Sposób na bezpiecznie zwijanie i prowadzenie przewodów. e-spool jako alternatywa dla bębna kablowego w dźwigach EOT

  • Post author:

Urządzenia podnoszące czasami wymagają własnego zasilania i sterowania. Aby wykonać ruch podnoszenia urządzenia podnoszącego, kable muszą być albo zwinięte na bębnie kablowym, albo bezpiecznie schowane, za pomocą łańcucha energetycznego, w specjalnym koszu. Zadanie to znacznie ułatwia e-spool od igus.

e-spool

Istnieje jednak kilka zastosowań i konstrukcji urządzeń podnoszących, które po prostu nie mają wystarczającej ilości miejsca do zamontowania kosza zbierającego dla naszego łańcucha. Jeśli w takich przypadkach zastosowanie klasycznego rozwiązania bębna z silnikiem jest pierwszą rzeczą, która przychodzi Ci do głowy, to się mylisz.

Zanim przejdziemy do odpowiedniego rozwiązania łańcuchowego dla takich zastosowań, chciałbym jeszcze raz krótko przyjrzeć się bębnowi linowemu silnika.

Bęben kabla silnikowego

Dla zespołu serwisowego taki system prowadzenia kabli wymaga regularnych prac konserwacyjnych wraz z odpowiadającymi im przestojami dźwigu. Które elementy bębna linowego silnika wymagają tak częstych prac konserwacyjnych? Po pierwsze, taki system zawiera pierścień ślizgowy, po drugie, albo zintegrowany silnik, albo przynajmniej system sprężyn. Każdy typ napędu zapewnia stałe napięcie liny podczas zwijania i rozwijania. Naprężenie rozciągające obciąża stosowaną(e) linę(y) i ma negatywny wpływ na żywotność liny.

e-spool

Przyglądając się e-spool po raz pierwszy, można się zastanawiać, jak bardzo ten produkt ze zintegrowanym łańcuchem energetycznym różni się od bębna liny silnikowej i od wymagań dotyczących jego konserwacji. Po pierwsze, e-spool wykorzystuje łańcuch energetyczny do absorpcji wszelkich naprężeń rozciągających. Dzięki temu liny prowadzone wewnątrz łańcucha nie są narażone na obciążenia rozciągające, co pozytywnie wpływa na ich żywotność. Po drugie, system e-spool jest całkowicie wolny od pierścieni ślizgowych. W ten sposób eliminuje się stosowanie elementów wymagających intensywnej konserwacji.

Za pomocą e-spool można bezpiecznie prowadzić również inne media, takie jak przewody powietrzne lub cieczowe. System jest jednak ograniczony do przewodów lub węży o maksymalnej średnicy 17 mm.

Ponieważ z e-spool nie jest stosowany kontakt ślizgowy, kable lub węże są prowadzone przez system bez żadnych przerw. Pozwala to na modyfikację lub wymianę kabli lub węży w dowolnym momencie.

Jedną z cech wspólnych e-spool z niektórymi typami bębnów do kabli silnikowych jest sprężyna retencyjna, zapewniająca stałą siłę retencyjną na łańcuchu. Ten element wymaga regularnej konserwacji i ma ograniczoną żywotność. Sprężyna retencyjna ogranicza również maksymalną długość przesuwu (wydłużenie łańcucha) do 14 metrów. Jeśli preferują Państwo rozwiązanie bez użycia sprężyny retencyjnej lub potrzebują Państwo większej długości wysuwu, moc e-spool może być właściwym wyborem.

Moc e-spool

Napędzane silnikiem narzędzie e-spool jest jak dotąd identyczne jak zwykłe narzędzie e-spool opisane powyżej, z tą tylko różnicą, że sprężyna retencyjna jest zastępowana przez silnik. Obejmuje to oczywiście wszystkie czynności konserwacyjne i odstępy czasu, które są niezbędne do bezawaryjnej pracy silnika elektrycznego. Wersja z silnikiem pozwala na uzyskanie długości drogi do 25 metrów.

Kable

Jak w przypadku wszystkich zastosowań e-prowadników, tu również należy stosować wyłącznie kable dedykowane do takich rozwiązań. Doskonale sprawdzi się nasza linia produktów chainflex. Szczególnie zalecamy stosowanie kabli z płaszczem zewnętrznym TPE, a dla kabli ekranowanych nawet stosowanie naszej dopuszczonej skrętnej linii kablowej CFROBOT.

Montaż

Do montażu, układania kabli wewnątrz systemu i dokręcania sprężyny, zebraliśmy kilka przydatnych informacji w filmie na naszej stronie internetowej.

FILM: Instrukcja montażu

Przykłady zastosowania

Chcecie zobaczyć, gdzie i jak został zastosowany e-spool w innych instalacjach? Zapraszamy do obejrzenia naszej strony – e-spool aplikacje. Znajdziecie na niej szczegóły dotyczące zastosowań, począwszy od techniki scenicznej, poprzez automatyzację, aż po ruchy pionowe.

Na stronie internetowej znajdziecie przykłady i rozwiązania w zakresie prowadzenia kabli w suwnicach EOT oraz broszurę EOT.

Nie odpowiedzieliśmy na wszystkie Państwa pytania, czy też macie Państwo aplikację, którą chcielibyście omówić z nami bardziej szczegółowo? Umów się na wirtualną konsultację już teraz

Dodaj komentarz