Klejenie panewek – jaki klej do łożysk wybrać? Wszystko co powinieneś wiedzieć o montażu łożysk z tworzywa sztucznego na klej

  • Post author:

Wielu konstruktorów maszyn decyduje się na zastosowanie w swoich rozwiązaniach łożysk z tworzyw sztucznych. W takim zastosowaniu łożysko zamontowane jest nieruchomo na śrubie i powinno – razem ze śrubą – obracać się w otworze lub toczyć po jakiejś powierzchni. Wtedy pojawia się jednak pytanie: “jak zamontować łożysko nieruchomo do śruby?”. Odpowiedzią jest między innymi klejenie panewek, a co za tym idzie pytanie o odpowiedni klej do łożysk.

Montaż łożysk ślizgowych

Łożyska ślizgowe są zazwyczaj montowane na wcisk do fazowanego otworu rozwierconego do tolerancji H7. Tak zamontowane nie obracają się w otworze i nie wypadają z niego. A co jeżeli montaż na wcisk nie jest możliwy do osiągnięcia np. ze względu na niedokładne wykonanie otworu? Lub inny, nie tak rzadki przypadek: łożysko powinno pracować swoją zewnętrzną powierzchnią. Takie zastosowanie nie jest możliwe do zrealizowania z klasycznymi metalowymi łożyskami, ale polimerowe łożyska mogą ślizgać się również swoją zewnętrzną powierzchnią, jak rolki. Dlatego wielu konstruktorów maszyn decyduje się na łożyska wykonane z plastiku. W takim zastosowaniu łożysko zamontowane jest nieruchomo na śrubie i powinno – razem ze śrubą – obracać się w otworze lub toczyć po jakiejś powierzchni. Wtedy pojawia się pytanie: “jak mam zamontować łożysko nieruchomo do śruby?”

Klejenie łożysk z tworzywa

Na rynku jest dostępnych wiele klejów do spajania tworzyw sztucznych. Problem jednak stwarza to, że łożyska ślizgowe nie są prostymi tworzywami generycznymi, lecz są mieszankami różnych polimerów i dodatków. Są to mieszanki termoplastycznych tworzyw sztucznych, stałych środków smarnych i wypełniaczy, które wzajemnie uzupełniają swoje właściwości trybologiczne. Materiały poprawiające właściwości ślizgowe, takie jak silikony,  MoS2 (dwusiarczek molibdenu), czy PTFE, mogą powodować problem z klejeniem. W tym przypadku, zanim zastosujesz klej do łożysk, powinieneś zasięgnąć informacji bezpośrednio u producenta łożysk.

Odpowiedni klej do łożysk

Występowanie w składzie tych substancji daje różne efekty. W większości przypadków, pomimo zawartości środków smarnych możesz użyć standardowych klejów do ich montażu. W igus mieliśmy dobre doświadczenia szczególnie z dwuskładnikowymi klejami, takimi jak np. kombinacja Loctite 406 oraz Loctite 770 Primer. Dla łożysk ślizgowych z tworzywa o mniejszej zawartości środków poprawiających właściwości ślizgowe klej Loctite 401 bez Primera też daje dobre rezultaty. Oczywiście, porównywalne kleje od innych dostawców też powinny się sprawdzić przy klejeniu łożysk.

Ważne: przygotuj powierzchnię łożyska przed klejeniem

Jak w wielu innych przypadkach z życia, ta sama reguła dotyczy klejenia: odpowiednie przygotowanie się jest kluczem do sukcesu. Aby zwiększyć szansę na powodzenie i uzyskać odpowiednią siłę trzymania kleju:

  • Wyczyść powierzchnię klejenia, usuń brud i rdzę.
  • Zwiększ trochę chropowatość klejonej powierzchni za pomocą papieru ściernego.
  • Odtłuść powierzchnię, np. z użyciem alkoholu, rozcieńczalnika nitro lub acetonu.
  • Pozwól klejowi wyschnąć.

Chętnie wesprzemy Cię przy wyborze sposobu montażu łożysk ślizgowych!

W przypadku łożysk ślizgowych (wszystkich) klejenie nie jest idealnym sposobem montażu. Szczególnie gdy obciążenia są duże. Ponadto z ekonomicznego punktu widzenia, dodatkowe prace montażowe związane z nakładaniem kleju stanowią znaczący czynnik kosztowy. Często nawet niewielkie poprawienie tolerancji otworu lub mała zmiana geometrii komponentów pozwalają na wyeliminowanie klejenia z procesu montażu.

W igus doradzamy nie tylko w zakresie możliwych alternatyw montażowych dla klejenia, ale także pomagamy w zaprojektowaniu kształtu łożyska, który pozwoli na zrezygnowanie z montażu na klej. Np. przez zastosowanie dwukołnierzowych łożysk wklikiwanych do otworu lub panewek z wypustem zabezpieczającym przed obrotem.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Skorzystałeś z naszego konfiguratora dla łożysk ślizgowych i w kilku krokach uzyskałeś zakresy cenowe łożysk w poszczególnych wymiarach i preferowanym materiale, ale nadal nie masz pewności, że to dobry wybór? Skontaktuj się z Michałem Obrębskim, Managerem Produktu łożyska ślizgowe iglidur® (mobrebski@igus.net), który rozwieje wszystkie Twoje wątpliwości i podpowie, jakie łożyska najlepiej sprawdzą się w Twoim zastosowaniu.

Dodaj komentarz