Czym jest moduł koła zębatego?

  • Post author:

Moduł koła zębatego to charakterystyczny wymiar dla tego typu elementów. Rozmiary modułów są standaryzowane. Jedynie koła o tym samym module zęba mogą ze sobą współpracować.

Jeśli współpracujące koła zębate nie będą się odpowiednio zazębiać, doprowadzi to do szybkiego wytarcia się koła. Rozmiar i średnica koła są zależne od ilości zębów oraz modułu zęba. Standardowe koła zębate igus® formowane wtryskowo mają moduł od 0.5 do 3.0.

Moduł koła zębatego

Jak wyliczyć moduł koła zębatego?

Do wyliczenia modułu koła zębatego potrzebujemy znać ilość zębów oraz średnicę koła. Opisuje to prosty wzór:

m = ø / (T+2)

gdzie:  
m – moduł koła zębatego
T – ilość zębów w kole zębatym,
ø – średnica zewnętrzna koła zębatego

Jak zablokować ruch obrotowy koła zębatego względem wałka, na którym jest osadzone?

Obrót kół zębatych możemy zablokować poprzez różnego rodzaju wykończenia średnicy wewnętrznej koła. Najprostszym rozwiązaniem w przypadku standardowych kół zębatych formowanych wtryskowo jest wykonanie wpustu pasowanego pod klucz:

Obrót koła zębatego

Dodatkowo, koła zębate formowane wtryskowo z materiałów xirodur® B180 i iglidur® F dostępne są w 3 różnych wersjach wykończenia średnicy wewnętrznej. Oprócz wpustu pasowanego, również w wersji okrągłej (na wcisk) oraz D-Cut:

Średnice kół zębatych

Możliwe jest wykonanie kół zębatych iglidur® wg własnego projektu. Prześlij do nas zapytanie, by poznać wycenę i najlepszą technikę wykonania.

Więcej o technice wykonywania kół zębatych w igus® , znajdziesz w naszym filmie pt. Jakie metody produkcji kół zębatych stosujemy w igus®? FILM

Dodaj komentarz