Jak zbudować wysokotemperaturową drukarkę 3D? Zrób to sam z komponentami igus®

Działy wykorzystujące druk 3D w procesie tworzenia prototypów, z pewnością zainteresuje zaprojektowana przez igus® wysokotemperaturowa drukarka 3D. Dowiedz się, jak zbudować drukarkę 3D z wykorzystaniem elementów mechanicznych igus® – pobierz dane techniczne projektu i zrób własny model.


Niski koszt projektowania we własnej fabryce

To dobry przykład naszej niskokosztowej koncepcji projektowej – mówi Tom Krause, szef działu wytwarzania przyrostowego w igus® GmbH, na temat wysokotemperaturowej drukarki 3D opracowanej i zbudowanej przez jego zespół. – Nasza konstrukcja wysokotemperaturowej drukarki 3D, oparta jest na prowadnicach liniowych drylin W i śrubie dryspin z szybkim gwintem, wykonanej ze stali nierdzewnej w połączeniu z nakrętkami, wykonanymi z materiału iglidur, odpornego na działanie wysokiej temperatury.

drukarka 3D
Ekonomiczna, wysokotemperaturowa drukarka 3D z komponentami igus®

W oparciu o tą ideę, zespół igus®, zajmujący się produkcją przyrostową, opracował i zbudował wysokotemperaturową drukarkę 3D z własnymi elementami mechanicznymi. Teraz chętne dzieli się swoim rozwiązaniem z każdym, dla kogo optymalizacja kosztów ma znaczenie.

Rozwiązanie zaprezentowane przez igus® z pewnością jest godne uwagi. Przede wszystkim dlatego, że jest kompleksowe. Nie tylko zaopatruje użytkownika w projekt drukarki 3D, ale umożliwia mu również zakup wszystkich elementów, niezbędnych do jej budowy, u jednego producenta.

Dzięki tak kompleksowemu podejściu, użytkownik znacząco ogranicza czas potrzebny na dokonanie zamówienia u różnych dostawców. Minimalizuje również koszty transportu, a także ma pewność, że zamówione komponenty będą maksymalnie kompatybilne.


Budowa drukarki 3D oparta na bezsmarowych i cichych systemach liniowych drylin®

Do budowy wysokotemperaturowej drukarki 3D zastosowano kompletne systemy liniowe, składające się ze standardowych prowadnic liniowych drylin W, śrub dryspin i silników krokowych igus®.

Wysokotemperaturowa drukarka 3D to duże wsparcie w rozwoju nowych materiałów do druku. Dzięki niej, użytkownicy mogą korzystać z wysokowydajnych polimerów iglidur J350 i RW370. Tworzywa te doskonale nadają się bowiem do wytwarzania bezsmarowych i bezobsługowych elementów, które stosowane są do produkcji komponentów niepodtrzymujących palenia.


Jak zbudować drukarkę 3D?

Tutaj znajdziesz odpowiednie komponenty do budowy wysokotemperaturowej  drukarki 3D!

Pobierz dane techniczne projektu*

jak zbudować drukarkę 3D
Dane CAD dla drukarki wysokotemperaturowej 3D dostępne są do pobrania tutaj.

* Podane tutaj modele i rysunki to przykład zastosowania różnych komponentów igus®.
Firma nie ponosi odpowiedzialności za szkody, które mogą powstać w wyniku zastosowania modeli, rysunków i produktów. W związku z tym, nie oferuje się wsparcia dla konstrukcji tej drukarki 3D, ponieważ igus® nie jest producentem drukarek 3D.

Sprawdź, produkty najczęściej stosowane do samodzielnej budowy drukarek 3D.

Ten post ma 18 komentarzy

 1. Monika Grzegorowicz

  To ważne, aby każda zainteresowana takimi projektami osoba mogła mieć taką drukarkę u siebie 🙂 Moim zdaniem to dość ważne, tym bardziej, że jest to branża, która nieustannie się rozwija i będzie coraz bardziej popularna.

 2. Daniel

  Dzięki temu mamy możliwość samodzielnego przygotowywania wielu drobnych elementów, bez konieczności zamawiania tych części oraz posiadania skomplikowanych maszyn. Ponadto, taki druk jest precyzyjny oraz oszczędny w wykorzystaniu materiałów.

  1. Panie Danielu, dziękuję za Pana wypowiedź. Rzeczywiście jest to dodatkowy atut. Ponadto, należy pamiętać że daje nam to niesamowita swobodę projektowania i błyskawiczny czas realizacji przy wykorzystaniu wysokowydajnych polimerowych materiałów.

 3. kawusia

  oookurcze rozbudowanie drukarki ? To już jest coś, sama próbowałam podziałac w ten sposób, ale sie własnie zastanawiałam czy warto. Widze, ze faktycznie to jest dla hobbystów. Sama też się nad tym zastanawiam, ciekawe jak cenowo to wychodzi.

  1. Monika Gawryś

   Wszystkie części do drukarki z naszego projektu to koszt ok 5000-6000 €.
   Koszt komponentów od igusa do tej drukarki to 1407,44 € , nr artykułu: DLE-S-4811999-190430-KIT
   Mówię tu o budowie drukarki od zera, która może drukować nawet wysokotemperaturowe materiały.

 4. Marta

  Fajny artykuł, bardzo przydatny. Ja ostatnio kupiłam sporo innych rzeczy jak na przyklad baterie pastylki, zawsze warto też mieć takie coś, awaryjnie chociazby 🙂

  1. Monika Gawryś

   cieszymy się, że artykuł jest pomocny 😉 powodzenia przy nowych projektach

 5. Marek

  Jejku, jak to milo popatrzeć na takie hobby, sam, mysle nad drukarką 3d, tylko an razie niestety musze zainwestować w urzadzenia pomiarowe, ale może na święta ogarnę sobie drukarkę, kto wie…

 6. Jacek

  powiem tak – bardzo fajne i konkretne hobby, ja aktualnie jednak kupuję cos innego 🙂 Szukałem odpowiednich koła zębate katalog, głównie dlatego, ze popsuło mi się kilka maszyn i będę musiał to po prostu ogarnąc. Nie wiem czy zamawiać jakiegoś człowieka do pomocy, czy ogarniać samemu 🙂

 7. Panie Jacku, wykonujemy również koła zębate z naszych trybopolimerów z Państwa projektów. Jeśli koło zębate jest proste można skorzystać z naszego konfiguratora kół zębatych na stronie internetowej:

  https://www.igus-cad.com/default.aspx?treeid=10301&cul=pl-pl&__hstc=150350313.6f6b3eeffdd94a55d9ec33faac13c6c8.1556011576226.1605179210268.1605510758305.1054&__hssc=150350313.5.1605510758305&__hsfp=1260835226&_ga=2.54788331.1565955525.1605510757-64270708.1556011618&_gac=1.229420526.1604997413.CjwKCAiA4o79BRBvEiwAjteoYJO58ogPJeWYskoRWh8I_ULZn1ZeXvdvgU_FCPq8aSJU8GfIskXhORoCizMQAvD_BwE

  wystarczy wpisać żądane wymiary i pobrać model w formacie step.

  Wycenę i zamówienie można wygenerować w tym konfiguratorze przeciągając wcześniej wygenerowany model
  https://iglidur-designer.igus.tools/upload?l=pl&c=PL

 8. kasia

  elegancko, taki talent to rzadkość, aż zazdroszczę rewelacja! musze tez coś dla siebie takiego zrobić. Lubię takie kombinowanie, majsterkowanie, razem z mężem jak robimy niektore rzeczy to naprawde sprawiają nam frajde.

 9. Kuba

  Artykuł jak najbardziej pomocny. Nigdy nawet nie pomyślałbym, że rozbudowa takiej drukarki 3D jest w ogóle możliwa. Wydaje się to dosyć skomplikowane.

 10. Kamil B

  Świetny wpis. Myślę, że takie drukarki 3D to zdecydowanie przyszłość. Nie tylko dzięki nim możemy sami tworzyć przedmioty, ale także sami możemy stworzyć taką drukarkę 🙂 Pozdrawiam.

 11. KalmarP

  Najlepsze w drukarkach 3D jest to, że dają nam niesamowite możliwości na to by uwolnić swoją kreatywność. Liczba rzeczy i projektów, które przy ich pomocy mogą powstać jest nieskończona.

Dodaj komentarz