5 szybkich rad, jak łączyć szyny prowadnic liniowych drylin®

  • Post author:
Konkurs vector 2024 - najlepsze rozwiązania z zastosowaniem prowadników kablowych
Webinar - systemy odciągu triflex i rozwiązania dla robotów SCARA

Szyny prowadnic mają zazwyczaj długość od 80 do 4000 mm. Klienci często pytają jednak, jak łączyć szyny prowadnic liniowych. Czy jest to w ogóle możliwe? Odpowiedź brzmi: tak. Poznaj 5 szybkich rad, jak łączyć prowadnice liniowe.

Ponieważ ślizgowe łożyska liniowe ślizgają się po płaszczyźnie i “wypełniają” szczelinę między szynami, są lepszym wyborem niż na przykład łożyska toczne. Dlatego też, prowadnice liniowe drylin® są idealne do tego typu zastosowań.

Jak łączyć szyny prowadnic liniowych?

Na początku, zadanie to może wydawać się proste. Jak trudne, może być bowiem połączenie końcówek kilku sztuk szyn z aluminium? A jednak! Bardzo ważne jest, aby szyny zostały prawidłowo zeszlifowane. Jeśli zastosujesz 5 poniższych rad, połączenie długich szyn prowadnic liniowych drylin® pójdzie szybko i prosto.

jak łączyć szyny prowadnic liniowych
Fot. Dłuższe szyny można wydłużyć, łącząc je razem (szyny aluminiowe drylin®)

Etap 1. Pomiar

Zmierz dwie szyny, które zamierzasz połączyć. Pamiętaj, że nie jest zalecane łączenie na styk szyn, które różnią się od siebie wysokością lub szerokością o więcej niż 0,05 mm.

Może to być trudne, jeśli starasz się dopasować nową szynę do szyny zakupionej wiele lat temu, ponieważ tolerancje produkcyjne różnią się w zależności od partii aluminium. Ponadto, różnica może być również w kolorze.

Idealnie byłoby użyć szyny z tej samej partii produkcyjnej, lub alternatywnie, użyć precyzyjnego szlifowania aluminium lub stali wału, które mają znacznie ściślejsze tolerancje obróbki skrawaniem.

narzędzie do pomiaru - szyny aluminiowe drylin®.
Fot. Narzędzie do pomiaru szyny aluminiowej drylin®

Etap 2. Cięcie

Przytnij szyny prowadnic drylin® tak, aby rozstaw otworów był symetryczny podczas całego przejazdu. Na przykład, jeśli nominalna odległość pomiędzy otworami montażowymi wynosi 120 mm (c4), to odległość od końca do pierwszych otworów na każdym z nich powinna wynosić 60 mm (c5 lub c6).

Fot. Cięcie i pasowanie szyn

Etap 3. Opiłowanie

Na końcach każdej szyny, która będzie łączona, należy wykonać 30 – 45° x 0,5 mm fazę na wszystkich powierzchniach, z którymi łożysko może się stykać. Opiłowanie może być wykonane ręcznie. Należy również przeszlifować wszystkie zadziory.

Skontaktuj się z nami, jeśli chciałbyś żebyśmy wycenili tę usługę: kniemyjski@igus.net.

Fot. Pilnik do szyn liniowych drylin®

Etap 4. Wyrównanie

Dopasuj każdą długość szyny i przymocuj luźno za pomocą śrub.

Krok 5. Zaciskanie i sprawdzanie

Przed trwałym zamocowaniem zespołu szyny, należy wyrównać szyny za pomocą zacisków na linii łączenia i w miarę możliwości docisnąć do prostej krawędzi. Zamocuj śruby i sprawdź, czy wózek płynnie przesuwa się płynnie po każdym połączeniu. Jeżeli wózek nie pracuje płynnie, należy ponownie ustawić szyny.

Jeśli nadal masz wątpliwości, jak łączyć szyny prowadnic liniowych, napisz do nas!

Kamil Niemyjski kniemyjski@igus.net i Radosław Sobociński rsobocinski@igus.net czekają na Twoje pytania.

Dodaj komentarz