Czy polimerowe koła zębate sprawdzają się w aktuatorach i siłownikach?

  • Post author:

Do przenoszenia ruchu i mocy służą m.in. koła zębate, często o skomplikowanej geometrii. Aby zwiększyć wydajność siłowników i zminimalizować hałas, firma igus® oferuje polimerowe koła zębate, wykonane ze znanych i sprawdzonych, zoptymalizowanych trybologicznie materiałów iglidur®.

Udział elementów elektronicznych i elektromechanicznych w pojazdach od lat stale rośnie. Sprzyja temu zapotrzebowanie na większy komfort podróżowania oraz rosnące wymagania w zakresie bezpieczeństwa. Wiązka przewodów, która jest odpowiedzialna za zasilanie wszystkich tych komponentów, jest drugim po silniku najcięższym elementem w wielu pojazdach.

Siłowniki, aktuatory i napędy stanowią dużą część elementów w pojeździe, które muszą być zasilane energią i sygnałami. Te małe jednostki przetwarzają sygnały i impulsy elektryczne na ruchy mechaniczne. Są odpowiedzialne np. za uruchamianie przepustnicy podczas przyspieszania, automatyczne zamykanie klap bagażnika i drzwi, czy chociażby przesuwanie i ustawianie fotela. Obszary zastosowań są różnorodne, więc siłowniki można znaleźć we wszystkich obszarach pojazdu.  

Koła zębate z materiału iglidur®

Dzięki innowacyjnym składom wysokowydajnych polimerów iglidur® uzyskujemy płynniejszą i cichszą pracę, niższy moment tarcia i mniejszy pobór prądu na silniku elektrycznym.

Celem stosowania materiałów samosmarnych jest wyeliminowanie smarów stosowanych w procesie montażu. W konsekwencji chronimy maszyny przed potencjalnymi awariami wynikającymi z nieprawidłowego smarowania, np. niedostatecznej jego ilości, lepkości zmieniającej się wraz z temperaturą otoczenia czy zabrudzeń. Proces produkcji aktuatora również jest uproszczony i tańszy.

polimerowe koła zębate - banner
Fot. Polimerowe koła zębate od A do Z: https://www.igus.pl/info/gears

Dobierzemy polimerowe koła zębate dla Twojej aplikacji

W zależności od parametrów występujących w Twojej aplikacji, doradzamy w zakresie wyboru odpowiedniego materiału i technologii produkcji. Dzięki temu, w tani sposób możemy nadać indywidualny kształt koła zębatego lub listwy zębatej, w procesie formowania wtryskowego. Na potrzeby prototypowania igus wykorzystuje druk 3D.

Szczególną uwagę zwracamy na uzyskanie wymaganej jakości uzębienia. To cecha geometryczna, która obok właściwości materiału, decyduje o jakości napędu, zwłaszcza pod względem akustycznym.  

Na Twoje pytania czeka Michał Obrębski, Manager Produktu iglidur®, który chętnie udzieli Ci szczegółowych porad i wsparcia. Napisz do nas: mobrebski@igus.net.

Dodaj komentarz