Czy smarowanie łożysk kulkowych jest konieczne?

  • Post author:

Każdy wie, że podczas montażu metalowych łożysk tocznych smar lub olej zawsze pozostają na palcach. Czy można tego uniknąć? Jasne! Smarowanie łożysk kulkowych nie zawsze jest konieczne.

smarowanie łożysk kulkowych
Rys. Łożyska kulkowe wykonane z metalu, tworzywa sztucznego, ceramiki

Smarowanie łożysk kulkowych – czy można go uniknąć?

Oczywiście, że można! Na przykład z bezsmarowymi łożyskami kulkowymi wykonanymi z tworzywa sztucznego.

Uprzedzając Wasze obawy… Tak, w przeciwieństwie do metalu nie mogą one osiągnąć wysokich prędkości, ponad 5000 obr/min, ale tylko kilka aplikacji obraca się z tak dużą  prędkością. Większość aplikacji to zwykle małe obciążenie i niska prędkość.

Polimerowe łożyska kulkowe

Łożyska kulkowe z tworzywa sztucznego zawsze robią wrażenie, gdy trzeba je zastosować w płynnych mediach, takich jak woda lub chemikalia. Ale również w aplikacjach o podwyższonych temperaturach, do 150°C, łożyska z tworzywa sztucznego mogą być lepszą alternatywą.

Ponadto, takie łożyska oferują znaczną przewagę nad metalem pod względem łatwości ruchu. Działają ze znacznie niższym momentem rozruchowym oraz  nie muszą pokonywać oporu smaru.

Są przy tym bardzo lekkie, jak również dostępne ze szklanymi kulkami, a zatem całkowicie pozbawione metali i niemagnetyczne.

Ceramiczne łożyska kulkowe

Inną bezsmarową alternatywą są łożyska kulkowe wykonane z ceramiki technicznej. Materiały ceramiczne są na ogół bardzo odporne na zużycie, korozję i temperaturę. Są też lekkie, sztywne i izolują elektrycznie. Wszystkie te właściwości są bardzo korzystne w przypadku zastosowania w łożyskach tocznych.

Pomimo znacznie wyższych kosztów, w porównaniu do materiałów metalicznych, ceramika techniczna, taka jak azotek krzemu, węglik krzemu i tlenek glinu, od dawna są materiałami łożyskowymi.

W wielu przypadkach, ze względu na koszty, były one dotychczas stosowane tylko w obszarach zastosowania, w których zalety ceramiki są naprawdę ważne i gdzie nabywcy nie zniechęcają wyższe koszty zakupu. [1]

Smarowanie metalowych łożysk kulkowych to konieczność

W przeciwieństwie do wymienionych alternatyw, metalowe łożyska kulkowe muszą być smarowane. Bez smarowania, łożyska te rdzewiałyby bardzo szybko i odkształcałyby się podczas użytkowania w wyniku dużych sił tarcia i braku chłodzenia. W najgorszym przypadku prowadziłoby do zablokowania łożyska.

Smarowanie jest niezbędne, szczególnie w przypadku uszczelnionych łożysk kulkowych. W przeciwnym razie uszczelki z tworzywa sztucznego lub gumy staną się porowate. Może to spowodować wyciek smaru i spowodować wyschnięcie łożyska.

Łożyska kulkowe ze stali nierdzewnej nie powodują korozji, ale są znacznie droższe w zakupie niż łożyska kulkowe z tworzywa sztucznego.

[1] Źródło: https://www.maschinenmarkt.vogel.de/risiken-von-keramiklagern-werden-oft-ueberschaetzt-a-403943/

Dodaj komentarz