Dlaczego kolory przewodów mają znaczenie?

  • Post author:

Rynek pełen jest różnych typów przewodów o kolorowych płaszczach zewnętrznych i indywidualnej kolorystyce izolacji żył. Można powiedzieć, że mamy do czynienia z „kolorowym bukietem pełnym bezpieczeństwa”. Istnieją wytyczne dotyczące tych kolorów, zwane kodami kolorów. Ale dlaczego kolory przewodów mają znaczenie? Dlaczego kable muszą być różnokolorowe?

Kolory przewodów igus zgodne z międzynarodowymi standardami

Również nasze kable chainflex są dostępne w wielu kolorach. Zewnętrzne powłoki są na przykład czarne, niebieskie, zielone, pomarańczowe lub szare. W igus, dostosowujemy naszą kolorystykę do międzynarodowych standardów. Dlatego też, jednym z nich jest norma DESINA, która określa kolor płaszcza zewnętrznego.

kolory przewodów w prowadniku kablowym

DESINA – standard dla inżynierii mechanicznej

DESINA została stworzona przez konsorcjum znanych producentów obrabiarek. Norma ta oznacza technologię DistributEd and Standardized INstAllation dla obrabiarek i systemów produkcyjnych. Opisuje standaryzację instalacji i ułatwia pracę monterom.

Dla przewodów igus chainflex oznacza to, co następuje:

  • Jeżeli przewód wyprodukowaliśmy zgodnie z normą DESINA, powłoka zewnętrzna musi mieć określony kolor w zależności od typu przewodu.
  • Płaszcz zewnętrzny musi być odporny na chłodziwa i smary stosowane w przemyśle
  • Konstrukcja kabla musi być zaprojektowana do pracy na maszynach w trudnych warunkach środowiskowych.

Wszystkie przewody igus ze standardem DESINA są oznaczone w katalogu igus® chainflex tym symbolem.

Kolor izolacji żył

Kolor izolacji żył przewodu możemy wybrać dowolnie tylko w ograniczonym zakresie. Co więcej, odpowiednie specyfikacje dotyczące kodowania kolorów oraz normy DIN, sprawiają, że musimy ich przestrzegać. Odpowiednie kolory dostarczają również informacji o funkcjach żył.

Fot. Przewód danych CF240.PUR.02.08

Na przykład przewód ochronny (PE) jest zawsze zielono-żółty i nie ma wyjątków od tego oznaczenia kolorystycznego.

Jeśli kiedykolwiek samodzielnie podłączaliście lampę, wiecie, że kolorowe oznaczenia (np. czarny, brązowy, czerwony lub niebieski) stosujemy do okablowania w budynkach. Eksperci dawno temu ustalili to z góry, przez co mamy znacznie uproszczoną instalację i większe poczucie bezpieczeństwa.

Kolory przewodów od igusa

Przewody od igusa zaprojektowaliśmy specjalnie do zastosowań w ruchomych częściach maszyn.

Przewody o większych przekrojach (od 0,5 mm²) są czarne z białym nadrukiem.

Z kolei przewody do transmisji danych są często oznaczane zgodnie z normą DIN47100. Ponieważ w tego typu kablach stosowane są bardzo małe przekroje (<0,5 mm²), identyfikacja za pomocą cyfr byłaby prawie niemożliwa lub trudna do rozpoznania dla ludzkiego oka.

Przewody BUSowe i kable enkoderowe również mają kolorowe oznaczenia żył, ale opierają się one na standardach systemowych danego producenta. Należy ich ściśle przestrzegać, aby zachować zgodność z dokumentacją producenta.

Fot. Przewód Drive Cliq  CF211.028
Fot. Przewód CAT5e CFBUS.PVC.045

Dlaczego kable mają różne kolory?

Kolory przewodów, zarówno płaszcza zewnętrznego, jak i izolacji żył, nigdy nie są całkowicie dowolne. Normy i przepisy dotyczące oznakowania regulują odpowiednie kolory w tym zakresie. Wygląda to inaczej w przypadku specjalnych typów lub specjalnych kabli. W takim przypadku, można dostosować się do wymagań poszczególnych branż docelowych i/lub klientów.

Odwiedź stronę internetową, aby dowiedzieć się więcej o przewodach chainflex. A w przypadku pytań, napisz do naszego eksperta, Karola Kozłowskiego (kkozlowski@igus.net).

Dodaj komentarz