Od czego zależy stopień ochrony IP? Czym są klasy ochronności?

  • Post author:

Urządzenia elektryczne mogą być narażone na różne warunki i muszą działać niezawodnie niezależnie od wszelkich wpływów zewnętrznych. W porównaniu z lampą w salonie, która nie jest narażona na działanie deszczu, lampa ogrodowa musi być specjalnie zaprojektowana i zaizolowana pod kątem wpływu warunków atmosferycznych. W tym celu stworzone zostały klasy ochronności. Dowiedz się, od czego zależy stopień ochrony IP?

Kodeksy ochrony (International Protection Codes) jasno określają wpływy, przed którymi produkt jest chroniony. Poszczególne kategorie określają stopień ochrony, w jakim zapobiega się niepożądanemu przedostawaniu się ciał obcych i wilgoci do wnętrza urządzenia. Ochrona przed naprężeniami mechanicznymi jest również dokładnie określona w specyfikacji IP.

Co to jest stopień ochrony IP - złącza przemysłowe

Co oznaczają klasy ochronności IP?

IP oznacza International Protection lub Ingress Protection. Specyfikacja IP, w połączeniu z kolejnymi numerami kodowymi, dostarcza dokładnych informacji na temat czynników zewnętrznych, przed którymi produkt jest chroniony.

W przypadku złącza obudowa (połączenie śrubowe, uszczelka, wkładka), mechanizm blokujący i współpracujące złącze zapewniają ochronę przed wnikaniem zanieczyszczeń. Miejsce styku powinno być zabezpieczone przed zewnętrznymi czynnikami mechanicznymi, takimi jak ciała obce, kurz, niezamierzony kontakt, a także przed wnikaniem cieczy, aby zapobiec między innymi korozji lub zanieczyszczeniu. Bez tego zabezpieczenia, przewodność elektryczna styków mogłaby ulec pogorszeniu, powodując przestoje w produkcji lub zagrożenie dla ludzi.

Gdzie stosowany jest stopień ochrony IP?

Stopień ochrony IP można znaleźć w wielu różnych obszarach, takich jak np:

  • Maszyny budowlane
  • Sektor motoryzacyjny
  • Transport publiczny
  • Kontrola katastrof
  • Technologia obronna
  • Technika medyczna
  • Przemysł spożywczy
  • Branża imprezowa

Jaką strukturę ma stopień ochrony IP?

Krajowe i międzynarodowe normy DIN EN 60529 i ISO 20653 definiują kombinacje numerów kodowych oraz rodzaj ochrony w różnych specyfikacjach IP. Pierwszy numer kodu oznacza stopień ochrony obudowy przed dotykiem i ciałami obcymi. Drugi numer kodu oznacza stopień ochrony obudowy przed wilgocią lub przenikaniem wody. Jeśli jedna z dwóch cyfr klasy ochronności IP nie musi być podana, zamiast tej cyfry umieszczany jest znak „X”.

Rys. Znaczenie klas ochronności IP

Jaki stopień ochrony IP jest odpowiedni dla danego zastosowania?

igus®, w montażu przewodów, stosuje złącza o różnych typach ochrony, w zależności od zastosowania w różnych obszarach. Poniżej znajdziecie przegląd rodzajów ochrony, które nadają się do poszczególnych obszarów zastosowań.

Stopień ochrony IP2X i IP20

Złącza o stopniu ochrony IP2X lub IP20 są szczególnie często stosowane w biurach lub w chronionych, zamkniętych obszarach, takich jak szafy sterownicze, skrzynki zaciskowe, panele sterowania itp. W tym przypadku wymagana jest stosunkowo niska specyfikacja IP, ponieważ nie ma specjalnych warunków w środowisku, przed którymi złącze musi być chronione.

To samo dotyczy przemysłu maszynowego, gdzie stosowane są również rozdzielnice, które same w sobie chronią przed wnikaniem czynników zewnętrznych i dlatego nie wymagają dodatkowo wysokiego stopnia ochrony dla złącza.

Stopień ochrony IP55 i wyższy

Złącza o stopniu ochrony od IP55 oferują już wysoki poziom ochrony przed wnikaniem różnych mediów. Ta klasa ochrony jest zatem szczególnie odpowiednia dla zastosowań morskich, takich jak dźwigi w portach. Ponadto złącza o stopniu ochrony IP55 lub wyższym są stosowane w budownictwie, gdzie muszą wytrzymać niekorzystne warunki atmosferyczne i środowiskowe. W zależności od rodzaju zastosowania i środowiska należy wybrać odpowiednią wtyczkę z odpowiednim stopniem ochrony.

Stopień ochrony IP65

Jeżeli złącze ma stopień ochrony IP65, to jest całkowicie zabezpieczone przed zanieczyszczeniami. Kurz nie może się przedostać, a złącze jest chronione przed strumieniami wody z dowolnego kierunku. IP65 jest szczególnie ważne w przypadku konieczności ochrony ruchomych części, takich jak silniki lub przekładnie.

Odwiedź nasz sklep ze złączami i znajdź właściwe połączenia dla swojej aplikacji.

Jeśli potrzebujesz więcej informacji, skontaktuj się z naszym Menedżerem produktu readycable® – Karolem Lenkiewiczem: klenkiewicz@igus.net. Z pewnością rozwieje on wszelkie Twoje wątpliwości.

Dodaj komentarz