Z garażu do sukcesu, czyli historia firmy igus®

  • Post author:

Z garażu do sukcesu… Znacie już takie opowieści, prawda? Czy historia firmy igus® może Was jeszcze czymś zaskoczyć? Przekonacie się sami. Zapraszamy na opowieść o budowaniu międzynarodowego przedsiębiorstwa, w którym najważniejsi są ludzie i innowacje.

Świat, od zawsze jest w ciągłym ruchu. Dzięki rozwojowi technologicznego maszyny, które tworzymy są szybsze, a ich ruchy coraz bardziej precyzyjne. Musimy więc tworzyć coraz lepsze, sprawniejsze, wytrzymalsze komponenty do maszyn.

Günter Blase, założyciel firmy igus®, już w 1964 r. opracował pierwsze produkty do ruchu, wykonane z wysokowydajnych polimerów o niskim zużyciu. Dziś nazywają się motion plastics®. Zapraszamy na opowieść o firmie igus®, w której największymi wartościami są ludzie i innowacje, które tworzą. Historia firmy igus® dopiero się zaczyna…

Fot. Fabryka igus® w Kolonii

Każdy początek jest trudny, czyli jak zaczęła się historia firmy igus®

„Daj mi swoją najtrudniejszą część, a znajdę rozwiązanie”, powiedział Günter Blase w 1964 roku, aby zdobyć Pierburga, swojego pierwszego klienta. Potrzebne były pieniądze na utrzymanie rodziny, więc postanowił zaryzykować. igus® właśnie rozpoczynał swoją działalność, a pierwsza wtryskarka nawet nie była jeszcze kupiona… Zamówienie z Pierburga było wiec pilnie potrzebne.

Najbardziej skomplikowaną częścią, jakiej potrzebował Pierburg, był stożek zaworu do gaźnika. Kto w 1965 roku wpadłby na pomysł użycia polimeru do produkcji tego niewielkiego komponentu, dotychczas wytwarzanego tylko z metalu. A co więcej, kto pomyślałby o wykonaniu go za pomocą wtryskarki. Było to po prostu zbyt skomplikowane… Jednak Günter Blase nie widział powodu, by się poddać. Wszedł do swojego podwójnego garażu i eksperymentował tak długo, aż z wtryskarki nie wyszedł pierwszy, doskonały, polimerowy stożek zaworu. I tak rozpoczyna się historia firmy.

https://www.facebook.com/igusPolska/posts/2186570868058247

Pierwszy e-prowadnik z polimerów

Wyprodukowanie w 1971 roku pierwszego e-prowadnika z tworzywa sztucznego było znamienne  dla igus®. Opracowano go, ponieważ Günter Blase niezwykle uważnie słuchał producenta tekstyliów Schlafhorst, który szukał nowej koncepcji dla swoich maszyn tekstylnych. Zależało mu, by podczas długich przesuwów w surowym środowisku fabrycznym, chronić przewody.

igus® produkował już wtedy łożyska ślizgowe z wysokiej jakości tworzywa sztucznego. Tak zwana seria 20 została utworzona we współpracy z inżynierem mechanicznym. Był to kamień milowy w automatyce.

Z garażu do sukcesu… Przenosiny do Lochermühle w Bergisch Gladbach

Nadszedł ten dzień, kiedy podwójny garaż w Kolonii-Mühlheim stał się zbyt mały. W Bergisch Gladbach, koło Kolonii, w zabytkowej dzielnicy przemysłowej Lochermühle, Günter Blase znalazł odpowiedni budynek. Usytuowany był powyżej starych terenów, na których pierwsze fabryki powstały już w 1595 roku. To miejsce, położenie obok rzeki Strunde, przesiąknięte duchem przedsiębiorczości, dało niezwykły impuls do rozwoju firmie igus.

https://www.facebook.com/igusPolska/posts/2202084429840224

iglidur® G – pierwszy materiał łożyska ślizgowego

Günter Blase to dociekliwy umysł i pionierski duch. Dlatego opracowanie przez niego własnych materiałów do łożysk ślizgowych, było tylko kwestią czasu. I tak, w 1983 roku powstał iglidur® G, pierwszy materiał, z którego wykonano łożyska ślizgowe metodą formowania wtryskowego, które do dziś są częścią asortymentu firmy.  Łożyska ślizgowe iglidur® G wyróżnia wszechstronna użyteczność, podobnie jak w przypadku wszystkich łożysk ślizgowych firmy, są one bezsmarowe i bezobsługowe.

igus® GmbH rozpoczyna światową podróż i w 1985 roku dociera do USA

Kiedy do firmy dołączył Frank Blase, dostrzegł okazję do szybszego osiągnięcia sukcesu w USA. Miała za to odpowiadać gama łożysk ślizgowych igus®. Opracowano wtedy dwa dodatkowe materiały, iglidur® X i iglidur® M250 i przypisano im niezbędne wymiary w calach. Początki firmy na Rhode Island był powolny, jednak dzisiaj igus® USA jest jednym z największych z oddziałów, które istnieją za granicą.

Układ słoneczny igus®

To ludzie tworzą igus® takim, jaki jest dzisiaj. Nie tylko pracownicy, ale także Klienci. Aby zilustrować filozofię igus® i ułatwić zrozumienie oraz uznanie jej wartości, Frank Blase opracował „układ słoneczny” firmy igus®, który wizualnie reprezentuje strukturę korporacyjną igus® GmbH. Obejmuje on wszystkich i wszystko: zespoły, liderów zespołów, menedżerów i kadry kierownicze, a także Klienta jako ważny punkt centralny istnienia firmy. W końcu to Klient, podobnie jak słońce, jest źródłem energii.  Wszystko działa razem w ramach systemu zorientowanego na zasady chaosu – i gwarantuje, że nie będzie statyczne.

https://www.facebook.com/igusPolska/posts/2215519468496720

Pierwszy przewód chainflex CF1

E-prowadniki były coraz częściej używane w przemyśle, nieuniknione więc było, że odpowiednie przewody staną się przedmiotem uwagi. Podczas rozmów z klientami, Frank Blase niejednokrotnie  słyszał, że podczas korzystania z przewodów słabej jakości pojawia się efekt korkociągu, zerwanie rdzenia czy powstawania pętli w przypadkach przyspieszenia, dużej liczby cykli lub wysokich szybkości. Ponieważ igus® opanował to wyzwanie w przypadku e-prowadników, postanowił opracować również własne przewody. Tak oto powrastały pierwsze przewody chainflex® CF1, zoptymalizowane pod względem trybologicznym z innowacyjnym splotem. W ten sposób igus® przyjął odpowiedzialność za cały system składający się z e-prowadnika oraz przewodów.

Gotowi na readychain®?

W 1991 roku igus® wprowadza konfekcjonowane e-prowadniki, które są gotowe do natychmiastowego montażu. Idea ta powstała, na skutek poszukiwania odpowiedzi na pytanie, które zadajemy sobie do dziś: Jak możemy ulepszyć coś dla Klienta?

readychain® to jedna z odpowiedzi. Jest to e-prowadnik, konfekcjonowany z wyprzedzeniem i zawierający pożądane przewody w odpowiednich wymiarach. Dzięki temu jest gotowy do natychmiastowego montażu.

igus® rośnie. Nowa siedziba w Porz-Lind w Kolonii

igus® nieustannie rozwijał się we wszystkich dziedzinach. Pewnego dnia, fabryka w starych murach stała się więc już zbyt mała. Potrzebowaliśmy większej przestrzeń produkcyjnej i więcej miejsca dla pracowników. Nie na kilka lat, nie przejściowo, ale na dłuższą metę. To miała być stała baza  – fabryka, która może rozwijać się wraz z firmą. Znany brytyjski architekt, Sir Nicholas Grimshaw, zafascynowany rozmową, a także obrazem układu słonecznego, który odzwierciedla kulturę korporacyjną igus® stworzył niezwykły budynek. Wyróżniają go uderzające żółte pylony, a także otwartość, elastyczność i niezwykły, jasny design, który niezmiennie robi wrażenie na pracownikach i przechodniach.

https://www.facebook.com/igusPolska/posts/2249583845090282

Nowy produkt w rodzinie – samonastawne łożyska igubal®

Produkcje samonastawnych łożysk była logiczną konsekwencją ciągłego rozwoju materiałów i wzrostu liczby możliwych zastosowań. Oprawa wyprodukowana metodą wtrysku 2-komponentowego, jest uformowana nad wewnętrzną czaszą kulistą, pozostając jednocześnie ruchomą. Asortyment produktów igubal® nieustannie rośnie, ale niezależnie od nowych materiałów i kształtów, niektóre rzeczy pozostają takie same: łożyska nie wymagają smarowania, konserwacji i są bardziej ekonomiczne niż łożyska metalowe.

Początki igus® w Polsce

Początki firmy igus® w Polsce sięgają 1997 roku, kiedy to nasza pierwsza siedziba mieściła się na ul. Parowcowej. W tamtym czasie w biurze pracowało zaledwie 8 osób. W 2011 r. zmieniliśmy lokalizację i przeprowadziliśmy się na ul. Nakielską. Do 2014 r. nasza igusowa rodzina rozrosła się do 34 osób. Również magazyn zwiększył swoją powierzchnię i zajmował w tym czasie 55 m2.

https://www.facebook.com/igusPolska/posts/2739851806063481

Pierwsze e-prowadniki dla robotów przemysłowych

W wielu obszarach produkcji przemysł coraz częściej korzysta ze wsparcia robotów przemysłowych. Niestety, ze względu na duży promień ruchu, roboty wymagają specjalnych rozwiązań dla bezpiecznych i niezawodnych systemów zasilania. W 2003 roku igus® przedstawił pierwsze specjalne rozwiązania dla robotów, które są niezwykle elastyczne i radzą sobie ze skręcaniem oraz pracą przez całą dobę. Wprowadzenie na rynek serii produktów triflex®. Pasujące przewody, które poradzą sobie z tymi samymi warunkami, pojawiają się później.

Rozbudowany system modułowy prowadnic liniowych

Również w 2003 roku, igus® wprowadza na rynek  swoją pierwszą prowadnicę profilową w postaci drylin® W. Jej zalety to całkowicie bezsmarowe i bezobsługowe elementy ślizgowe. Dzięki ich niezwykłej odporności na zabrudzenia, kurz i wilgoć, mogą być stosowane w wielu trudnych warunkach. Działają przy tym bardzo cicho, zwłaszcza w przypadku długich okresów użytkowania, gdy wiele maszyn pracuje równolegle.

Bezsmarowe łożyska kulkowe xiros® w akcji

Już od dziecka mamy styczność z łożyskami kulkowymi. Znajdziemy je w rolkach, skuterach dla dzieci, w rowerkach. Są niemal codziennym elementem naszego życia. Niestety, na pewnym etapie, wszyscy użytkownicy łożysk kulkowych stykają się z niedogodnością, jaką jest smarowanie. I w tym miejscu wchodzi igus®, który powrócił do swojego zestawu polimerowych sztuczek i opracował pierwsze łożyska kulkowe z tworzyw sztucznych, które powodują bardzo małe tarcie. Stąd też nazwa produktu, gdyż xiros, z greckiego oznacza suchy. Produkty te są więc bezsmarowe i bezobsługowe. Ważą mniej niż metalowe łożyska kulkowe, a ponieważ są bardziej higieniczne, nadają się do znacznie szerszych zastosowań. Parafrazując znane przyslowie “Historia firmy kołem się toczy”…

Ekonomiczna Automatyzacja – robolink®

robolink® W był pierwszym ekonomicznym ramieniem robota firmy igus®. Rozwój rozpoczął się w 2009 roku od zakupu patentu na ramię przegubowe z napędem linowym. Nieustanne badania i rozwój związane z produktami z zakresu “ekonomicznej automatyzacji”. Dlatego też, już kilka lat później rozwój robolink® był wielkim krokiem naprzód i opracowana została seria D. Współpraca z beta testerami oraz uznanymi ośrodkami badawczymi, takimi jak EvoLogics GmbH, Towarzystwo Fraunhofera czy Niemiecka Agencja Kosmiczna pozwalają nadal rozwijać ekonomiczną automatyzację robolink®.

Inteligentny samochód z 56 zwykłymi łożyskami iglidur® wyrusza w światową trasę

W 30 rocznicę powstania iglidur®, w roku 2014, inteligentny samochód wyposażony w łożyska ślizgowe iglidur®, został wysłany w podróż po całym świecie.  Mały samochód przejechał przez 30 krajów w ciągu 14 miesięcy. Dzięki tej kampanii firma igus® zademonstrowała wiele możliwych zastosowań swoich polimerowych łożysk ślizgowych i specjalne zalety materiałów iglidur® na całym świecie.

igus® Polska w nowej siedzibie

Rok 2015 przyniósł wiele zmian. Nowa, zdecydowanie większa siedziba, licząca 1800 metrów kwadratowych powierzchni, naprawdę robiła wrażenie 😉 Zmiana spowodowana była między innymi tym, że do naszego zespołu, który powiększył się w tym czasie do 60 osób, dołączył dział Produkcji liczący 19 pracowników. To był kolejny krok milowy w historii igus Polska.

Obecnie zatrudniamy ponad 130 osób, z czego ponad 60 na produkcji, a powierzchnia biur, produkcji i magazynów w naszej siedzibie w Warszawie to już 3900 m2. Z każdym rokiem rośniemy, rozwijamy się i zdobywamy coraz większy rynek. Służymy wsparciem inżynieryjnym, projektowym, sprzedażowym wraz z usługą instalacji na terenie całej Polski.

https://www.facebook.com/igusPolska/posts/2782796111769050

Druk 3D podbija rynek

Włókna o 50-krotnie większej odporności na zużycie, części wydrukowane 3D, radzące sobie z wieloma ruchami oraz części formowane wtryskowo… Tak brzmiałą obietnica, dzięki której firma igus® rozpoczęła swoją usługę drukowania 3D. Firma oferuje również proszek SLS, drukowane narzędzia do formowania wtryskowego i bezpłatne usługi online. Nasz możliwość obliczenia żywotności części online jest wyjątkowa w skali światowej. Historia firmy pokazuje, że igus® dotrzymuje obietnic!

Inteligentne polimery…

Komponenty firmy igus® są odporne na zużycie i zawsze działają dłużej, w wyniku czego przedsiębiorcy muszą wykonywać mniej prac konserwacyjnych. Inteligentne tworzywa sztuczne, umożliwiły firmie igus®, w roku 2016, wprowadzić do oferty czujniki i systemy transmisyjne isense®. Wykrywają one zużycie komponentu i w odpowiednim czasie, dzięki specjalnemu sygnałowi, umożliwiają planowaną wymianę. Wyklucza to możliwość najgorszego scenariusza, a mianowicie uszkodzenia lub awarii maszyny. Inteligentne polimery oszczędzają czas, kłopoty i pieniądze a także zwiększają wydajność.

motion plastics® ułatwiają pracę w ruchu

To jeszcze nie koniec. Historia firmy igus® ciągle się pisze… Cieszymy się, że nasze motion plastics® wciąż ułatwiają pracę w ruchu,  jednocześnie obniżając koszty i poprawiając wydajność techniczną w wielu obszarach zastosowania. Naszym celem jest usprawnianie wszelkiego rodzaju ruchów, wcześniej niż inni. To jedyny sposób, dzięki któremu pozostajemy młodzi, ale jednocześnie dorastamy.

Dołącz do nas! Sprawdź najnowsze oferty pracy w igus® Polska

Ten post ma jeden komentarz

  1. Malwina

    Bardzo lubię czytać takie historie, ponieważ uważam, że są bardzo inspirujące. Ja również postanowiłam założyć własną działalność gospodarczą i powoli stawiam pierwsze kroki, aby rozkręcić wspomniany biznes. Ostatnio skorzystałam z usług faktoringu, które niezwykle mi pomogły.

Dodaj komentarz