Roboty humanoidalne. Co mogą inteligentne roboty robolink®?

  • Post author:

Niezależnie od tego, czy to ludzka natura, paranoja (film akcji „Ja, robot”, w którym słynna gwiazda filmowa próbuje udaremnić milionom robotów przejęcie świata), czy coś innego, roboty humanoidalne fascynują nas od zarania dziejów. Dlaczego?

Bo dlaczego miałyby nas nie fascynować? Z definicji, roboty humanoidalne mają ogólny wygląd oparty na ludzkim ciele. Ich jedynym celem jest interakcja z narzędziami lub środowiskiem stworzonym dla człowieka. Zasadniczo, są więc one wersją nas samych. Niewątpliwie, musimy zdawać sobie sprawę, że inteligentne roboty mogą pomóc naszemu społeczeństwu na wiele różnych sposobów.

Roboty humanoidalne i moduły robolink®

Niestety programiści robotów są często zmuszeni do tworzenia złożonych, niestandardowych rozwiązań z niezliczonych ilości pojedynczych komponentów. W związku z tym, igus® podjął współpracę z firmą z pracującą w dziedzinie robotów bionicznych i humanoidalnych, aby opracować robolink®.

robolink® to innowacyjny, modułowy system robotyczny, w którym ruch poszczególnych przegubów jest kontrolowany przez odpowiednio napięte linki, odwzorowując w ten sposób, działanie mechaniki kości i ścięgien.

Wszystkie kable są bezpiecznie poprowadzone w środku ramion, które są stanowią szkielet robota. Przewody te przenoszą obrazy, akustykę i siły, będące sztucznymi zmysłami humanoidalnych robotów.

roboty humanoidalne
Fot. robolink® to innowacyjny, modułowy robot, w którym poszczególne przeguby są kontrolowane przez ruch odpowiednich linek

Funkcje i właściwości systemu robolink®

robolink® został zaprojektowany przede wszystkim z myślą o programistach robotów, a także do laboratoriów pracujących z systemami humanoidalnymi. Jego przeznaczeniem może być jednak również wykonywanie lekkich czynności inżynieryjnych związanych z procesami obsługi i automatyzacji.

Przede wszystkim, innowacyjny, modułowy system umożliwia skrócenie czasów związanych z wdrażaniem nowych technologii i rozwiązań, jednocześnie pozwala na wejście w procesy automatyzacji znacznie wcześniej.

System robolink® zawiera łączniki uformowane w standardzie z lekkich trybopolimerów, które można konfigurować i modyfikować w zależności od potrzeb. Dostępne w kilku rozmiarach, typach i wariantach złącza przegubowe mają zintegrowane czujniki magnetyczne do pomiaru położenia kątowego, posiadają również miejscem na dodatkowe kable sterujące. W zależności od zastosowania, można je wykonać z włókna węglowego, aluminium lub szkła.

System robolink® oferuje również…

  • liny wykonane z włókien sztucznych,
  • czarną skrzynkę z silnikami do napędzania i sterowania jednostką,
  • dodatkowe narzędzia, w tym chwytaki, zgarniacze, uchwyty i przyssawki próżniowe

Obecnie igus® dostarczył system robolink® do prototypów do ponad 35 klientów. Jak dotąd wyniki były bardzo pozytywne. Co więcej, na pytanie o system robolink®, trzej różni beta testerzy odpowiedzieli:

  • „Podoba mi się innowacyjna zasada i perspektywa projektowania aplikacji przy bardzo małym wysiłku”.
  • „Ruchy obrotowe i oscylacyjne są niezwykle innowacyjne”.
  • „Nie ma nic porównywalnego”.

←  Wszystkie tematy

Ten post ma 3 komentarzy

  1. Paulina Waliszewska

    Cieszę się, że to idzie tak do przodu. Nie przeraża mnie to wcale, tylko raczej fascynuje 🙂 Jestem ciekawa, co nam to wszystko przyniesie za około 5-6 lat 🙂

    1. Anna Kielar

      Pani Paulino, nas również cieszy to, że postęp technologiczny, którego jesteśmy częścią, fascynuje i inspiruje ludzi do działania. Jesteśmy pewni, że za wspomniane przez Panią 5-6 lat, sięgniemy zaskakująco daleko 😉

  2. Sebastian

    Da się zauważyć, że roboty humanoidalne zdobywają coraz większą popularność. Sterowanie nimi daje ogromne pole do popisu zarówno dla mniej jak i bardziej zaawansowanych robotyków, jest to z pewnością bardzo kreatywne zadanie.

Dodaj komentarz