Jak wybrać prostokątne złącza przemysłowe?

  • Post author:

Ciężkie, prostokątne złącza przemysłowe oferuje wielu renomowanych producentów. Znajdziemy więc złącza Harting ze swoją znaną serią Han, złącza Weidmüller Rockstar, Wieland Revos, Ilme, Lapp Epic, HTC, a także złącza Tyco, Amphenol, Multicontact, Phoenix, Wain i wielu innych producentów.

Obszary zastosowań złączy przemysłowych są równie zróżnicowane. Spotkać je można w bardzo wielu branżach:

  • budowa maszyn,
  • inżynieria ruchu drogowego,
  • wytwarzanie i dystrybucja energii,
  • energia słoneczna i wiatrowa,
  • automatyzacja,
  • urządzenia przemysłowe,
  • telekomunikacja i technologia nadawcza,
  • sieci przemysłowe,
  • technologia medyczna,
  • technika eventowa i sceniczna.

Przy wyborze odpowiedniego złącza wtykowego dla swojej aplikacji, można stworzyć niemal nieograniczoną ilość kombinacji różnych obudów. W pierwszej kolejności należy wybrać obudowę złącza, obudowę gniazda przelotowego lub obudowę gniazda z bocznym wyprowadzeniem przewodu, z różnymi wkładkami stykowymi. Te z kolei można łączyć, w zależności od technologii podłączania żył przewodu, począwszy od zaciskania, zacisku klatkowego, zacisków śrubowych i lutowania, poprzez połączenia osiowe, szybkie połączenia, zakończenia zgodne z wymaganiami, aż po technikę osiowego zaciskania klatkowego.

Fot. Złącza przemysłowe igus®

Jak wybrać właściwe złącza przemysłowe?

Podstawowa zasada brzmi: zawsze dobieraj złącze od wewnętrznych do zewnętrznych komponentów.

1. Wybierz właściwą wkładkę stykową

Na podstawie wymaganych punktów styku należy najpierw wybrać właściwą wkładkę stykową, która jest wyposażona w odpowiednią liczbę kontaktów. Ważne jest, aby przy wyborze wziąć pod uwagę kontakty żeńskie lub męskie.

2. Wybierz właściwą obudowę

Wielkość wybranej wkładki stykowej określa następnie obudowę, która ma być zastosowana. Oprócz różnych typów obudów (obudowa złącza, obudowa gniazda przelotowego, obudowa gniazda z bocznym wyprowadzeniem przewodu), należy wziąć pod uwagę wielkość gwintu pod dławik i rodzaj mechanizmu blokującego.

3. Wybierz właściwy dławik

Ostatnim etapem jest wybór właściwego dławika, na podstawie średnicy kabla i rozmiaru gwintu w obudowie złącza… I gotowe.

Ok, ten uproszczony wzór może nie odzwierciedlać wszystkich wariantów, jak na przykład kwestia rodzaju kontaktu.

Który typ połączenia jest najlepszy?

Jeśli chcielibyśmy połączyć wysoką wydajność z odpowiednio wysokimi przekrojami żył, mamy ograniczony wybór. W takim przypadku musimy zdecydować się na osiowe połączenie śrubowe.

Jednak często faktycznie mamy spory wybór rozwiązań. Często myślimy wtedy – Mając wybór, wybiorę najlepszą opcję za najniższą cenę. – Ale co jest najlepszą opcją? Zaciskanie, skręcanie, lutowanie…?

Fot. Lutowanie styków

Obróbka styków

Jeśli chodzi o obsługę w terenie, oznacza to beznarzędziowe połączenie w miejscu wykonywanej pracy. W takim przypadku jesteś z pewnością wyposażony w styk śrubowy lub zacisk klatkowy. Śrubokręt, ściągacz izolacji i kilka końcówek kablowych powinny należeć do standardowego wyposażenia w miejscu montażu.

Obróbka styków za pomocą zaciskarki 

Jeśli chodzi o opłacalność w połączeniu z wysoką jakością, to styk zaciskany maszynowo jest bezkonkurencyjny. Jeśli chcesz to zrobić tak jak my, użyj zaciskarki do luźnych końcówek AM03 firmy Zoller+Froehlich, a szybko docenisz zalety tej metody obróbki.

Zmontowane złącza przemysłowe Harting

Jeśli otrzymujemy zapytanie o dostawę przewodów konfekcjonowanych ze złączami Harting wiemy, że klient szuka z reguły przewodu, który może zamontować jak oryginalne rozwiązanie, bez konieczności dokonywania przeróbek na maszynie. W takim przypadku wiele przemawia za maszynowym zaciskaniem styków.

Fot. Złącze Harting

Jakość, przepustowość, produktywność, a co za tym idzie również cena są dobrymi powodami do wyboru tej metody obróbki. Połączenie maszynowego zaciskania, z wcześniejszą maszynową obróbką kabli i wyspecjalizowanymi obszarami konfekcjonowania, prowadzi do maksymalnego skrócenia czasu wykonania gotowego przewodu ze złączem.

Chcesz wiedzieć więcej?

Potrzebujesz dalszych informacji na temat złączy przemysłowych? Zajrzyj na naszą stronę internetową. A jeśli masz pytania, napisz do naszego eksperta – Karola Lenkiewicza (klenkiewicz@igus.net), który rozwieje wszystkie Twoje wątpliwości.

Dodaj komentarz