Roboty kartezjańskie drylin. Wprowadzenie do świata automatyzacji

  • Post author:

W dużym uproszczeniu, roboty kartezjańskie (zwane również portalami) to wieloosiowe systemy liniowe, które zazwyczaj są skonstruowane tak, aby można było za ich pomocą poruszać się po układzie współrzędnych kartezjańskich. Jak są zbudowane roboty kartezjańskie i dlaczego są postrzegane jako brama do świata automatyki?

Roboty kartezjańskie igus – modułowy system techniki liniowej o nieskończonych możliwościach zastosowania

Rozwiązania techniki liniowej igus zapewniają ogromny asortyment produktów, w którym można znaleźć rozwiązanie dla prawie każdej aplikacji. Czasami wydaje nam się, że osiągnęliśmy punkt, w którym możemy zrobić tak wiele, że nawet nie wiemy, jak wiele możemy zrobić. Czy to ma sens? Oczywiście: od pojedynczych wałków i liniowych łożysk ślizgowych, poprzez profile, wózki i osie napędzane ręcznie lub silnikiem, aż po kinematykę wieloosiową i roboty delta, oferujemy system modułowy, który inspiruje do twórczych marzeń.

roboty kartezjańskie

Gdzie można zastosować roboty kartezjańskie drylin?

  • nanoszenie kleju na podzespoły,
  • etykietowanie,
  • ustawianie punktów spawania,
  • sortowanie,
  • wykonywanie typowych zadań typu „pick-and-place” (podnieś i umieść),
  • pipetowanie,
  • oraz wiele, wiele innych.

W igus rozróżniamy trzy główne typy (wieloosiowych) robotów kartezjańskich.

Portal liniowy

Robot liniowy składa się z dwóch osi: X i Z. Pozwala to na realizację aplikacji, które pracują prostopadle do płaszczyzny roboczej i poruszają się w poziomie. Przykładem są systemy sortujące, które wybierają złe części z przenośnika taśmowego.

Fot. Portal liniowy

Przykładem może być modułowy robot liniowy DLE-LG-0002. Słowo „modułowy” oznacza w tym wypadku, że części potrzebne do jego złożenia są dostępne w naszym magazynie, a całość może być wysłana w ciągu 24 godzin.

Portal płaski XY

Niskoprofilowy portal zaprojektowany do wykonywania ruchów w osiach X oraz Y w celu dotarcia do uprzednio zdefiniowanych obszarów. Typowe przykłady zastosowań to automatyczne urządzenia pomiarowe i testujące.

Fot. Portal płaski XY

Nasz modułowy zestaw DLE-FG-0001 spełnia te wymagania i może być wysłany w ciągu 24 godzin.

Portal przestrzenny XYZ

Trzyosiowy system w układzie suwnicowym pozwala realizować aplikacje w przestrzeni trójwymiarowej X-Y-Z. System ten oparty jest na paskowych napędach liniowych oraz osi wysięgnikowej (cantilever).

Fot. Portal przestrzenny XYZ

Przykładem jest robot kartezjański DLE-RG-0003, który możemy do Ciebie wysłać w ciągu 24 godzin.

Pełna kompatybilność zapewniająca łatwą konfigurację i programowanie

Oczywiście roboty kartezjańskie mogą być również indywidualnie konfigurowalne pod względem długości skoku, rodzaju silników, kabli, czujników krańcowych itp. Opcjonalnie można również podłączyć e-prowadniki.

Najlepsze jest jednak to, że nie trzeba być specjalistą IT, aby zaprogramować robota kartezjańskiego. Wystarczy, że użyjesz naszego systemu sterowania z całkowicie bezpłatnym oprogramowaniem o nazwie igus Robot Control. Jeśli potrzebujesz nieco większej swobody, możesz też wykorzystać sterowniki silników krokowych D1.

Roboty kartezjańskie igus – podsumowanie

Portale igus pozwalają na realizację szerokiej gamy aplikacji. Zawsze jednak warto pamiętać, że znajdujemy się w segmencie ekonomicznym. Powtarzalność na poziomie 0,5 mm to mniej więcej maksimum, jakie możemy osiągnąć w przypadku systemu trzyosiowego.

Nasze produkty są bardzo proste w obsłudze i całkowicie odporne na zapylenie. Jeśli więc projektujesz obrabiarkę, pamiętaj, nasze systemy nie najlepiej poradzą sobie w łożu maszyny, będą za to jej idealnym uzupełnieniem w zmieniarce narzędzi!

Roboty liniowe igus oferują bardzo wiele. To portale, które otwierają drogę do Twoich pierwszych rozwiązań z zakresu automatyzacji produkcji.

Poznaj jeszcze dokładniej modułowy system robota kartezjańskiego. A jeśli masz jakieś pytania, skontaktuj się z nami. Radosław Sobociński rsobocinski@igus.net rozwieje wszystkie Twoje wątpliwości związane z robotami kartezjańskimi i ekonomiczną automatyzacją igus.

Dodaj komentarz