Czym jest promień gięcia i minimalny promień gięcia przewodu? FILM

  • Post author:

Wybierając przewody i elementy przenoszące przewody, należy wziąć pod uwagę  ich promień gięcia, a dokładnie minimalny promień gięcia przewodu. Po co nam ta wiedza? Wszystkiego dowiecie się z dzisiejszego odcinka. Obejrzyjcie koniecznie!

Witam Państwa bardzo serdecznie. Nazywam się Karol Kozłowski i w firmie igus® zajmuję się przewodami. W dzisiejszym odcinku chciałbym Państwu przedstawić temat związany z promieniami gięcia. Dla wielu z Was jest to temat trywialny, ale nie dla wszystkich jest to temat oczywisty.

Promień gięcia przewodu na przykładzie prowadnika serii 2500

Omówimy to na przykładzie prowadnika serii 2500. Jedna szerokość i trzy różne promienie gięcia – od 55 mm, przez 76 mm do 100 mm. Promień gięcia jest liczony do środka ogniwa. Na przykładzie tych trzech prowadników możemy spróbować dopasować, jaki przewód moglibyśmy użyć.

Do dyspozycji mamy siedem różnych wariantów cenowo-jakościowych i związanych z nimi faktorami gięcia.

Na przykład mamy przewód o średnicy 10 mm, faktor zgięcia dla danego przewodu wynosi 4, więc promień gięcia wyniesie 40 mm. Dla najtańszej opcji przewód analogiczny, w tej samej konfiguracji, załóżmy ma tę samą średnicę zewnętrzną, ale faktor gięcia 12, jego krotność daje promień gięcia 125 mm.

Promień gięcia przewodów ethernetowych

Sprawdźmy to na przykładzie przewodów ethernetowych kategorii 6, na trzech różnych przykładach.

Mamy przewód CF BUS PUR 049, który ma promień gięcia 94 mm, czyli powinien być użyty w prowadniku o największym promieniu gięcia.

Analogicznie, stopień wyżej jakościowo – CF BUS 049 ma promień gięcia 85 mm, czyli prowadnik o promieniu gięcia 75 to dla niego za mało, należy więc go użyć w prowadniku o promieniu 100 mm.

Natomiast przewód CF BUS LB 049 ma najmniejszy promień gięcia w tej konfiguracji, który wynosi 64 mm i możemy go już użyć w tym mniejszym prowadniku. Żeby zejść do tak małego promienia gięcia możemy np. użyć światłowodów do transmisji danych.

Promień gięcia przewodów zasilających

Zazwyczaj zmniejszenie promienia gięcia wiąże się z podniesieniem cen, natomiast są przykłady, w których te ceny możemy obniżyć. Takim przykładem są przewody zasilające.

Na przykładzie przewodu 4-żyłowego, 16 mm2, którego średnica zewnętrzna wynosi około 20 mm i promień gięcia około 150 mm. Możemy rozdzielić ten przewód na 4 pojedyncze żyły, czyli 3 żyły czarne, 4 jako ochronna. Po pierwsze zmniejszamy promienie gięcia w okolice 75 mm, czyli już znacząco. A dodatkowo także cenę, nawet o około 30%.

Mam nadzieję, że przedstawione informacje były dla Państwa pomocne. Dziękuję. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, na temat tego jak wybrać  promień gięcia  przewodu lub nośnika, odwiedź naszą stronę internetową.

Dodaj komentarz