Jak przetrwać kryzys w przedsiębiorstwie? Jak igus® radzi sobie w dobie pandemii Covid-19 dbając o pracowników i klientów?

 • Post author:
Konkurs vector 2024 - najlepsze rozwiązania z zastosowaniem prowadników kablowych
Webinar - systemy odciągu triflex i rozwiązania dla robotów SCARA

Wiosna 2020 przyszła do nas z wyzwaniami spowodowanymi światową pandemią Covid-19. Mieliśmy mnóstwo planów, które niestety nie zostały zrealizowane.  Miała być owocowa niespodzianka na Pierwszy Dzień Wiosny, miały być ukryte zające Wielkanocne. W zamian za to pojawiły się kwestie związane z zapewnieniem bezpieczeństwa naszym pracownikom i klientom. Podjęliśmy wiele decyzji i działań, dzięki którym wiemy, jak przetrwać kryzys związany z koronawirusem.

Jak przetrwać kryzys w biurze i w terenie, czyli działania, które podjęliśmy w związku z Covid-19

Wszyscy nasi pracownicy pracujący w biurze i terenie, którzy mieli taką możliwość przeszli na tryb pracy zdalnej. Było to dla nas duże wyzwanie. Do tej pory, część oprogramowania, z którego korzystały m.in. dział Logistyki, Obsługi Klienta i Księgowość, była postawiona na wewnętrznych serwerach, umożliwiających pracę wyłącznie w siedzibie firmy. Wystarczył tydzień, by nasz dział IT, we współpracy z kolegami z Niemiec, przeniósł wspomniane oprogramowanie, umożliwiając pracę zdalną wszystkim biurowym pracownikom igus®.

Nasi Regionalni Inżynierowie Sprzedaży również zmienili swój system pracy. Zamiast bezpośrednich spotkań u Klientów, zaczęli prowadzić spotkania wirtualne, tzw. e-wizyty, za pomocą narzędzi, z których w porę zostali przeszkoleni. Dzięki temu zarówno działy sprzedażowe, jak i cały back office, może działać jak do tej pory, tylko z domu.

Zabezpieczenie pracowników produkcyjnych w czasie epidemii

Przecież w Warszawie mamy również produkcję. Konfekcjonowania przewodów i składania prowadników nie możemy zlecić do wykonania w domu.

Nasi pracownicy z działu Produkcji, wiedzą jak bardzo istotna jest ich praca. Wiedzą również, że od ich mobilizacji zależą terminowe dostawy do Klientów. Dlatego, zarząd igus® podjął decyzję o wypłacie specjalnego dodatku w wysokości 25% podstawy wynagrodzenia dla wszystkich pracowników z produkcji i magazynu. Pragniemy docenić ich trud i zaangażowanie w tych niecodziennych czasach.

Z całą starannością zadbaliśmy również o bezpieczeństwo pracowników, którzy musieli pozostać fizycznie na produkcji.

Zasady bezpieczeństwa obowiązujące w igus®

 1. Zachowywanie min. 2 m odległości –  zorganizowaliśmy pracę tak, żeby osoby nie pracowały obok siebie
 2. Dezynfekcja to podstawa – przy wejściu do firmy jest obowiązkowa dla wszystkich. W każdym dziale, toaletach oraz punktach w przestrzeni wspólnej są dostępne płyny do dezynfekcji rąk oraz chusteczki do dezynfekcji telefonów.
 3. Każdy pracownik ma dostęp do jednorazowych rękawiczek i maseczek.
 4. Zabezpieczyliśmy folią tyły stołów pracowników, żeby zapewnić im maksymalny komfort pracy.
 5. Kurierzy oraz spedytorzy nie mogą wchodzić na halę, a dokumenty przekazują w koszulce po uprzednim zdezynfekowaniu rąk.
 6. Uelastyczniliśmy godziny pracy na Produkcji. Pracownicy przychodzą w odstępach czasowych, które zapewniają zachowanie bezpiecznej odległości, w takich miejscach jak np. szatnie. Dzięki temu, nasi pracownicy nie muszą również korzystać z komunikacji miejskiej w godzinach wzmożonego ruchu.
 7. Na stołówce, podczas przerwy, nie może przebywać więcej niż 9 osób, każdy siedzi w bezpieczniej odległości > 2 metrów.
 8. Każdy pracownik wchodząc rano do biura ma mierzoną temperaturę.
 9. Wywiesiliśmy instrukcje i plakaty z informacjami o tym, jak należy zachowywać się w czasie epidemii.
 10. Na infopoincie wyświetlamy filmik informacyjny o koronawirusie:  https://www.gov.pl/web/koronawirus 

Dzięki działaniom zapewniającym bezpieczeństwo i braku poczucia zagrożenia wywołanego pandemią, zdecydowana większość pracowników pozostała na pokładzie. Wykonując swoje codzienne obowiązki z pełnym zaangażowaniem, wciąż zapewnia Klientom jak najlepszą obsługę. W tych trudnych czasach nasi pracownicy, poprzez swoją postawę, udowodnili, że można na nich polegać. Swoim codziennym działaniem są urzeczywistnieniem naszych firmowych wartości.

jak wartości igus
Rys. igus® działa zgodnie z sześcioma kluczowymi wartościami firmowymi

Dołącz do nas! Sprawdź najnowsze oferty pracy w igus® Polska

Ten post ma jeden komentarz

 1. Karol

  Niezależnie od tego, czy pracuje się w biurze, czy na magazynie, konieczna jest dokładna dezynfekcja pomieszczeń. Każda firma powinna o tym pamiętać, ponieważ od tego w dużej mierze zależy obecnie bezpieczeństwo zatrudnionych osób.

Dodaj komentarz