Za przenoszenie ruchu i mocy odpowiadają m.in. koła zębate, często o skomplikowanej geometrii. Jeśli chcesz zwiększyć wydajność siłowników i zminimalizować hałas, wykorzystaj plastikowe koła zębate igus®. Wykonane ze znanych i sprawdzonych, zoptymalizowanych tribologicznie materiałów iglidur®, z pewnością sprawdzą się w Twojej aplikacji.
Jakie jest zadanie siłowników w pojazdach?
Udział komponentów elektronicznych i elektromechanicznych w pojazdach od lat się zwiększa. Wyższy komfort i rosnące wymogi bezpieczeństwa sprzyjają temu rozwojowi. Wiązka przewodów, która jest odpowiedzialna za zasilanie wszystkich tych elementów, jest więc drugim po silniku, najcięższym elementem w wielu samochodach.
Siłowniki stanowią dużą część elementów, które wymagają zasilania i sygnałów. Małe urządzenia przetwarzają sygnały elektryczne i impulsy na ruchy mechaniczne i są odpowiedzialne na przykład za działanie przepustnicy podczas przyspieszania, automatycznego zamykania klap tylnych i drzwi lub przesuwanie i ustawianie siedzenia. Rodzaje zastosowań są liczne i zróżnicowane; siłowniki można znaleźć we wszystkich obszarach pojazdu.
Gdzie jest miejsce na plastikowe koła zębate w pojazdach?
Za przenoszenie ruchu i mocy, odpowiadają m.in. koła zębate o przeważnie skomplikowanej geometrii. Aby zwiększyć wydajność siłowników i zminimalizować hałas, od 2020 roku oferujemy więc koła zębate i elementy przekładniowe wykonane ze znanych i sprawdzonych, zoptymalizowanych tribologicznie materiałów iglidur®.
Dlaczego plastikowe koła zębate iglidur®?
Dzięki innowacyjnym formułom wysokowydajnych tworzyw sztucznych iglidur® uzyskujemy płynniejszą pracę, mniejszy moment obrotowy, a tym samym mniejsze zużycie energii w jednostce napędowej przy ulepszonych właściwościach materiałowych.
Celem jest wyeliminowanie smarów stosowanych w procesie montażu, a co za tym idzie, unikanie awarii wynikających z braku, nieprawidłowego dozowania lub przepływu smaru. Proces produkcyjny siłownika jest uproszczony i tańszy.
Dobór materiału i technologii
Zgodnie z parametrami panującymi w Twojej aplikacji, doradzimy Ci odpowiedni materiał i technologię wykonania. Dobierzemy wszystko tak, by nadać właściwy kształt poszczególnym zębom (elementom przekładni), w procesie formowania wtryskowego. Szczególną uwagę zwracamy na osiągnięcie wymaganej jakości przekładni, ponieważ ta cecha geometryczna, oprócz właściwości materiałowych, decyduje o jakości siłownika, zwłaszcza w zakresie akustyki.
Jeśli masz pytania, napisz do nas! Na wszystkie pytania odpowiedzą Monika Gawryś: mgawrys@igus.net i Michał Obrębski: mobrebski@igus.net.