Jakie są różnice między materiałem iglidur®, a tworzywami sztucznymi, takimi jak POM czy PA6?

  • Post author:

iglidur®, to nie jeden materiał, a grupa materiałów oraz zarazem nazwa handlowa łożysk produkowanych przez igus®. Czym się wyróżnia na tle popularnych tworzyw sztucznych takich jak POM (polioksymetylen) czy PA6 (poliamid)?

Co to jest iglidur ®?

Materiały iglidur® to termoplastyczne tworzywa sztuczne, do których dodano środki smarujące w postaci stałej (nie oleje) oraz starannie wyselekcjonowane materiały wzmacniające. Każdy ze składników pełni określoną funkcję.

Materiały wzmacniające, czyli włókna (np. szklane lub aramidowe), kulki i proszki mają wzmocnić strukturę oraz sprawić by łożyska mogły być obciążane większymi siłami. Smary w postaci stałej zmniejszają współczynnik tarcia i zapewniają długą żywotność. Polimerowa baza w głównej mierze odpowiada za właściwości temperaturowe i odporność chemiczną, jak również ma duży wpływ na wyniki zużycia ciernego podczas pracy.

Czasem do materiałów iglidur® dodaje się jeszcze innych substancji, które wpływają na bardzo specyficzne właściwości, jak np. niepalność lub przewodnictwo elektryczne.

iglidur® został tak opracowany by dało się go stosować jako suche, tzn. bez konieczności smarowania, łożyska ślizgowe.

iglidur

System ekspercki iglidur®

Podczas fazy opracowywania, każdy nowy materiał iglidur® poddajemy tysiącom testów zużycia w różnych obciążeniach, z różnymi prędkościami i materiałami, z których wykonane są wałki. Także już po wdrożeniu do oferty badania ścieralności kontynuuje się i aktualizuje na bieżąco. Dane uzyskane z testów trafiają do ogromnej bazy danych, która stanowi podstawę systemu eksperckiego iglidur®.

Dzięki kalkulatorowi on-line możemy „obliczyć” żywotność produktów iglidur® w projektowanej przez konstruktorów aplikacji, jeszcze przed wykonaniem prototypu.  W rzeczywistości aplikacja nie liczy, a odszukuje w wielkiej bazie danych, wyniki testów o parametrach, które wpisano do formularza. Właśnie dzięki temu, mamy gwarancję, że prezentowane wyniki są bardzo wiarygodne, gdyż pochodzą z rzeczywiście przeprowadzonych badań.

Dlaczego jest tyle różnych materiałów iglidur®?

Różnorodność materiałów iglidur® rozwinęliśmy z potrzeby spełnienia różnorodnych wymagań klientów z praktycznie ostatnich trzech dekad. Opracowanie dobrego materiału łożyska często ma coś wspólnego z kwadraturą koła. W przypadku optymalizacji w określonym kierunku, odbywa się to głównie kosztem innej cechy. Większość aplikacji można zrealizować przy użyciu pięciu standardowych materiałów – iglidur® G, J, X, W300 and M250.

Materiały iglidur® są bardzo przydatne również w wielu innych sytuacjach. Gdy mamy do czynienia ze specjalną lub wymagającą aplikacją, z wyczerpaniem zasobów technicznych bądź optymalizacją kosztów i procesów. W przeciągu ostatnich kilku lat, ograniczenia zastosowania bezsmarownych łożysk również się zmieniły przez nowe materiały iglidur®.

Dowiedz się więcej o materiałach iglidur®.

←  Wszystkie tematy

Dodaj komentarz