wpis na blogu analizuje tę kwestię w odniesieniu do trzech istotnych kategorii porównawczych: zrównoważonego rozwoju, dokładności i produktywności.

Webinar - Bezpłatne szkolenia online - Wirtualna akademia igus - Module Connect - rewolucja w łączeniu przewodów

Zrównoważony rozwój

Zrównoważony rozwój jest najwyższym priorytetem w produkcji części zużywalnych i komponentów. Podczas gdy w obrabiarkach stosowane są wióry i chłodziwo, drukarki 3D pracują na sucho i bez odpadów (przetłumaczony: W jaki sposób druk 3D zmniejsza ilość odpadów?). Pod względem zrównoważonej ochrony środowiska jest to wyraźna zaleta drukarek 3D.

Dokładność drukarki 3D i obrabiarki

Drukarki 3D produkują z dokładnością maks. +-0.1 mm. Dokładność obrabiarek zależy od następujących czynników i dlatego jest trudna do oszacowania:

  • Geometria
  • Kinematyka
  • Statyka
  • Dynamika
  • Termologia
  • Trybologia

Jednak obrabiarki mają tutaj wyraźną przewagę, ponieważ ich dokładność jest zawsze wyższa niż drukarek 3D.

Porównanie produktywności

Produktywność można zdefiniować jako stosunek produkcji do wykorzystanych nakładów. W związku z tym czynnik czasu odgrywa decydującą rolę. Czas produkcji jednego komponentu jest znacznie krótszy w przypadku obrabiarek niż drukarek 3D. Dlatego też drukarki 3D i usługi drukowania są odpowiednie dla prototypów lub małych serii produkcyjnych, podczas gdy obrabiarki są lepsze dla dużych serii i produkcji masowej.

Czy drukarki 3D mogą zastąpić klasyczne obrabiarki?

Odpowiedź brzmi: to zależy. Obrabiarki zapewniają wyraźne korzyści pod względem dokładności i szybkości. Oznacza to, że możemy je szczególnie efektywnie wykorzystywać w produkcji masowej. Z drugiej strony, drukarka 3D jest szczególnie przyjazna dla środowiska, ponieważ nie zawiera wiórów ani chłodziwa. Ilość odpadów jest minimalna. Są one szczególnie odpowiednie do prototypów i małych partii.

Można powiedzieć, że obie technologie są uzasadnione. W perspektywie krótko- i średnioterminowej obrabiarek nie zastąpimy przez drukarki 3D. Ekscytujące będzie obserwowanie rozwoju druku 3D w ciągu najbliższych kilku lat. Istnieją już flagowe projekty w przemyśle lotniczym, które mogą zrewolucjonizować budowę samolotów.

Dowiedz się więcej, na temat metod drukowania 3D

Jesteś zainteresowany odpornymi na zużycie częściami drukowanymi w technologii SLS? Zamów prototyp lub małą serię produkcyjną, korzystając z naszej usługi druku 3D. Możesz również odwiedzić naszą stronę internetową z materiałami iglidur®, aby dowiedzieć się więcej o naszych polimerach do pracy na sucho, które są trzykrotnie trwalsze niż konwencjonalne materiały do drukowania w zastosowaniach ruchomych. A jeśli masz jeszcze pytania, napisz do naszego eksperta ds. druku 3D Michała Sędrowskiego (msedrowski@igus.net), który z pewnością rozwieje wszystkie Twoje wątpliwości.

Dodaj komentarz