Czy kable przemysłowe i e-prowadniki igus® zapewniają niezawodny przesył energii?

  • Post author:

Uszkodzone kable przemysłowe mogą prowadzić do poważnych utrudnień w pracy instalacji, a nawet do przerwania produkcji. Dlatego tak ważny jest odpowiedni dobór okablowania i zaopatrzenie aplikacji w bezpieczne systemy prowadzenia energii, czyli e-prowadniki. W igus®, dzięki licznym testom, które przeprowadzamy w laboratorium w Kolonii, możemy zagwarantować niezawodne rozwiązania do pracy w ruchu, które usprawnią technologię i obniżą koszty.

Urządzenia i maszyny pracujące w przemyśle energetycznym muszą działać niezawodnie, nawet  w bardzo trudnych warunkach. Dlatego też, igus® oferuje dla tej branży wiele sprawdzonych rozwiązań, jak również dla związanych z nią urządzeń wykorzystywanych w produkcji, transporcie i montażu. Wymagane komponenty obejmują wysoce elastyczne kable przemysłowe chainflex® oraz wytrzymałe e-prowadniki. Te rozwiązania pomogą ulepszyć technologię i zmniejszyć koszty.

kable przemysłowe

Kiedy stosujemy kable przemysłowe?

Okablowanie przemysłowe stosowane jest do cięższych warunków pracy. Na co dzień w zakładach produkcyjnych panują różne, wręcz ekstremalne warunki pracy. Wymienić tu choćby możemy różne temperatury, wpływ różnych, często agresywnych, środków chemicznych, zmienną dynamikę pracy maszyn czy małych przestrzeni, w których może być umieszczony przewód i prowadnik.

Dlatego ważne jest, by zastosować odpowiednie kable przemysłowe i dopasować do nich e-prowadniki, tak by spełniały wymagania danej aplikacji.

Ważna jest również struktura przewodu, zależna od rodzaju wykonywanego ruchu. Dla ruchu liniowego, przy przewodach ekranowanych, najlepszy jest ekran o gęstym oplocie oraz wytłaczany płaszcz wewnętrzny, co byłoby jednak zabójcze do ruchów skrętnych na robotach.

Jak dobierać przewody w przemyśle?

Dobierając przewód, skupiamy się na dwóch aspektach – elektrycznym i mechanicznym. W pierwszej kolejności zaczynamy od doboru pod kątem zastosowania. Czyli określamy czy potrzebujemy kabla do sterowania, transmisji danych czy zasilania, a następnie skupiamy się na warunkach pracy. Mogą to być np. prędkość przesuwu, zakres ruchu, promień gięcia, a także aspekty środowiskowe.

W igus®, przy produkcji kabli chainflex®,  bazujemy na trzech materiałach płaszczy zewnętrznych – PCV (polichlorek winylu), PUR (poliuretan) i TPE (elastomer termoplastyczny).  Dlatego do pracy w hali rekomendujemy PCV, a do najcięższych warunków, typu małe przestrzenie, niskie temperatury, wysoka dynamika, czy długi zakres ruchu (nawet do 400  m) – rekomendujemy TPE.

Po co nam e-prowadniki?

Ponieważ zostały zaprojektowane do prowadzenia i ochrony kabli. e-prowadniki i systemy e-prowadników to pępowina nowoczesnych maszyn. Redukują czas przestojów i wydłużają żywotność przewodów i węży. Ich skuteczność potwierdza fakt, że są projektowane i  produkowane bez przerwy od 1971 roku.

Co zyskujesz stosując e-prowadniki igus®?

  • Gwarancję uniwersalnego zastosowania.
  • Oszczędność czasu i energii.
  • Możliwość dłuższych przesuwów, większą prędkość, dłuższy okres użytkowania.
  • Wysoką jakość. Wszystkie rozwiązania są przetestowane i pochodzą od jednego producenta.

Dzięki e-prowadnikom igus® prowadzenie energii staje się prostsze.. Zawsze znajdziemy rozwiązanie odpowiednie dla Twojej aplikacji. Od najmniejszego – 5×5 mm wymiaru wewnętrznego, do największego na świecie polimerowego e-prowadnika – 350 mm wysokości wewnętrznej i do 1,000 mm szerokości wewnętrznej.

Innowacje igus® dla przemysłu energetycznego

  • Modułowy system e-loop, zapewniający bezpieczne i niezawodne prowadzenie przewodów w trójwymiarowych aplikacjach wiszących. e-loop to doskonała alternatywa dla pętli serwisowej.  Łączy zalety polimerowego e-prowadnika z zaletami wciąganej liny o dużej wytrzymałości. Siły rozciągające są absorbowane przez linę i przekazywane przez uchwyty montażowe do konstrukcji wsporczej. W rezultacie, przewody są całkowicie wolne od naprężeń.
  • Nowy moduł obrotowy CRM jest lżejszy i bardziej kompaktowy niż statyczne rynny prowadzące. Umożliwia kąt obrotu do 6480° i wymaga minimalnej przestrzeni montażowej. Pozwala także na prowadzenie różnych rodzajów przewodów (zasilania, sygnałowe, światłowodowe, pneumatyczne, oleje). Wyeliminowaliśmy nieelastyczne i podatne na awarie złącza obrotowe, dzięki czemu stworzyliśmy prostą,  gotową do montażu jednostkę.
  • Przewody silnikowe chainflex® UL do 90oC to nowe, wysokiej klasy przewody silnikowe, zaprojektowane z ulepszoną izolacją żyły. Zgodne z atestem UL dla temperatury do 90°C. Wraz z klasą napięcia 1000 V należą do najmocniejszych przewodów silnikowych na rynku.
  • Certyfikat UL dla przewodów igus® – 36 miesięcy gwarancji na przewody chainflex® i kalkulator żywotności na podstawie 2 miliardów cykli testowych rocznie – pomyślnie zweryfikowane przez znaną na całym świecie organizację testową “Underwriters Laboratories”.
  • Sprawdzenie cen chainflex®. Zredukuj koszty nawet o 64,7% dzięki przewodom chainflex® i zachowaj tą samą lub dłuższą żywotność. Dzięki sprawdzeniu ceny igus, bardzo szybko możesz znaleźć przewód dopasowany do Twoich potrzeb. Każda specyfikacja elektryczna jest dostępna dla siedmiu rodzajów przewodów. Wybór należy do Ciebie: ekonomiczna cena lub przewód spełniający wysokie wymagania techniczne. Niezależnie od wybranej opcji dajemy 36-miesięczną gwarancję na Twój przewód.

Chcesz wiedzieć więcej o przewodach chainflex® i e-prowadnikach? Odwiedź WIRTUALNE STOISKO igus®

Nie byłeś w tym roku na targach? Nic straconego! Odwiedź wirtualne stoisko igus®… Bez kosztów podróży i zakwaterowania, bez bolących nóg, bez wychodzenia z domu…

Jeśli masz pytania związane z przewodami chainflex® napisz do Karola Kozłowskiego (kkozlowski@igus.net). Natomiast wszystkie wątpliwości na temat aplikacji z e-prowadnikami rozwieje Rafał Gralewski (rgralewski@igus.net).

Dodaj komentarz