Co to jest przewód kompensacyjny do termopary?

  • Post author:

Przewód kompensacyjny do termopary jest połączeniem pomiędzy termoparą a urządzeniem pomiarowym. Aby nie zafałszować pomiaru, np. z powodu niepożądanych dodatkowych napięć termicznych, musimy w aplikacji zastosować kabel, który jest wykonać z tych samych materiałów co termopara. Nazywa się to efektem Seebecka.

Gdzie stosuje się przewód kompensacyjny do termopary?

Typowy przykład zastosowania termopar można znaleźć np. we wtryskarkach. Podczas procesu produkcji części z tworzyw sztucznych, temperaturę w maszynach musimy stale monitorować. Zadanie to realizują właśnie termopary.

Fot. W maszynach do formowania wtryskowego, termopary są używane do monitorowania temperatury

Co to jest termopara?

Termopary są szeroko stosowane w przemyśle do pomiaru temperatur powyżej 200°C. W najprostszym przypadku, elektroniczne urządzenie do pomiaru temperatury składa się z dwóch elementów: termopary, jako przetwornika pomiarowego i urządzenia pomiarowego.

Jak działa termopara?

Termopara składa się z dwóch drutów wykonanych z różnych metali. Łączy się je ze sobą na jednym końcu. W zastosowaniach przemysłowych zazwyczaj spawa się je razem, ponieważ zapewnia to wysoką odporność na wibracje.

Do otwartego końca obu metali podłącza się urządzenie pomiarowe. Przetwarza ono sygnały z termopary. Dzięki efektowi termoelektrycznemu można zmierzyć napięcie pomiędzy dwoma niepodłączonymi końcami. Jeśli temperatura w punkcie pomiarowym wzrasta lub spada, zmienia się gęstość elektronów w obu metalach. Tę zmianę gęstości elektronów możemy mierzyć jako zmianę napięcia na końcach drutu.

Kto to wymyślił?

Efekt termoelektryczny występuje w wyniku zmiany temperatury. Nazywa się go efektem Seebecka. Thomas Johann Seebeck był niemieckim fizykiem, który jako pierwszy udokumentował ten efekt w 1821 roku.

Dwa najczęściej spotykane typy termopar

Ważne jest, aby wiedzieć, że wszystkie termopary podlegają procesowi starzenia. Jest on nieodwracalny i nie można go przewidzieć. W rezultacie, pomiary stają się mniej dokładne w miarę upływu czasu.

Termopara typu K:

  • NiCr – Ni
  • Składa się ze stopu niklowo-chromowego i niklu
  • Zakres temperatur: -200 do 1200°C
  • Kod kolorów IEC: zielony – biały

Termoelement typu J:

  • Fe – CuNi
  • Składa się ze stopu żelaza i miedzioniklu
  • Zakres temperatur: -40…+750°C
  • Kod kolorów IEC: czarny – biały

Kable kompensacyjne do termopary przeznaczone do stosowania w e-prowadnikach

Do zastosowań w e-prowadnikach nasi eksperci zaprojektowali serię kabli chainflex® CFTHERMO. Te przewody do kompensacji termicznej spełniają wszystkie właściwości wymagane od przewodów kompensacyjnych zgodnie z normą IEC.

Żeby mieć pewność, że kable chainflex sprostają zadaniu, poddajemy je licznym testom w naszym laboratorium badawczym w Kolonii. Przykładowo, przewód CFTHERMO.K.001 z powodzeniem wytrzymał w teście ponad 97 milionów zgięć.

Kable kompensacji termicznej stosowane są między innymi w e-prowadnikach w zgrzewarkach do tworzyw sztucznych. Proces ten wymaga ściśle monitorowanej temperatury na końcówce spawalniczej. Jeśli temperatura ta jest zbyt niska, obrabianych elementów nie można ze sobą dokładnie połączyć lub jest to w ogóle niemożliwe. Jeśli temperatura jest zbyt wysoka – istnieje ryzyko, że obrabiane elementy zostaną zdeformowane lub uszkodzone.

Odwiedź naszą stronę internetową, aby dowiedzieć się więcej o przewodach kompensacyjnych do termopary chainflex. W razie jakichkolwiek pytań, skontaktuj się z naszym ekspertem – Karolem Kozłowskim (kkozlowski@igus.net).

Dodaj komentarz