10 korzyści drukowania 3D. Dlaczego druk 3D to dobra decyzja?

 • Post author:

Druk 3D to pojęcie obejmujące wiele różnych rodzajów technologii addytywnej. Terminy „wytwarzanie przyrostowe”, „szybkie prototypowanie” czy „drukowanie przestrzenne” często stosujemy jako synonimy. Gdy do produkcji komponentów stosuje się drukowanie 3D, materiał jest dodawany warstwa po warstwie. To odróżnia druk 3D od metod cięcia, w których materiał jest usuwany w celu wytworzenia części składowych. Sprawia to, że druk 3D jest bardzo ekonomiczny w wykorzystaniu materiału.

druk 3d

Co to jest druk 3D?

W druku 3D drukarka dodaje materiał warstwa po warstwie, a warstwy łączymy ze sobą za pomocą różnych technik. Zależnie od wybranej techniki drukowania, odbywa się to poprzez stapianie warstw jedna na drugiej, polimeryzację światłem UV lub za pomocą spoiw, które łączą ze sobą warstwy materiału. W druku 3D, możemy w ten sposób przetwarzać zarówno tworzywa sztuczne, jak i metale, które dostępne są w postaci filamentów, proszku lub płynu. Co ciekawe, istnieją również drukarki 3D do ceramiki, betonu, żywności i wielu innych materiałów. W związku z tym, wybór odpowiedniego materiału zależy od tego, jak i gdzie dany element chcemy zastosować.

Druk 3D czy obróbka skrawaniem?

Główne korzyści jakie daje druk 3D, przez wielu producentów postrzegane są często jako nadmiarowe, a nawet luksusowe, w stosunku do ich potrzeb czy wymagań. W opozycji do tego stanowiska stoją jednak pewne problemy, które wynikają z formowania i obróbki części. Należą do nich: nieuniknione marnotrawstwo materiału, nadmierne koszty projektowania i zaopatrzenia w oprzyrządowanie, słaba i niejednolita jakość poszczególnych części oraz brudne i nieefektywne środowiska funkcjonujące w przemyśle obróbki skrawaniem.

Jakie korzyści niesie drukowanie 3D?

W świetle wymienionych wyżej problemów, metoda wytwarzania części za pomocą druku 3D, może w dłuższej perspektywie przynieść wspaniałe korzyści.

 1. Oszczędność kosztów – znikają koszty narzędzi, a prototypy możemy wykonywać przed wysłaniem projektów do masowej produkcji.
 2. Zastosowanie różnorodnych surowców – można uzyskać różnorodne właściwości, w tym zgodność z FDA oraz odporność na wysokie i niskie temperatury.
 3. Części wydrukowane w 3D są trwałe – zgodnie z powyższym, dzięki różnorodności materiałów i dodatków, części wydrukowane w 3D będą służyły przez długi czas, wykonując tą samą pracę  –  czy to drukowana przekładnia ślimakowa, łożysko ślizgowe czy cokolwiek innego. czego jeszcze potrzebujesz.
 4. Różnorodność drukarek 3D – w igus® używamy drukarek SLS i FDM, co zapewnia elastyczność i swobodę decyzji przy wyborze odpowiedniej części i materiału do danego zastosowania.
 5. Zmniejszenie ilości odpadów – drukowana jest dokładna część, dzięki czemu nie musimy więc nic odcinać czy usuwać nadmiaru elementów.
 6. Krótszy czas realizacji – krótkie czasy drukowania, od 30 minut.
 7. Części szyte na miarę dla Twojej aplikacji – wysoka precyzja zapewnia drukowanie dokładnych części z wybranego modelu 3D.
 8. Oszczędność wagi  – materiały do ​​druku 3D projektujemy niezwykle dokładnie, a wysokiej klasy druk zapewnia utrzymanie niskiej wagi w celu najbardziej efektywnego wykorzystania.
 9. Przetestowane, bezpieczne materiały – materiały igus® testujemy ponad 100 bilionów razy w roku, aby zapewnić przewidywalność i jakość.
 10. Wysoka precyzja – bez konieczności stosowania skomplikowanych narzędzi, możesz wyprodukować dokładnie taką część, jakiej potrzebujesz.

Obszary zastosowań druku 3D

Druk 3D stosujemy obecnie w bardzo wielu obszarach produkcji, a możliwości są praktycznie nieograniczone. W wielu aplikacjach istnieją już wypracowane rozwiązania, w pozostałych przypadkach można je szybko wdrożyć. Gdzie więc sprawdzi się druk 3D?

 • prototypy,
 • małe partie,
 • modele targowe,
 • części zamienne,
 • wystawy i muzea,
 • modele architektoniczne,
 • badania i nauka,
 • przemysł sprzętu medycznego,
 • projektowanie produktu,
 • modelarstwo hobbystyczne, i wiele więcej…

Również w igus® wykonujemy części metodą druku 3D. Dlatego, w naszym katalogu druku 3D znajdziesz m.in. łożyska ślizgowe, rolki, koła zębate, chwytaki, zębatki, nakrętki napędowe, elementy ślizgowe i wszystkie inne części, które są zoptymalizowane pod względem tarcia i zużycia.

druk 3d - koła zębate

Najpopularniejsze metody druku 3D

Istnieją różne technologie druku 3D do produkcji elementów wykonanych z tworzywa sztucznego lub metalu. To, co było trudne lub niemożliwe w konwencjonalnej produkcji można rozwiązać dzięki różnym metodom druku 3D. Dotyczy to w szczególności niewielkich komponentów lub skomplikowanych struktur. Oto krótki przegląd najczęściej stosowanych rodzajów druku 3D.

Chociaż na pierwszy rzut oka, druk 3D może nie wydawać się dla Ciebie najlepszą opcją, warto zgłębić temat. I to niezależnie od tego, czy jesteś właścicielem małej czy dużej firmy, czy osobą prywatną. Stosowanie druku 3D dla Twoich prototypów, a nawet bardziej specjalistycznych części, może okazać się naprawdę korzystne finansowo i produkcyjnie.

Chcesz wiedzieć więcej o druku 3D? Odwiedź WIRTUALNE STOISKO igus®

Nie byłeś w tym roku na targach? Nic straconego! Weź udział w targach online igus®…

Nie byłeś w tym roku na targach? Nic straconego! Odwiedź wirtualne stoisko igus®… Bez kosztów podróży i zakwaterowania, bez bolących nóg, bez wychodzenia z domu…

Jeśli masz pytania związane z drukiem 3D, skontaktuj się z naszą Manager Produktu – Moniką Gawryś, która rozwieje wszystkie Twoje wątpliwości. Napisz na adres: mgawrys@igus.net.

Ten post ma 4 komentarzy

 1. MarekB

  Druk 3D to stosunkowo nowa technologia produkcji przedmiotów i tworzenia nieszablonowych projektów. Duży wybór materiałów do wykorzystania powoduje, że możemy osiągnąć dowolną trwałość i strukturę poprzez zmianę materiału, z którego wytworzony zostanie dany obiekt.

 2. Nyssan

  Drukarki 3D to na pewno przyszłość w zakresie podobnych rozwiązań technologicznych. Chociaż technologia do najtańszych nie należy. Miejmy nadzieję, że za kilka lat sprzęt tego typu będzie nie tylko znacznie bardziej dostępny, ale również dużo tańszy.
  Dla części z Nas, również w zaciszu domowym, będzie to duże ułatwienie i radość z domowego a nie przemysłowego druku 3D

 3. Daniel G

  Druk 3D szybko się rozwija więc trzeba iść z duchem czasu. Myślę, że inwestycja w tą branże może być bardzo korzystna w każdej firmie, która regularnie zakupuje różne części zamiennie maszyn itd. To się po prostu bardziej opłaca niż kupowanie oryginalnych części.

 4. eStarter

  Super artykuł, zainspirował mnie do stworzenia strony internetowej o podobnej tematyce.

Dodaj komentarz