Polimerowe prowadniki kablowe kontra prowadniki stalowe

  • Post author:

Czy są jeszcze inżynierowie, którzy uważają, że polimerowe prowadniki kablowe nie zastąpią prowadników stalowych? Dlaczego tak jest?

Czy starsza technologia znaczy lepsza?

Pierwsze prowadniki kablowe zostały wykonane ze stali, więc, jak to często bywa, zakłada się, że im starsza technologia, tym lepiej. Jednak obecnie plastikowe nośniki kablowe mogą osiągnąć prawie wszystko, co stal potrafi. Wykonane z wysokowydajnej mieszanki polimerów, oferują niższe koszty, mniejszą wagę i są odporne na korozję.

W ostatnich latach polimerowe e-prowadniki zastąpiły stal w większości typów maszyn automatycznych. Wynika to z faktu, że plastikowe prowadniki kablowe są lżejsze, a więc umożliwiają większą liczbę cykli, większą prędkość i wzrost wydajności produkcji. Przewaga kosztowa jest kolejnym powodem stosowania plastikowych nośników kablowych w tym obszarze.

Stalowe prowadniki linowe nadal dominują w niektórych gałęziach przemysłu, np. na wózkach widłowych, a także w przemyśle stalowym i górniczym. Nie oznacza to, że polimerowe prowadniki kablowe nie mogą być stosowane w tych środowiskach, ale branże te powoli ulegają zmianom.

Jakie są zalety i/lub wady każdego z nich?

Prowadniki kablowe z tworzyw sztucznych są zazwyczaj lepsze od stalowych, ponieważ są tanie, lekkie i odporne na korozję. Prowadniki stalowe mają zazwyczaj specjalną powłokę, która czyni je odpornymi na korozję. Alternatywnie, aby wyeliminować problemy związane z korozją, można zastosować prowadnik linowy ze stali nierdzewnej – mogą one jednak być bardzo kosztowne. Tworzywa sztuczne już teraz mają przewagę cenową nad stalowymi prowadnikami linowymi, a ta przewaga jest jeszcze większa w porównaniu z prowadnikami ze stali nierdzewnej.

Polimerowe prowadniki kablowe mają również budowę modułową – do ich demontażu potrzebny jest jedynie śrubokręt. Natomiast stalowe wymagają do demontażu kluczy i zestawów narzędzi. Oznacza to, że nie są one tak łatwe do demontażu i wymiany. Natomiast w przypadku e-prowdnikó można łatwo wymienić ogniwo w przypadku jego uszkodzenia lub złamania.

Dodatkową zaletą e-prowdników jest to, że mogą one ślizgać się po sobie podczas długich podróży. Natomiast stalowy prowadnik linowy wymaga skomplikowanego systemu podparcia, aby móc obsługiwać górny bieg na dłuższych dystansach, ponieważ nie może się na siebie ześlizgiwać.

Polimerowe prowadniki kablowe dla suwnic

Często słyszymy pytanie: Czy możecie podać przykład lub przykłady zastosowania polimerowych prowadników kablowych w bardzo wymagających środowiskach?

E-prowadniki wykonane z polimerów wykorzystuje się w zastosowaniach morskich, takich jak platformy wiertnicze, a także w cegielniach, elektrowniach węglowych, pojazdach do budowy dróg, spalarniach śmieci, maszynach do wiercenia tuneli, hutach, zakładach utylizacji odpadów, górnictwie i innych. Mogą one obsługiwać duże obciążenia, duże prędkości i duże odległości.

Jednym z przykładów jest zastosowanie na długich trasach o długości ponad 1447 stóp na dwóch suwnicach do rozładunku statków w elektrowni węglowej w Malezji. Plastikowe prowadniki zainstalowaliśmy jako system w pełni prefabrykowany. Dostarczają energię i dane do wózka i kabiny. Żurawie rozładowują do 1500 ton węgla na godzinę w stacjach dokujących na sztucznej wyspie położonej około mili od brzegu.

W USA, Virginia International Terminals obsługuje i utrzymuje sześć żurawi do przeładunku kontenerów i ładunków łamanych w swoim drugim co do wielkości terminalu typu statek-brzeg. Jednym z tych żurawi jest 30-letni żuraw Paceco.

Firma miała problemy z wiatrem oraz awarie rolek i kabli holowniczych we wszystkich swoich systemach festoonowych odpowiedzialnych za dostarczanie komunikacji i energii z tyłu dźwigu do kabiny operatora. Skłoniło to operatorów terminali do wymiany festonów na wcześniej zamocowane plastikowe prowadniki kabli, które zapewniają większą niezawodność przy niższych kosztach.

Dlaczego we wszystkich liniach produktów igus® skupia się wyłącznie na tworzywach sztucznych?

Początkowo igus® był formą wtryskową do tworzyw sztucznych i zyskał sławę w oparciu o swój cel, jakim było wytwarzanie zaawansowanych funkcjonalnie, a jednocześnie niedrogich komponentów i akcesoriów polimerowych. Dzięki prowadzonym przez lata szeroko zakrojonym badaniom nad trybopolimerami udało nam się opracować lepsze materiały i lepsze produkty zapewniające dłuższą żywotność przy niższych kosztach niż większość, jeśli nie wszystkie, alternatywy dla prowadników stalowych.

Polimerowe prowadniki kablowe do zadań specjalnych

igus® opracował specjalny materiał do wysokich temperatur – igumid HT („HT” do wysokich temperatur). Wytrzymuje on gorące, latające odłamki, takie jak metalowe wióry, o temperaturze do pond 800 st. C. Wcześniej było to możliwe tylko w przypadku prowadników stalowych.

igus® wyprodukował również największy plastikowy nośnik kabli na świecie – E4.350. Jest on odporny na zużycie, nie wymaga konserwacji i jest odporny na wodę morską i olej mineralny. Olbrzymi prowadnik kablowy opracowaliśmy przede wszystkim do wymagających zastosowań. Mogą to być np. działanie lodu, wiatru, burzy, słonej wody, ropy naftowej i błota wiertniczego na platformach wiertniczych. E4.350 może poruszać się prawie 15 m w górę i w dół. Chroni i prowadzi ciężkie kable hydrauliczne, gdy platforma wiertnicza się wsuwa się lub gdy następuje skok głowicy wiertniczej.

Ten post ma jeden komentarz

  1. Kuba

    Prowadniki stalowe szanuje za właściwości takie jak stabilność i wytrzymałość, stała lub regulowana szerokość łańcucha, duży zakres długości samonośnych oraz zastosowania ruchome w płaszczyźnie 3D.

Dodaj komentarz