Sterowanie silnikiem szczotkowym prądu stałego za pomocą sterownika drylin® D3. FILM

  • Post author:
Konkurs vector 2024 - najlepsze rozwiązania z zastosowaniem prowadników kablowych

Sterownik drylin® D3 jest gotowy do natychmiastowego użycia. Wystarczy  podłączyć źródło napięcia oraz silnik i jesteśmy gotowi do pracy. Bez skomplikowanej instalacji oprogramowania lub skomplikowanego okablowania, a także bez różnych dodatkowych przełączników i czujników. W dzisiejszym filmie, przekonacie się, że starowanie silnikiem szczotkowym za pomocą sterownika D3 jest niezwykle łatwe.

Dzisiaj zaprezentuję Państwu nasz sterownik D3, który obsługuje silniki szczotkowe prądu stałego. Po pierwsze nie potrzebujemy do tego żadnego komputera, dodatkowego oprogramowania, wystarczy nam sam sterownik i przyciski na jego obudowie, tak by wybrać odpowiednie funkcje sterownika. 

Łatwe sterowanie silnikiem szczotkowym prądu stałego

W momencie, gdy mamy wszystkie cztery switche przełączone w pozycji dolnej, sterownik pracuje w ten sposób, że działa tylko kiedy przytrzymujemy przycisk. Możemy używać zewnętrznych przycisków, bądź tych na obudowie. Czyli możemy, trzymając przycisk, ruszać wózkiem. Kiedy przycisk puszczamy, wózek się zatrzymuje.

Ten tryb można zmienić, przełączając w prosty sposób pierwszy switch. Jak widzimy, teraz sterownik działa w ten sposób, że po dojechaniu do czujnika krańcowego wyłącza nam ruch, ale nie trzeba trzymać przycisku.

Drugi switch odpowiada za to, czy korzystamy z sygnału z czujników krańcowych czy nie. Sterownik ma wbudowany czujnik amperometryczny, dzięki któremu możemy pracować bez krańcówek. Po dojechaniu do przeszkody, sterownik wyczuje wzrost natężenia prądu i zatrzyma ruch.  Jak widzimy, sterownik nie reaguje na sygnały z czujników krańcowych, tylko dopiero po najechaniu na przeszkodę zatrzymuje wózek.

Kolejne dwa switche omówimy przy innej okazji.

Regulacja prędkości i siły

Natomiast chciałem zwrócić uwagę na dwa potencjometry, które mamy na obudowie.

Jeden odpowiada za regulację prędkości. Jest to regulacja za pomocą PWMa, czyli szerokości wypełnienia impulsu.

Drugi z potencjometrów, do którego potrzebujemy mały śrubokręt, odpowiada za regulację siły. Jeżeli go skręcimy za bardzo, to wózek nie będzie w stanie się ruszyć, bo ograniczamy prąd silnika do takiego stopnia, że nie jest w stanie się kręcić. Ale kiedy ta migająca czerwona lampka zaświeci się na stałe, oznacza to, że wózek powinien już się wózek ruszyć, ale będzie go stosunkowo łatwo zatrzymać. Jeżeli natomiast zwiększymy maksymalnie dopuszczalną siłę, to nie zatrzymamy go ręką – ja nawet nie będę próbował tego robić.

Tak samo to działa z zewnętrznymi przyciskami, które mamy podłączone do wejść cyfrowych sterownika.

I to właściwie tyle. Bardzo dziękuję za uwagę.

Dowiedz się więcej na temat sterowania silnikiem do zastosowań liniowych i obrotowych . Kup już dzisiaj drylin® D3 dla silników prądu stałego.

Dodaj komentarz