Tuleje ślizgowe – czy podczas montażu trzeba je zabezpieczać osiowo?

  • Post author:

Wiemy już, że tuleje ślizgowe nie posiadają ruchomych elementów pośredniczących, co ni mniej ni więcej oznacza, że czop wału lub inny element obrotowy umieszczony jest w cylindrycznej panewce z pasowaniem luźnym. Sama panewka jest do otworu w oprawie mocowana na wcisk, a średnice łożysk ślizgowych są przed montażem większe niż średnica otworu, w którym mają być osadzone. Dlatego do instalacji użyteczna będzie prosta praska.

łożyska ślizgowe

Tuleje ślizgowe – montaż na wcisk

Łożyska ślizgowe iglidur® utrzymują się na miejscu w mniejszym otworze obudowy za pomocą pasowania wtłaczanego. Jednak niektóre parametry aplikacji, takie jak wysokie lub szczególnie niskie temperatury, mogą wpłynąć na zmniejszenie pasowania wciskowego – przynajmniej tymczasowo.

W takim przypadku, zalecamy środki techniczne, takie jak zastosowanie tulei kołnierzowych lub innych rodzajów elementów. Warto również zastosować bardziej odpowiedni materiał iglidur®, o niższym współczynniku rozszerzalności cieplnej.

Relaksacja – równowaga

Wszystko w świecie dąży do stanu równowagi, dlatego z czasem siły wprowadzone do układu na skutek wcisku słabną, a pressfit zmniejsza się. Proces ten nazywa się relaksacją. Ale spokojnie! W przypadku łożysk z tworzywa, zwykle nie musimy się nim przejmować. Przy tworzywach relaksacja postępuje bardzo powoli i całkowita utrata pressfitu może trwać długie lata.

Sytuacja zmienia się, gdy wiemy, że w układzie pojawi się źródło ciepła. Temperatura jest swego rodzaju katalizatorem (przyspieszaczem) procesu relaksacji. Pojawienie się ciepła może sprawić, że pressfit dość szybko zaniknie.

Wiedząc, że w aplikacji może występować wyższa temperatura, bliska maksymalnej dozwolonej dla danego tworzywa, powinniśmy tak zaprojektować urządzenie, aby łożyska nie miały możliwości wypaść z oprawy. Zaleca się używać panewki z kołnierzem, gdyż już tylko to bardzo mocno ogranicza możliwość przesuwania się łożyska osiowo. Pomocne może być zastosowanie dekielka przytrzymującego panewkę z kołnierzem lub zwykłego wkręta, czy śrubki. Możliwe jest zastosowanie kleju. Należy jednak bardzo ostrożnie dobierać kleje, gdyż one również muszą być dostosowane do temperatury pracy, w jakiej planujemy je użytkować.

iglidur® wysokowydajne łożyska polimerowe

iglidur® to bardzo odporne na ścieranie polimery, ulepszone dodatkami materiałów wzmacniających i stałymi środkami smarującymi. Co więcej, materiał ten przetestowaliśmy setki razy i sprawdziliśmy miliony razy w działaniu.
 
Nasi inżynierowie opracowują ponad 100 nowych związków tworzyw sztucznych każdego roku. Testujemy bezkonserwacyjne tuleje ślizgowe w ponad 5000 eksperymentach rocznie, dzięki czemu udało nam się stworzyć obszerną bazę właściwości trybologicznych polimerów.

Dowiedz się więcej o łożyskach ślizgowych iglidur®.

←  Wszystkie tematy

Dodaj komentarz