Wstąp do świata automatyzacji. Roboty kartezjańskie drylin®

  • Post author:

Automatyzacja niektórych miejsc pracy może wydawać się kosztowna i niepotrzebna, szczególnie dla małych i średnich przedsiębiorstw. Jednak wynikające z niej korzyści, czynią tę inwestycję niezwykle opłacalną. Wspomnieć wystarczy o możliwym szybkim zwrocie z inwestycji, który może wynikać ze zwiększonej wydajności, niższych kosztów pracy i krótszych czasów realizacji. Dostępne są ekonomiczne roboty, które nawet niewielkim firmom, pozwalają działać efektywniej i konkurować z większymi przedsiębiorstwami.

Firma igus®, zapewnia ogromny asortyment produktów w zakresie techniki liniowej, w którym można znaleźć rozwiązanie dla prawie każdej aplikacji. Od pojedynczych wałków i liniowych łożysk ślizgowych, poprzez profile, wózki i osie napędzane ręcznie lub silnikiem, aż po kinematykę wieloosiową, czy roboty delta – systemy modułowe, które inspirują do twórczych realizacji.

Modułowy system techniki liniowej o nieskończonych możliwościach zastosowania

W dużym uproszczeniu, roboty kartezjańskie, to wieloosiowe systemy liniowe, które zazwyczaj są skonstruowane tak, aby można było za ich pomocą poruszać się po układzie współrzędnych kartezjańskich. Ale gdzie można je zastosować? Roboty kartezjańskie drylin® doskonale sprawdzą się w wielu aplikacjach, na przykład do nanoszenia kleju na podzespoły, etykietowania, ustawiania punktów spawania, sortowania, pipetowania, wykonywania typowych zadań typu „pick-and-place”  oraz wielu, wielu innych.

Roboty kartezjańskie igus®

igus® ma w swojej ofercie trzy typy robotów kartezjańskich.

Pierwszy z nich, robot liniowy, składa się z dwóch osi: X i Z. Pozwala to na realizację aplikacji, które pracują prostopadle do płaszczyzny roboczej i poruszają się w poziomie. Przykładem są systemy sortujące, które oddzielają wadliwe produkty z przenośnika taśmowego.

Kolejny typ robota kartezjańskiego igus® to niskoprofilowy portal, zaprojektowany do wykonywania ruchów w osiach X oraz Y w celu dotarcia do uprzednio zdefiniowanych obszarów. Typowe przykłady zastosowań to automatyczne urządzenia pomiarowe i testujące.

Ostatni, to trzyosiowy system w układzie suwnicowym, który pozwala realizować aplikacje w przestrzeni trójwymiarowej X-Y-Z. System ten oparty jest na napędach liniowych z paskiem zębatym oraz osi wysięgnikowej (cantilever).

I to właśnie w tej grupie produktowej, wprowadziliśmy w ostatnim czasie nowy rozmiar drylin® DLE-RG-0004, którego pole robocze wynosi 2x2x1,5 m. W tym rozwiązaniu zastosowany został zupełnie nowy układ dla osi pionowej GRR-20-120, dzięki któremu ten duży rozmiar robota kartezjańskiego ma nośność do 10 kg. Co więcej, w przypadku szczególnych potrzeb, standardowa przestrzeń robocza DLE-RG-0004 może zostać wydłużona.

Fot. Robot kartezjański igus® drylin® DLE-RG-0004

Pełna kompatybilność zapewniająca łatwą konfigurację i programowanie

Przyjazne dla użytkownika oprogramowanie igus® Robot Control z systemem sterowania jest idealnym, kompleksowym pakietem, jeśli chcemy samodzielnie programować swoje roboty. System sterowania mogą używać zarówno początkujący, jak i zaawansowani użytkownicy i jest odpowiedni zarówno dla przegubowych ramion robotycznych, robotów delta, jak i robotów kartezjańskich.

Oprogramowanie oferuje przyjazny dla użytkownika sposób programowania poleceń, takich jak ruchy pojedynczych osi/przegubów lub ruchy w układzie kartezjańskim, w których wszystkie osie/przeguby mogą poruszać się jednocześnie. Szybka komunikacja pomiędzy robotem a systemem sterowania odbywa się poprzez interfejs Ethernet. Oprogramowanie pozwala również na przeprowadzenie procesu referowania, posiada wbudowane funkcje oraz pętle, takie jak np. if-then-else, zaś cyfrowe wejścia oraz wyjścia mogą być programowane bezpośrednio z poziomu interfejsu aplikacji. Wstępnie skonfigurowane chwytaki i kamery znacznie ułatwiają wdrażanie aplikacji.

To, co jest w tej ofercie szczególnego to fakt, że oprogramowanie igus® Robot Control jest dostępne online, bezpłatnie i nie wymaga żadnej licencji.

Roboty kartezjańskie igus® dostępne od 24 godzin

Program 24 h gantry obejmuje takie roboty, między innymi najnowszy model robota kartezjańskiego DLE-RG-0004, które są dostępne do wysyłki od 24 godzin. Co więcej, do wszystkich standardowych robotów kartezjańskich dostępnych w tym programie, igus® udostępnia pełną dokumentację techniczną do pobrania ze strony internetowej. Każdy użytkownik może pobrać model i rysunek techniczny. A w przypadku, gdy Klient potrzebuje rady i konsultacji, nasi eksperci służą pomocą w weryfikacji, czy wybrany system będzie odpowiedni dla wskazanej aplikacji. Wystarczy do nas zadzwonić. 

Warto również zaznaczyć, że w sytuacji, gdy któryś wymiar jest za duży, albo z mały, jesteśmy w stanie, w krótkim terminie go zmodyfikować. W tym wypadku potrzebujemy około 3-5 dni na modyfikację i przygotowanie nowej dokumentacji technicznej, by do 8 dni wysłać gotowego, zmodyfikowanego robota kartezjańskiego do Klienta.

Manipulator kartezjański igus® w branży spożywczej

W produkcji żywności, oczywiście obok najwyższej jakości produktów i dobrych, od lat sprawdzonych receptur, najistotniejszymi elementami są czystość i efektywność procesu technologicznego. To dzięki nim, żywność może być nie tylko smaczna, ale przede wszystkim zdrowa. Dlatego producenci poszukują najnowszych rozwiązań w obszarze technologii produkcji.

Takim przykładem jest spółka Eurowafel produkująca wafle zbożowe, która łamie stereotypy, związane z potrzebą stosowania smarów w maszynach do produkcji żywności. To podejście umożliwiło zastosowanie nowatorskiej technologii, tworzonej przez igus® Polska.

Kluczową kwestią dla firmy Eurowafel, nie jest już więc udoskonalanie posiadanych, sprawdzonych receptur, ale przede wszystkim usprawnianie procesu technologicznego. Dlatego też, firma sięgnęła po dedykowane rozwiązania przeznaczone do pracy w ruchu. Bardzo istotną zaletą – szczególnie dla branży spożywczej – jest bezsmarowość trybopolimerow igus®.

Referencja firmy Eurowafel - robot kartezjański drylin

Technologia igus® jest optymalnie dobrana do wymogów produkcji żywności. Bezsmarowe rozwiązania są o wiele czystsze od tych tradycyjnych, w których stosuje się drogie smary wymagające specjalnych atestów. Jest również tańsza w użytkowaniu i może pracować bezpośrednio w kontakcie z produktem spożywczym.

Dlatego też, tę właśnie technologię zdecydował się zastosować w swojej linii produkcyjnej Eurowafel. Producent żywności skorzystał z manipulatora kartezjańskiego (pracującego w liniowym układzie w osiach x, y), który służy do czyszczenia nagaru, będącego pozostałością po wyprażaniu wafli. Wyeliminowanie smaru w dobrze działającym układzie liniowym powoduje, że nie tylko nie trzeba go dodatkowo czyścić, ale też pracuje on w bardziej wydajny i efektywny sposób.

Firmie Eurowafel bardzo zależało na automatycznym czyszczeniu matryc, a także długiej i bezawaryjnej pracy urządzeń, co w produkcji żywności jest niezwykle istotne. Zastosowanie manipulatora kartezjańskiego igus®  daje tę pewność, a producent może spokojnie planować i produkować, bez obaw, że maszyny mogą mieć nieplanowane przestoje.

Roboty kartezjańskie drylin® oferują bardzo wiele. To portale, które otwierają drogę do niezwykle prostych i wygodnych rozwiązań z zakresu automatyzacji produkcji.

Masz pytania? Napisz do nas!

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat robotów kartezjańskich drylin® od igus®, napisz do naszego eksperta – Radosława Sobocińskiego (rsobocinski@igus.net), który rozwieje wszelkie Twoje wątpliwości dotyczące tego zagadnienia.

Ten post ma jeden komentarz

  1. Ewa

    Bardzo interesujący wpis. Technologie od zawsze mnie interesowały, dlatego lubię sobie od czasu poczytać jak działają poszczególne sprzęty. Z chęcią przejrzałabym także artykuł dotyczący kuchni gazowo-elektrycznych, ponieważ obecnie na rynku mamy coraz to nowocześniejsze modele.

Dodaj komentarz