Bezsmarowe łożyska ślizgowe igus w polskich aplikacjach – poznaj laureatów konkursu manus 2023

  • Post author:

Podczas konferencji prasowej, w dn.14 czerwca 2023 r., w siedzibie igus Polska w Warszawie zostały wręczone statuetki nagrody manus. Jury wyróżniło wyjątkowe aplikacje wykorzystujące bezsmarowe łożyska ślizgowe igus. Innowacyjność, techniczna i ekonomiczna efektywność oraz kreatywność – to główne kryteria wyłaniania laureatów konkursu manus, w którym co dwa lata biorą udział wynalazcy i twórcy rozwiązań przemysłowych z całego świata, w tym również z Polski. Celem konkursu jest podkreślenie technicznej przewagi komponentów z tworzyw sztucznych.

Laureatami tegorocznej polskiej edycji konkursu manus, do której zgłoszonych zostało sześćdziesiąt jeden aplikacji, są cztery innowacyjne firmy z różnych branż. Jury, przyznało również trzy wyróżnienia. Wszystkie nagrodzone rozwiązania charakteryzują się techniczną i ekonomiczną wydajnością oraz kreatywnością.

Złoty manus – rozwiązanie dla przemysłu kolejowego i tramwajowego

Pierwsze miejsce i złoty manus 2023 trafił na ręce przedstawicieli firmy MABO Sp. z o.o. za bezciężarowe, sprężynowe urządzenie naprężające trakcję kolejową oraz tramwajową, o sile naciągu od 4 do 42 kN. Rozwiązanie opracował zespół badawczy firmy, przy współpracy ze specjalistami z Wydziału Metali Nieżelaznych Akademii Górniczo-Hutniczej.

Urządzenie przeznaczone jest do kotwienia sieci trakcyjnej, a jego działanie jest oparte na bezciężarowym wymuszeniu siły napinającej, przez zastosowanie specjalnego układu sprężyn w połączeniu z układem przenoszenia i regulacji siły napinającej.

Między innymi, dzięki zastosowaniu wytrzymałych i odpornych na działanie warunków atmosferycznych komponentów igus, takich jak łożyska ślizgowe TX1SM-6070-40 oraz TX1SM-6070-60, mechanizm sprężynowy jest znacznie lżejszy od dotychczas stosowanych rozwiązań, ponadto pozwala na zastosowanie lżejszych słupów kotwowych i jest tańszy w produkcji.

Platformy parkingowe ze statuetką srebrnego manusa

Srebrny manus polskiej edycji konkursu powędrował do firmy METALTECH Sp. z o.o. za platformy parkingowe, umożliwiające parkowanie dwóch lub czterech samochodów w sposób niezależny od siebie, na dwóch poziomach wysokości. Platformy znajdują zastosowanie najczęściej w garażach domów wielorodzinnych, instytucjach publicznych czy obiektach hotelowych, są jednak również stosowane na zewnątrz. Dzięki zamontowaniu platformy, klient uzyskuje dodatkowe miejsca parkingowe przy takiej samej powierzchni hali garażowej.

Ponieważ łożyska stosowane w tym rozwiązaniu musiały być odporne na korozję, bezsmarowe i wymagające małego nakładu pracy na serwisowanie, determinantą wyboru była ich konstrukcja, która zapewnia długotrwałe użytkowanie bez potrzeby ciągłego smarowania. Stąd jedynym słusznym wyborem okazały się bezsmarowe łożyska ślizgowe igus.

Bioniczna proteza ręki Zeus uhonorowana brązową statuetką manus

Trzecią nagrodę i brązowego manusa 2023 otrzymała firma Aether Biomedical Sp. z o.o. za wykorzystanie łożysk liniowych igus. Dzięki temu zastosowaniu, możliwy jest ruch kciuka bionicznej protezy ręki Zeus. Konstrukcja mechanizmów protezy pozwala na przyjęcie dwóch kluczowych pozycji kciuka: przeciwstawnej i nieprzeciwstawnej. Prędkość ruchu i siła wywierana przez palce mogą być modulowane na podstawie wartości sygnału EMG, pochodzącego z mięśni pacjenta.

Aby zmienić pozycję kciuka z nieprzeciwstawnej na przeciwstawną należy przytrzymać kciuk u jego podstawy przeciwną ręką i popchnąć go do wewnątrz w sposób kontrolowany. Analogicznie należy wykonać ruch przeciwny – odpychając kciuk w stronę zewnętrzną. Przyjęcie właściwej pozycji kciuka daje pacjentowi możliwość zastosowania określonej pary chwytów, potrzebnych w codziennych czynnościach. Podczas regulacji położenia palców kciuk również wykonuje niewielkie, precyzyjne ruchy, zgodnie ze swoją osią pionową. Prowadnica liniowa igus pozwala bezpiecznie wykonać precyzyjne ruchy zmiany pozycji kciuka, zachowując cichą i płynną pracę. Jest to ważne nie tylko z perspektywy konstruktora, ale przede wszystkim ze strony pacjenta.

Zielony manus dla przydomowej oczyszczalni ścieków

Zieloną nagrodą manus uhonorowane zostało zastosowaniekomponentów igus w przydomowej oczyszczalni ścieków firmy Bio-Set Sp. z o.o. sp. k. Zadaniem pary łożysk stojakowych igubal ESTM-GT25-GT było prowadzenie wału oczyszczalni. Ciężkie warunki pracy, odporność na wilgoć i zanieczyszczenia to doskonały test wytrzymałości, który produkty igus zdały na piątkę z plusem.

W tym roku, jury postanowiło przyznać również trzy wyróżnienia

  1. Intema Sp. z o.o. za automatyczne urządzenie do przygotowywania próbek suchej kropli matrycy (Dry Matrix System). Pozwala ono pozwala na zastąpienie żmudnego i powtarzalnego procesu wycinania dysków z kart lub bibuł. Maszyna umożliwia pobieranie nasączonych kart z magazynków, ich identyfikację, analizę parametrów suchej kropli i pozycjonowanie karty pod wycięcie, a następnie wycinanie krążków o zdefiniowanej średnicy do płytki wielodołkowej wraz z weryfikacją. W rozwiązaniu zastosowano łożyska ślizgowe iglidur Q2 i śruby pociągowe dryspin wraz z nakrętkami wielozwojnymi i kołnierzem.
  2. Terma Sp. z o.o. za serię urządzeń inkluzywnych, które będą łączyć potrzeby osób pełnosprawnych i z niepełnosprawnością oraz dawać dzieciom możliwość wspólnej zabawy na równych prawach. Huśtawka integracyjna to urządzenie do zabawy i rehabilitacji w jednym. Jej zadaniem jest zapewnienie możliwości jednoczesnej zabawy osobom pełnosprawnym oraz użytkownikom na wózkach inwalidzkich lub z innymi niepełnosprawnościami. Konstruując huśtawkę, Terma wykorzystała różne rodzaje łożysk ślizgowych oraz samonastawnych firmy igus.
  3. XTPL S.A. za system pozycjonowania kamery mikroskopowej dla urządzenia drukującego XTPL. Wymogiem, jaki stawiano komponentom była wysoka zdolność rozdzielcza i płynność ruchu, lekkość oraz kompaktowość. Rozwiązanie musiało również gwarantować ruch bezpyłowy i bezsmarowy, by móc je zastosować w układach o wysokiej klasie czystości. W rozwiązaniu wykorzystano m.in. takie produkty igus jak: łożysko klipsowe ECLM-10-03, tuleja kołnierzowa GFM-0810-30, tuleja ślizgowa GSM-1012-14 oraz dociski wydrukowane z materiału igliduru I151.

Konkurs manus na świecie

Więcej informacji o wszystkich zwycięzcach 11. edycji oraz katalog manus 2023ze wszystkimi zgłoszeniami do konkursu znajdziesz na stronie https://www.igus.pl/info/manus-award-2023.

Dodaj komentarz