Jak igus® uzyskuje maksymalną żywotność e-prowadników?

  • Post author:

Wielu producentów projektuje swoje produkty w taki sposób, aby przedwcześnie wyzionęły ducha. Z pewnością spotkałeś się z określeniem planowane postarzanie, które określa ten podstęp. Dlaczego igus stosuje inną strategię? Jak uzyskuje maksymalną żywotność e-prowadników? Czy takie działanie się opłaca?

Chcesz wydrukować przepis na spaghetti na kulinarny wieczór z przyjaciółmi, ale napotykasz na problem – drukarka nie działa. To nie może być prawda w przypadku urządzenia, które ma dwa lata, prawda? A jednak! Potwierdzają to badania przeprowadzonego na zlecenie Partii Zielonych w Bundestagu. Niektórzy producenci stosują komponenty, które powodują przedwczesne usterki. Sztuczne zużycie, zwane również planowanym postarzaniem lub zaplanowanym zużyciem produktu, kosztuje konsumentów kilka miliardów euro rocznie. To sztuczka handlowa, która nie jest wcale taka nowa. Już pod koniec lat 50. amerykański przemysł samochodowy – w czasach dużego nasycenia rynku – projektował karoserie, opony i układy wydechowe, które były coraz mniej trwałe.

Trik, który trwa. „W ostatnich dziesięcioleciach, w większości krajów uprzemysłowionych, nasycenie rynku bardzo wieloma produktami gwałtownie wzrosło” – piszą autorzy badania. „Obecnie w wielu dziedzinach istnieje tendencja do nadmiaru zdolności produkcyjnych. Te zmiany w znacznym stopniu sprzyjały rozprzestrzenianiu się planowanego zużycia przez te lata.”

Planowane postarzanie to poważnym problemem w sektorze B2B

I problem ten nie dotyczy tylko konsumentów, którzy są zirytowani strajkującymi tosterami, zmywarkami i smartfonami. To prawda, że przedwczesne zużycie jest znacznie mniej powszechne w biznesie przemysłowym. Istnieje jednak coraz więcej dowodów na to, że planowe starzenie się stało się również poważnym problemem w sektorze B2B. Jeśli komponent ulegnie awarii na długo przed upływem przewidywanego okresu eksploatacji, istnieje ryzyko przestoju zakładu oraz wysokich kosztów napraw i strat w produkcji.

Dlatego w igus® wkładamy dużo naszej energii w rozwój e-prowadników, które są wytrzymałe i trwałe oraz pomagają użytkownikom osiągnąć maksymalną wydajność. Dowiedz się więcej o żywotności swojego systemu zasilania.

Jaka jest żywotność e-prowadników?

Odpowiedź na to pytanie daje największe laboratorium badawcze w branży. Przykładem długowieczności, wykraczającej poza sztuczki rzemieślnicze, są e-prowadniki, które w igus® produkujemy w z tworzyw sztucznych. Plastik? Czy ten materiał nie woła o przedwczesne zużycie? Wcale nie, ponieważ tworzywa sztuczne firmy igus® to zoptymalizowane, wysokowydajne tribopolimery do zastosowań przemysłowych. Można powiedzieć, że są to materiały dostrojone do przemysłu, które wykazują minimalne właściwości tarcia i niski współczynnik zużycia. Dowodzą tego testy przeprowadzane w naszym laboratorium, w fabryce w Kolonii. Rocznie wykonujemy tam 4 100 eksperymentów na e-prowadnikach i przewodach, oczywiście w warunkach rzeczywistych.

Przykładem wprost z laboratorium jest badanie długości samonośnej przy dodatkowym obciążeniu. W tym przypadku e-prowadniki serii E4.48L wykonane z polimeru zostały porównane z produktami konkurencji.

Dane techniczne:

 igus E4.48LKonkurencja
Wysokość wewnętrzna/zewnętrzna48 mm/64 mm40 mm/62 mm
Szerokość wewnętrzna/zewnętrzna105 mm/125 mm67 mm/76 mm
Skok ogniwa67 mm76 mm
Masa na metr1,73 kg2,08 kg

Nośność prowadnika podczas pracy samonośniej

Metoda badawcza: dwa prowadniki niewsparte na odcinku 1,8 m z dodatkowym obciążeniem 5 kg/m.

Wynik: w stosunku osi poziomej, ugięcie prowadnika konkurencji było o 6 mm większe niż e-prowadnika E4.48L.

Więcej niż odpowiedzialność za wady: igus® gwarantuje funkcjonalność przez długi czas

e-prowadniki nie są jedynymi, które muszą przetrwać testy wytrzymałościowe. Inne produkty, których trwałość odgrywa kluczową rolę dla klientów przemysłowych, również muszą wejść do tego dużego laboratorium testowego, o powierzchni 3.800 m2. Należą do nich m.in. przewody, łożyska ślizgowe czy ekonomiczne komponenty do automatyki.
Przykładowo, kabel do transmisji danych chainflex® CF298.05.04, po umieszczeniu w e-prowadniku, wytrzymał 54 miliony podwójnych cykli!

Oblicz żywotność e-prowadników za pomocą narzędzi online

Użyj kalkulatora żywotności, aby szybko i łatwo określić oczekiwaną żywotność online.

Czy zastanawiasz się, jak długo e-prowadnik igus® wytrzyma w Twojej aplikacji? Dowiesz się tego w ciągu kilku sekund. Ponieważ wszystkie dane z laboratorium badawczego spływają do kalkulatora żywotności e-prowadników online.

Oblicz żywotność swojego systemu zasilania za pomocą kalkulatora żywotności e-prowadników lub poproś nas o zrobienie tego za Ciebie i uzyskaj 36-miesięczną gwarancję.

Napisz na adres hkowalczyk@igus.net, a nasz ekspert ds. systemów zasilania – Hubert Kowalczyk – rozwieje wszystkie Twoje wątpliwości.

Dodaj komentarz