Praca w ruchu przewodów skutkuje dodatkowymi naprężeniami, które na nie działają i należy je zminimalizować. Służy to tego tzw. odciążenie ciągu, czyli mechaniczne mocowanie przewodów, które ochroni je przed zużyciem.
Naprężenie a mocowanie przewodów elektrycznych i elementy odciążenia ciągu
Zastosowanie odciążenia ciągu pozwala na przeniesienie naprężeń z przewodu na prowadnik kablowy. Dlatego, w tym celu dobierane są odpowiednie elementy mocowania przewodów i zaciski.
Odciążenia ciągu kabli elektrycznych
System odciążenia ciągu może składać się z elementów standardowych lub wykonanych na zamówienie. Dla większości aplikacji możemy użyć standardowego programu o profilu C z elementami mocującymi i zaciskami chainfix® oszczędzającymi miejsce. Możemy również użyć zwykłych rozwiązań, np. specjalnych grzebieni i łączników kablowych.
W związku z tym, w idealnej sytuacji kable powinniśmy zabezpieczyć z odciążeniami ciągu na obu końcach prowadnika kablowego. W niektórych przypadkach wystarczy zamocowanie na ruchomym końcu prowadnika.
Minimalny odstęp między odciążeniem ciągu i promieniem gięcia
Testy, które przeprowadziliśmy w naszym laboratorium ujawniły, że ulokowanie odciążenia ciągu w ostatnim punkcie gięcia łańcucha e-chain® nie ma wpływu na wytrzymałość kabli chainflex® igus®. Możliwe więc jest integrowanie odciążenia ciągu z elementem mocującym. Godne uwagi jest również to, że tego rodzaju opcja oszczędzająca miejsce dla odciążenia ciągu jest oferowana przez igus® w większości łańcuchów e-chains®.
W związku z tym, igus® proponuje następujące rozwiązania odciążające:
- Profile C
- Zaciski CFX
- CFU – odciążenie o strukturze plastra miodu
- Separatory odciążające
- Stopniowe odciążenie CFV
- Kamień odciążenia ciągu Chainfix Nugget dla Profili C i Listew montażowych
- System złączy odciążających CFB
- Nakrętka zaciskowa
- Dławik kablowy
- Wspornik zaciskowy
- Zawieszka kablowa