Pompy perystaltyczne (wężowe) z łożyskami kulkowymi igus®

  • Post author:
Konkurs vector 2024 - najlepsze rozwiązania z zastosowaniem prowadników kablowych

Pompy perystaltyczne (wężowe) służą do transportu medium poprzez mechaniczne odkształcenie węża. Jakie zadanie pełnią w tym mechanizmie łożyska kulkowe? Dlaczego łożyska xiros® to idealne rozwiązanie dla pomp wężowych? Zapraszamy do lektury!

Gdzie stosowane są pompy perystaltyczne?

Pompy perystaltyczne, zwane również pompami wężowymi, są szeroko stosowane w technologii medycznej i przemyśle spożywczym.

W medycynie służą do transportu różnego rodzaju substancji płynnych, takie jak odczynniki, a nawet krew w maszynach do dializy. Z kolei w przemyśle spożywczym, dzięki pompom dozującym, transportowane są takie media jak marynaty, dżemy czy różne oleje jadalne.

Pompy wężowe, to tak zwane pompy wyporowe, które „pchają” transportowane medium poprzez mechaniczne odkształcenie węża. Wymagania stawiane materiałom, z których wykonany jest zarówno wąż, jak i łożyska kulkowe w pompach wężowych są wysokie, ponieważ ochrona węża ma najwyższy priorytet. Dodatkowe „naprężenia materiału” prowadzą do szybszego zużycia węży i w efekcie do awarii maszyny.

pompy perystaltyczne / wężowe
Fot. Łożyska kulkowe w pompach perystaltycznych aparatu do dializy

Pompy perystaltyczne wymagają materiałów wysokiej jakości

Ogólne wymagania dotyczące elementów łożysk stosowanych w technologii medycznej i spożywczej są niezwykle wysokie i podlegają wysokim standardom jakościowym.

Na przykład w medycynie, w urządzeniach do dializ, ważne jest, by komponenty były w 100% wolne od smarów lub olejów, dzięki czemu jesteśmy w stanie utrzymać sterylność i czystość aplikacji.

Z kolei w przemyśle spożywczym ważną rolę odgrywa zgodność komponentów z FDA.

Dlaczego w pompach wężowych warto stosować łożyska kulkowe xiros®?

Łożyska kulkowe xiros®, wykonane z wysokowydajnych polimerów, to właściwy wybór do zastosowania w pompach perystaltycznych (wężowych). Są one nie tylko w 100% bezsmarowne, zgodne z FDA i niewymagające konserwacji, lecz także przekonują wyjątkowo lekką pracą.

Chcesz wiedzieć więcej?

Potrzebujesz dalszych informacji na temat łożysk kulkowych xiros® dedykowanych dla technologii medycznej i przemysłu spożywczego? Zajrzyj na naszą stronę internetową. A jeśli masz pytania, napisz do naszej ekspertki – Moniki Gawryś (mgawrys@igus.net), która rozwieje wszystkie Twoje wątpliwości.

Dodaj komentarz