Moduł koła zębatego to charakterystyczny wymiar dla tego typu elementów. Rozmiary modułów są standaryzowane. Jedynie koła o tym samym module zęba mogą ze sobą współpracować.
Jeśli współpracujące koła zębate nie będą się odpowiednio zazębiać, doprowadzi to do szybkiego wytarcia się koła. Rozmiar i średnica koła są zależne od ilości zębów oraz modułu zęba. Standardowe koła zębate igus® formowane wtryskowo mają moduł od 0.5 do 3.0.
Jak wyliczyć moduł koła zębatego?
Do wyliczenia modułu koła zębatego potrzebujemy znać ilość zębów oraz średnicę koła. Opisuje to prosty wzór:
m = ø / (T+2)
gdzie:
m – moduł koła zębatego
T – ilość zębów w kole zębatym,
ø – średnica zewnętrzna koła zębatego
Jak zablokować ruch obrotowy koła zębatego względem wałka, na którym jest osadzone?
Obrót kół zębatych możemy zablokować poprzez różnego rodzaju wykończenia średnicy wewnętrznej koła. Najprostszym rozwiązaniem w przypadku standardowych kół zębatych formowanych wtryskowo jest wykonanie wpustu pasowanego pod klucz:
Dodatkowo, koła zębate formowane wtryskowo z materiałów xirodur® B180 i iglidur® F dostępne są w 3 różnych wersjach wykończenia średnicy wewnętrznej. Oprócz wpustu pasowanego, również w wersji okrągłej (na wcisk) oraz D-Cut:
Możliwe jest wykonanie kół zębatych iglidur® wg własnego projektu. Prześlij do nas zapytanie, by poznać wycenę i najlepszą technikę wykonania.
Więcej o technice wykonywania kół zębatych w igus® , znajdziesz w naszym filmie pt. Jakie metody produkcji kół zębatych stosujemy w igus®? FILM